Apple & İosMobil AlemiTeknolojiTeknoloji Haberleri

Yeni iPhone’larda 5 Nanometre mimariye sahip işlemciler kullanılacak

5 NM Mimarinin Önemi Nedir?


Akıllı telefonların kalbinde yer alan küçük boyutlu ama büyük fonksiyonları olan işlemciler birer mühendislik harikasıdır. En iyi çipleri de Çinliler üretiyorlar. Apple’nin iPhone modelleri için 5 nm boyuta kadar küçültülmüş yeni nesil işlemciler için günler sayılıyor. Öyle görünüyor ki APPLE bu yıl işlemcilerini bu firmaya yaptıracak.

 

5 NM Mimarinin Önemi Nedir?

Nitekim Çinli üretici TSMC dünyaya çip üretip satan bir firma olarak 2020 yılında büyük bir gelişim göstererek milyonlarca 5 nm boyutunda çip üretecek.  Çünkü bu firma dışında hiç bir şirket, 5 nm boyutunda işlemci üretecek teknolojiye sahip değil. En yeni iPhone telefonlarda kullanılan A-13 biyonik işlemciler, 7 nm mimari ile üretiliyorlar.  Buradaki püf nokta, işlemcilerin çekirdeğini oluşturan transistörlerin küçültülmesi ile verimlerinin ve güçlerinin düşmesidir. Bu yüzden herkes 5 nm platform üzerine işlemci üretemez. Üretirse de güçsüz bir işlemci olacaktır. Fakat teknolojinin bir sınırı yok, öyle görülüyor ki TSMC şirketi son günlerde yaptığı yeniliklerle, 5 nm işlemci üzerinde yaptığı denemelerle, bu sorunu halletmiş görünüyor.

Şirketin bir kaç ay içinde 10 milyon adet 5 nm boyutta çip üreteceği ifade ediliyor. Yonga mimarisi son derece karmaşık bir konu olduğu için, neden 5 nm bu kadar önemlidir sorusunu detaylı olarak cevaplandıramayacağız. Derin bir elektronik ve bilişim altyapısı gerektiren geniş bir konudur bu…  Ama yüzeysel bir yaklaşımla şöyle denebilir. İşlemci boyutunun küçültülmesi ile birim alana daha fazla transistör sıkıştırmak mümkün olacak. Yani 2.2 GHz hızında 8 çekirdek yerine, 3 GHz hızında 10 çekirdekli işlemciler üretilebilecek. Bu da daha parlak ekranlar, daha hızlı ve dolgun menüler ve programları yönetmek için gerekli olacak.  Mesela 5 G teknolojisi 5 yıl içinde yerini 20 G teknolojisine bırakacak. Ama bu yüksek internet hızını karşılayacak kadar güçlü bir çip henüz yok. Ama teknoloji her alanda paralel olarak ilerliyor. Çip sektöründeki bu ilerleme internet ağlarındaki hız artışı ile beraber ilerliyor. Tabi yüksek çözünürlüklü dörtlü ve altılı kameraların MP yetenekleri de artıyor. Ayrıca daha fazla RAM ve ROM desteği ve daha fazla yapay zeka kullanımı da getiriler arasında olacak.

Emre Aslanhan

İletişim emre.aslanhan@gecbunlari.com

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Reklam engelleyici algılandı.

Reklam engelleyici algılandı, lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakınız.