TeknolojiTeknoloji Haberleri

Apple M1, GPU Testinde GTX 1050 Ti ve RX 560’ı Geçmeyi Başardı

Apple M1 İşlemci Grafik Performansıyla Dikkat Çekiyor


Yeni Mac modellerinde Intel yerine karşımıza çıkan Apple M1 işlemci, grafik testleriyle karşımıza çıktı. Bildiğiniz üzere dev teknoloji şirketi Apple, kendi bilgisayar işlemcisini üretme kararı almıştı. Bu karardan çok geçmeden şirket, kullanacağı yeni bilgisayar işlemcisini yakın dönemde tanıtmıştı. İşlemci performansıyla birçok kullanıcıyı heyecanlandıran M1, bu kez grafik testiyle karşımıza çıktı. GFXBench 5.0 testi sonuçlarıyla gördüğümüz M1, görünüşe göre oldukça tatmin edici performans sunuyor. Çünkü ortaya çıkan sonuçlara göre bu işlemci, NVIDIA 1050 Ti ve Radeon RX 560’ı geride bırakabiliyor. Sonuçların içerisinde grafik birimi barındıran bir işlemci için oldukça tatmin edici olduğunu söylememiz pekte yanlış olmaz gibi gözüküyor. Dilerseniz lafı daha fazla uzatmadan yeni M1’in grafik testi sonuçlarını daha yakından inceleyelim.

 

Apple M1 İşlemci Grafik Performansıyla Dikkat Çekiyor

Yeni Mac modellerinin beyni olan Apple M1 işlemci, GPU kısmında adından söz ettirmeye başlamıştı. Ancak yeni işlemcinin grafik kısmında GFXBench 5.0 testi sonuçları ortaya çıktı. Bu ortaya çıkan sonuçlara baktığımızda ise işlemci, grafik kısmında da adından oldukça söz ettirecek gibi gözüküyor. Bildiğiniz gibi bazı işlemcilerin içerisinde entegre grafik birimi bulunuyor. İçerisinde entegre grafik birimi yani yerleşik ekran kartı bulunduran işlemciler çok büyük performansa erişemeyebiliyorlar.

Ancak yeni M1, beklenenden daha iyi performans sunacak gibi duruyor. Çünkü test sonuçlarını incelediğimizde yeni işlemci, GTX 1050 Ti ve Radeon RX 560’ı birçok testte alt etmeyi başarıyor. Bu kartlar her ne kadar oldukça eski nesil olsalar da günümüzde dahi birçok oyunu rahatlıkla oynatabiliyorlar.

Sonuçlara baktığımızda ilk olarak Aztec Ruins Normal Tier dikkatimizi çekiyor. Bu kısımda GTX 1050 Ti 159, Radeon RX 560 ise 146.2 FPS’e ulaşmayı başarmış. Ancak yeni Apple M1 işlemci bu testte iki rakibini de geçerek 203.6 FPS’e ulaşabiliyor. Diğer Aztec Ruins High Tier testinde GTX 1050 Ti 61.4, RX 560 ise 82.5 FPS ile karşımıza çıkıyor. M1 işlemci ise bu testte 77.4 ile RX 560’ın çok az gerisinde kalıyor. Car Chase testine baktığımızda da ilk testte olduğu gibi M1 yonga seti en yüksek FPS değerini sunmayı başarıyor. Bu testte, M1 grafik birimi 178.2 FPS, GTX 1050 Ti 143.8 FPS, RX 560 ise 115.1 FPS sunuyor.

1440p Manhattan 3.1.1 testinde ise M1, 130.9 FPS değerine ulaşabiliyor. İşlemcinin rakipleri GTX 1050 Ti ve RX 560 ise sırasıyla 127.4 FPS ve 101.4 FPS değerleriyle karşımıza çıkıyor. Son teste geçtiğimizde de sonuçlarda yine yeni Apple M1 işlemcinin üstünlüğünü görüyoruz. Bu testte Geforce GTX 1050 Ti 218.3 FPS, RX 560 ise 174.9 FPS’e ulaşabiliyor.

Ancak yeni M1 yonga seti bu testte 274.5 FPS’e ulaşarak rakiplerine oldukça büyük bir üstünlük sağlıyor. Yeni yonga setinin grafik kısmında ki test sonuçları bu şekilde oluşuyor. İşlemcinin rakiplerinin oldukça eski nesil ekran kartları olduğunu düşündüğümüzde karşılaştırmanın ne kadar doğru olduğunu bilemiyoruz. Ancak yine de bu kartların günümüzde dahi oldukça ideal bir performans sunabildiklerini hatırlamamızda fayda var. Ayrıca bildiğiniz gibi Apple M1 yonga seti, içerisinde entegre grafik birimi bulunduran bir işlemci olarak karşımıza çıkıyor. Buna rağmen işlemcinin grafik kısmında rakiplerine göre oldukça ideal bir performans sunduğunu söylememiz yanlış olmaz gibi gözüküyor.

Seed

Yıkılmadım ama ayakta da durasım yok...

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Reklam engelleyici algılandı.

Reklam engelleyici algılandı, lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakınız.