Android

Android Uygulama Durduruldu Hatası ve Çözümleri

Android Uygulama Durduruldu Hatası Nedenleri

Uygulama durduruldu hatası android işletim sistemine sahip telefon kullananların rastlama ihtimalinin yüksek olduğu hatalardan birisidir. Hata alındığında uygulama kullanılamaz hale geldiği için kullanıcılar zor anlar yaşayabiliyorlar. Bu hataya uygulamalarda, işletim sisteminde veya bileşenlerde meydana gelen sorunlar neden olmaktadır. Neyse ki bu hatayı çözmek için uzman olmanıza gerek yok. Birkaç basit yöntemi uygulayarak android uygulama durduruldu hatası almaktan kurtulabilirsiniz.

Android Uygulama Durduruldu Hatası Nedenleri

Yüklenen uygulamalarda virüs bulunması veya uygulamanın anormal/hızlı bir şekilde veri alışverişi yapması durumunda bu hata alınabilir. Bazen uygulamalarda zararlı herhangi bir unsur bulunmayabilir. Depolama alanınız dolduğu için uygulama kaydetmesi gereken verileri kaydedemediği için durdurulmuş olabilir. RAM ve işlemci gibi donanımlara aşırı yük binmesi veya çok yüksek ısıya ulaşması nedeniyle de uygulamalar durdurulabilir. Bazen telefonumuzda yer kalmadığı için uygulamaları SD karta yükleyebilmekteyiz. SD kartta meydana gelen arıza sonrasında da uygulama durduruldu hatası alınabilir.

Android Uygulama Durduruldu Hatası Nasıl Çözülür?

Sistemi ve uygulamayı yenilemek/sıfırlamak genellikle bu sorunu ortadan kaldırır. Eğer sistem veya uygulamada yapısal bir problem varsa sizin yapabileceğiniz pek bir şey yok demektir. Sorunun nereden kaynaklandığını ilk etapta anlamak zor olduğu için çözümlerin hepsini uygulamanız daha iyi olacaktır. Durdurulan android uygulamasını tekrar açabilmek için aşağıdaki adımları sırasıyla uygulayın. SD kart kullanmıyorsanız 6. adımı atlayabilirsiniz.

Not: Uygulama, verilerinizi ayrı bir sunucuda saklamıyor sadece telefonunuzda verilerinizi saklıyorsa aşağıdaki 3, 4, 6 ve 7. adımları uygulamayın. Çünkü bu adımlar sonrasında tüm uygulama verileriniz silinecektir. Verilerin ek olarak farklı sunucularda da saklandığından eminseniz adımları uygulamaktan çekinmeyin.

Telefonu Kapatıp Açın

RAM ve işlemci gibi sistem bileşenlerinin sıfırlanmasıyla sistem hataları ortadan kalkabilir. Bunun için telefonu kapatıp açmanız yeterli olacaktır. Uygulama durduruldu hatası bileşenlerin yüksek ısıya ulaşması nedeniyle ortaya çıkmış olabilir. Bu nedenle telefonu kapattıktan 5 dakika sonra normal sıcaklık değerlerine döndüğünde açmanız daha iyi olacaktır.

Uygulamayı Güncelleyin

Android uygulamalarının durdurulmasının nedeni yazılımsal hatalar olabilir. Bu hataları kullanıcının herhangi bir yöntemle gidermesi mümkün değildir. Zaten hatayı çözmesi gereken kullanıcı değildir. Android uygulamasının durdurulduğuna dair bir hata aldığınızda hemen yeni güncelleme kontrolü yapmalısınız. Uygulamayı güncelledikten sonra hata devam ediyorsa ya sorun henüz çözülmemiştir ya da sorun gerçekten uygulamadan kaynaklanmıyordur.

Uygulamayı Sıfırlayın

Uygulama durduruldu hatası android işletim sisteminde görüldüğünde uygulanabilecek bir diğer yöntem ise uygulama verilerini sıfırlayarak, ilk indirdiğiniz zamanki hale çevirmektir. Bunun için ayarlar menüsünden uygulamalara gidin. Hata aldığınız uygulamayı bulun. Ardından verileri temizle ve önbelleği temizle butonlarına ayrı ayrı dokunarak uygulamayı tamamen sıfırlayın.

Uygulamayı Kaldırıp Tekrar Yükleyin

Uygulamayı sıfırlamak işe yaramadıysa kaldırıp tekrar yüklemeyi deneyebilirsiniz. Mümkünse uygulamayı kaldırdıktan sonra dosyalar bölümünde uygulamaya ait tüm dosyaları sildikten sonra uygulamayı yükleyin.

Depolama Alanınızın Yeterli Olup Olmadığını Kontrol Edin

Uygulamaları indirdiğimiz boyutu ile telefonumuza yüklendikten sonraki boyutları arasında uçurum olabiliyor. Bunun sebebi sonradan yüklenen ek güncellemelerdir. Ek güncellemelerin dışında uygulamanın veya uygulama aracılığıyla sizin cihaza birşeyler kaydetmeniz durumunda depolama alanı yetersiz ise uygulama durdurulabilir.

Depolama alanınız doluysa gereksiz uygulama veya dosyalarınızı silerek yer açabilirsiniz. Uygulama durduruldu hatası aldığınız uygulamaya girerek tekrar test edin, sorun çözülmediyse diğer yöntemleri deneyin.

Uygulamayı Farklı Konuma Yükleyin

Eğer SD kart kullanıyorsanız aldığınız hata SD karttan kaynaklanıyor olabilir. Bilinçli veya bilinçsiz bir şekilde uygulamaları SD karta yükleyebiliriz. SD kartın avantajları olsa da, uyumsuzluk sorunları veya kalitesiz olması sebebiyle çabuk bozulabiliyorlar. Eğer uygulamanız SD karta yüklüyse ve bu hatayı alıyorsanız, cihazınıza yükleyerek tekrar test edin.

Telefonunuzu Sıfırlayın

Çözümleri uyguladıktan sonra hala bir sonuç alamadıysanız, sorun sistem kaynaklı olabilir. Bu durumda ilk önce sistem güncellemeniz bulunuyorsa yükleyin. Güncelleme yoksa verilerinizi yedekledikten sonra telefonunuzu sıfırlayın. Telefonunuzu ayarlar bölümünden kolaylıkla fabrika ayarlarına döndürebilirsiniz.

Uygulama durduruldu hatası alan kullanıcılar sorunun içinden bir türlü çıkamıyor olabilirler. Bu durumda aynı uygulamayı farklı bir android cihaza yükleyebilirler. Sorun hala devam ediyorsa cihazı teknik servise göndermek en etkili çözüm olacaktır.

 

 

Addy

Teknoloji İle Yakından İlgilenen Gereksizin Teki

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Reklam engelleyici algılandı.

Reklam engelleyici algılandı, lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakınız.