Android

Androıd’de Kişisel Veriler Nasıl Korunur?

Şifre Kullanma


Android cihazlar ne kadar cazip olsalar da bir o kadar da tehlikeli olabiliyorlar. Android geliştiriciler tarafından açık kaynaklı olması insanların meraklarını uyandırarak uygulama yükletme, şifre denemesi yaparak kırılabilmesi ve güvenliğinin kullanıcının bilgisi ile orantılı olmasından dolayı hackerler tarafından çokça saldırıya maruz kalabiliyor. Android kullanıcılarının daha dikkatli olması ve güvenliklerini bir noktada kendilerinin sağlaması gerekiyor. Bu yazımızda ise size o yöntemlerden bahsedeceğiz, her reklama veya her link bilinmeyen kaynaklardan yükleme yaparken dikkatli olmanız en kolay yöntemlerden biri olsa da diğer yöntemleri okumanız android cihaz güvenliğinizi arttırmanıza yardımcı olacaktır.

Şifre Kullanma

Telefonumuzu açarken zaten bir pin kodu giriyoruz ama bu yeterli değil. Telefon bütün gün açık dururken de güvenliğin sağlanması çok önemli. Çok çeşitli olanaklar da sunan ekran kilidi koymak telefonunuzun tuş kilidi düğmesine bastığınızda başkaları tarafından kolayca açılmasını engelleyecektir. Şifre olarak ise sayı, şekil, çizim ya da yağmur damlası ve balon gibi eğlenceli seçenekleri de kullanabilirsiniz. Dahası mağazada bulunan birkaç uygulama sayesinde bu da yetmez derseniz dilediğiniz uygulamalarınıza farklı şifreler koyarak önleminizi bir kademe daha artırabilirsiniz.

Fabrika Ayarlarına Dönme

Diyelim ki telefonunuzu ya da tabletinizi artık kullanmayacaksınız, satmak ya da birine hediye etmek istiyorsunuz ancak şimdiye kadar kullandığınız süre boyunca tüm verileriniz cihazınızda saklanmış bulunmakta. Bunlardan tamamen kurtulmak ise sanıldığı kadar zor değil. Telefonu fabrika ayarlarına döndürmek aldığınız ilk günkü kadar temiz ve boş olmasını sağlayacaktır.

Çok Önemli Verileri Cihazda Saklamama

Önlemler ne kadar artırılırsa artırılsın sürekli olarak yanımızda taşıdığımız cihazlarda bulunan kişisel verilerimiz daima ikinci kullanıcıların eline geçme tehdidiyle karşı karşıya. Bu nedenle cihaz dışında başka bir depolama aygıtı ya da disk tercih edilirse veriler daha güvenli bir ortamda saklanabilecektir.

Güvenilmeyen Kaynaklardan Dosya İndirmeme

Uygulama indirmek için her zaman Google Play Store’u tercih etmek çok önemli. Mağazadaki hiçbir uygulama cihazınıza ya da verilerinize zarar vermez ancak mağazada olmayan ve indirmek isteyeceğiniz ya da indirmeniz gereken diğer uygulamalar için de güvenilir kaynakları tercih etmeye çalışın. Aksi halde indirdiğiniz dosya cihazınızdaki özel bilgilerinizi, verilerinizi ele geçirebilir hatta cihazı kullanılmaz hale getirebilir.

Kişisel verilerimizi korumak çok önemli. Benim kimseden gizlim yok anlayışı ne yazık ki yanlış bir bakış açısıdır. Hiç kimsenin kişisel bilgilerinize izniniz dışında ulaşma ve onları kullanma gibi bir hakkı yok. Bu nedenle kullandığınız Android cihazlarda yukarıdaki adımları uygulayarak siz de kişisel güvenliğinizi artırabilirsiniz.

Addy

Teknoloji İle Yakından İlgilenen Gereksizin Teki

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Reklam engelleyici algılandı.

Reklam engelleyici algılandı, lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakınız.