Biyografi

Apple Computer Kurucu Ortağı Steve Wozniak Kimdir?

Kısa Bilgiler: Steve Wozniak

Steve Wozniak
Steve Wozniak

Steve Wozniak (doğum adı Stephan Gary Wozniak; 11 Ağustos 1950), Apple Computer‘ın kurucu ortağıdır ve ilk Apples’ın ana tasarımcısı olarak kabul edilir. Electronic Frontier Foundation‘ın kurulmasına yardımcı olan tanınmış bir hayırsever olan Wozniak, Tech Museum, Silicon Valley Ballet ve San Jose Çocuk Keşif Müzesi‘nin kurucu sponsoruydu.

Kısa Bilgiler: Steve Wozniak

  • Bilinen: Steve Jobs ve Ronald Wayne ile Apple Computer kurucu ortağı ve ilk Apple bilgisayarlarının ana tasarımcısı
  • Doğum: 11 Ağustos 1950, Los Gatos, California
  • Eğitim: De Anza College ve California Üniversitesi, Berkeley’e katıldı; 1986’da Berkeley’den bir derece aldı
  • Eş(ler): Alice Robertson (ö. 1976–1980), Candice Clark (ö. 1981–1987), Suzanne Mulkern (ö. 1990–2004), Janet Hill (ö. 2008)
  • Başlayan Kuruluşlar: Apple Computer, Inc., Electronic Freedom Frontier
  • Ödüller ve Başarılar: Ulusal Teknoloji Madalyası, Heinz Teknoloji Ödülü, Ekonomi ve İstihdam, Mucitler Onur Listesi üyesi
  • çocuk: 3

Gençlik Yılları

Wozniak 11 Ağustos 1950’de Los Gatos, California’da doğdu ve şimdi “Silikon Vadisi” olarak bilinen Santa Clara Vadisi’nde büyüdü. Wozniak’ın babası Lockheed için bir mühendisti ve birkaç bilim fuarı projesiyle her zaman oğlunun öğrenme merakına ilham verdi . Steve’e ilk kristal setini 6 yaşında verdi.

Genç bir adam olarak, Wozniak biraz şakacı/dahiydi ve ilk programlarını Colorado Üniversitesi’nde kendi FORTRAN versiyonunda yazdı. “Bilgisayar kötüye kullanımı” nedeniyle şartlı tahliye edildi. Aslında tüm sınıf için bilgi işlem bütçesini beş kez harcadı. 18 yaşındayken Altair’e benzeyen ilk bilgisayarı “Cream Soda Computer“ı tasarladı. Kurslara Berkeley’deki California Üniversitesi’nde başladı ve burada ortak bir arkadaş tarafından Steve Jobs ile tanıştı. Hâlâ lisede olan ve dört yaş daha genç olan Jobs, Wozniak’ın en iyi arkadaşı ve iş ortağı olacaktı. Birlikte ilk projeleri, kullanıcının uzun mesafeli telefon görüşmelerini ücretsiz yapmasına izin veren Blue Box idi. Wozniak, San Francisco Körfezi bölgesindeki ilk şakayı çevir servisini yürüttüğü için gelecek kuşaklar tarafından hatırlanması gerektiğini düşünüyor.

Erken Kariyer ve Araştırma

1973’te Wozniak , Hewlett Packard’da hesap makineleri tasarlamaya başlamak için üniversiteden ayrıldı , ancak yan projeler üzerinde çalışmaya devam etti. Bu projelerden biri Apple-I olacaktı. Wozniak, Apple-I için ilk tasarımı Hewlett Packard’daki ofisinde yaptı. Homebrew Bilgisayar Kulübü olarak bilinen resmi olmayan bir kullanıcı grubuyla yakın bir şekilde çalıştı, şemaları paylaştı ve kodunu verdi. Jobs’un orijinal yapıya hiçbir katkısı yoktu, ancak projenin vizyoneriydi, geliştirmeleri tartışıyor ve bir miktar yatırım parası buluyordu. 1 Nisan 1976’da ortaklık belgelerini imzaladılar ve Apple-I’yi bilgisayar başına 666 dolardan satmaya başladılar. Aynı yıl, Wozniak Apple-II’yi tasarlamaya başladı.

Apple’dan ayrılmak

7 Şubat 1981’de Wozniak, tek motorlu uçağını California, Scotts Valley’de düşürdü ve bu olay Wozniak’ın geçici olarak hafızasını kaybetmesine neden oldu. Daha derin bir düzeyde, kesinlikle hayatını değiştirdi. Kazadan sonra Wozniak, Apple’dan ayrıldı ve elektrik mühendisliği/bilgisayar bilimi eğitimini tamamlamak için Berkeley’e döndü. ancak müfredatı kısıtlayıcı bulduğu için tekrar okulu bıraktı. Yine de 1986’da bir lisans derecesi aldı ve o zamandan beri Kettering ve Michigan Eyalet Üniversitesi gibi kurumlardan sayısız derece aldı.

Wozniak, 1983 ile 1985 arasında kısa bir süre için Apple’da çalışmaya geri döndü. Bu süre zarfında, fareyle çalışan bir grafik arayüze sahip ilk başarılı ev bilgisayarı olan Apple Macintosh bilgisayarının tasarımını büyük ölçüde etkiledi. Halen şirkette törensel bir rolü var ve “Bugüne kadar küçük bir maaş kalıntısı tutuyorum çünkü sadakatimin sonsuza kadar sürmesi gereken yer orası” diyor.

1990 yılında, dijital dünyada sivil özgürlükleri savunan önde gelen kar amacı gütmeyen kuruluş olan Electronic Frontier Foundation‘ın kurulmasında Mitchell Kapor’a katıldı. 1987’de ilk evrensel uzaktan kumandayı yarattı.

2007’de Wozniak , “The New York Times“ın en çok satanlar listesinde yer alan “iWoz: From Computer Geek to Cult Icon” adlı otobiyografisini yayınladı. 2009-2014 yılları arasında SanDisk Corporation tarafından satın alınan bir bilgisayar donanımı ve yazılımı şirketi olan Fusion-io, Inc.‘de baş bilim adamı olarak işe alındı. Daha sonra, 2018’de kapanan veri sanallaştırma şirketi Primary Data‘nın baş bilimcisiydi.

 

Evlilik ve Aile

Steve Wozniak, Alice Robertson (m. 1976–1980), Candice Clark (m. 1981–1987), Suzanne Mulkern (m. 1990–2004) ve şu anda Janet Hill (m. 2008) ile dört kez evlendi. Candice Clark ile 3 çocuğu bulunuyor.

Ödüller

Wozniak, 1985 yılında Başkan Ronald Reagan tarafından Amerika’nın önde gelen yenilikçilerine verilen en büyük onur olan Ulusal Teknoloji Madalyası ile ödüllendirildi. 2000 yılında Mucitler Onur Listesi’ne girdi ve “tek başına ilk kişisel bilgisayarı tasarladığı ve daha sonra matematik ve elektronik konusundaki yaşam boyu süren tutkusunu aydınlatmaya yönlendirdiği için prestijli Heinz Teknoloji, Ekonomi ve İstihdam Ödülü’ne layık görüldü.

Emre Aslanhan

İletişim emre.aslanhan@gecbunlari.com

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Reklam engelleyici algılandı.

Reklam engelleyici algılandı, lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakınız.