Apple & İos

Apple, Touch ID’yi 2021’de iPhone’lara geri getirebilir

Çin yayınları Global Times, Apple'ın Çin piyasasını hedef alan düşük maliyetli bir cihaza parmak izi okuyucusu eklemeyi planladı

Apple, iPhone X ile yüz biyometrisi hakkında düşünme şeklini değiştirdi ve Face ID’nin doğruluğu ve rahatlığı için söylentili ekran altı parmak izi okuyucusunu yürüttü. Ancak, ortaya çıktığı üzere, Apple’ın söylentileri, ekranın altına parmak izi okuyucusu yerleştirmeye başladı. Apple söylentileriyle güçlü bir geçmişe sahip olan Apple Analisti Ming-Chi Kuo bugün, Apple’ın 2021’de Touch ID’yi ölümden geri getirmeyi planladığını iddia eden bir rapor yayınladı.

Kuo’ya göre (MacRumors aracılığıyla) bu Face ID’nin yerine geçmeyecek, onunla birlikte yaşayacaktır. Analistin öngörüsü, en azından kısmen Apple’ın ekran altı parmak izi okuyucusu patentleri ve Android cihazlardaki popülerliği nedeniyle görünüyor:

Teknoloji açısından, FOD’un dört kritik teknik sorununun modül kalınlığı, algılama alanı, güç tüketimi ve laminasyon verim oranı da dahil olmak üzere 12-18 ayda önemli ölçüde iyileşeceğini öngörüyoruz. Bu nedenle, çoklu biyometri sayesinde güvenliği ve rahatlığı arttırmak için Face’in hem Face ID hem de FOD ile donatılmış yeni iPhone’u piyasaya süreceğine inanıyoruz.

Çin yayınları Global Times, Apple’ın Çin piyasasını hedef alan düşük maliyetli bir cihaza parmak izi okuyucusu eklemeyi planladı

Bu arada, Çin yayınları Global Times, Apple’ın Çin piyasasını hedef alan düşük maliyetli bir cihaza parmak izi okuyucusu eklemeyi planladığını öne sürse de, bu rapor Apple’ın parmak izi okuyucusu için Face ID’yi aldığını iddia ediyor.

Kuo’nun güçlü bir sicili var, ancak bu ana kadar herhangi bir söylenti bir tuz taneleri ile alınmalıdır. Ne de olsa, iPhone X’in piyasaya sürülmesine yönelik söylentiler de, ekranın tamamen yanlış olduğunu bildiğimiz ekran altı parmak izi okuyucusu fikrini şiddetle destekledi. Apple’ın Donanım Mühendisliği SVP’si Dan Riccio, TechCrunch ile yaptığı 2017 röportajında, Apple’ın “en azından ilk tasarım aşamalarını geçtikten sonra“ arkadaki veya camdaki veya yandaki parmak izlerine bakmak için zaman harcamadığını ”söyledi.

Apple’ın tek bir cihazda iki biyometrik güvenlik formu kullanması, sadeliği değerlendirdiği ve nicelikten kaliteye öncelik verdiği bilinen bir şirket için beni garip kılıyor. Naysayers rağmen – ben onlardan biri olmak – Face ID gerçekten iyi çalışıyor. Sadece çok doğrudan parlak güneş ışığının nadir olduğu durumlarda veya telefonu aşırı bir açıyla (örneğin bir masadaysa) kullanmaya çalışırsanız parmak izi sensörlerine kaybeder. Touch ID bu durumlarda yardımcı olabilir, ancak bana öyle geliyor ki 2021’de mevcut olan daha iyi donanım ve yazılım ile Apple’ın Face ID’yi iyileştirmesi daha kolay olurdu.

Ama hey, ne biliyorum. Belki şimdi Jony Ive’in ayrıldığı, Apple donanımıyla daha fazla risk almaya istekli olacaktır. Belki de Bekleyemeyeceğimiz Dokunmatik Kimliği için başka kullanımları vardır. 2021’de tekrar kontrol edeceğiz.

Emre Aslanhan

İletişim emre.aslanhan@gecbunlari.com

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Reklam engelleyici algılandı.

Reklam engelleyici algılandı, lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakınız.