Apple & İosMobil Alemi

Apple, önümüzdeki hafta WWDC’den sonra iTunes’u bitirmeyi planlıyor

Apple, oyun değiştiren uygulamayı başlattıktan yaklaşık yirmi yıl sonra iTunes’un fişini çekmeye hazır. Bloomberg’e göre, şirket ürünü gelecek hafta WWDC etkinliğinde emekli etmeyi planlıyor.

İTunes’u öldürmek gecikmiş durumda. Apple’ın ürünü rafa koyacağı söyleniyor, çünkü zaten Apple’ın filmler, müzik veya podcast’ler için bağımsız uygulamalarından birine geçiş yapan müşterilere fayda sağlamak için çok az şey yapılıyor. Bloomberg raporuna göre, kullanıcılar Müzik uygulamasının iTunes’un ses özelliklerinin çoğuna ev sahipliği yapmasını bekleyebilirler.

Bu noktada iTunes’u kapatmaya yönelik hareket büyük oranda semboliktir. Apple ekosisteminin ateşli bir hayranı olarak, yıllardır daha iyi uygulamalar bulunduğunda bile iTunes’u haklı çıkaramıyorum. Aslında, Spotify gibi üçüncü taraf hizmetleri Apple aygıt sahiplerinin telefonlarını ve tabletlerini iTunes kullanmadan senkronize etmelerine izin verdikten sonra iTunes’u savunmak zorlaştı.

Bu noktada, Apple’ın hareketi büyük oranda semboliktir, şirketin hizmetlerdeki geleceğini, sadece donanımın aksine tanıdığı bir jesttir. Donanım satışlarının tahta üzerinde düzleşmesiyle, başka yerlerde karları artırma hamlesi beklenen bir durumdur ve birtakım sözde-devrimci olayların Apple’ın şimdi bir yazılım şirketi olduğu fikrini yitirmiştir – bazı açılardan sanki , baştan sona bir yazılım ve hizmet şirketi.

Yine de, bazılarının bu hamle nedeniyle hayal kırıklığına uğradığından eminiz. Sonuçta, teknoloji dünyasında ırkları değişiyor. Yine de değişiklikler doğal bir evrim yayını takip ediyor: bilgisayar gerektirmeyen telefonlar, dizüstü bilgisayar ihtiyacını azaltan tabletler ve telefonlara bağımlı olmayan saatler.

Basitçe söylemek gerekirse, bu dikkatini çeken kimseye sürpriz olmamalı. Ayrıca, hizmeti ne zaman yatağa koyacağı henüz tam olarak bilmiyoruz, ancak kullanıcıların fişi çekmeden önce dosyalarının sırayla alması haftalar veya aylar sürebilir.

Raporlar ayrıca uzun süredir ihmal edilen Posta uygulaması da dahil olmak üzere diğer uygulamaların WWDC’de bir yükseltme için kullanıldığını gösteriyor.

Emre Aslanhan

İletişim emre.aslanhan@gecbunlari.com

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Reklam engelleyici algılandı.

Reklam engelleyici algılandı, lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakınız.