Mobil Alemi

Telefon Neden Şarj Almaz

Telefon Şarj Olmama Sebepleri


Telefon neden şarj almaz diye Google’da aratan kullanıcılara bu makalede birden fazla yöntem önerisinde bulunduk. Öncelikle ‘şarz’ kelimesinin yanlış olduğunu, doğru kullanımın ‘şarj’ olduğunu belirtmekte fayda var. Kullanıcıların bir kısmı bu şekilde arattığı için başlığı bu şekilde belirledik.

Telefon Şarj Olmama Sebepleri

  • Şarj kablosunun veya adaptörünün arızalanması
  • Telefon şarj soketinin hasar görmesi
  • Şarj soketinin toz ve kire bulanmış olması
  • Diğer donanım arızaları
  • İşletim sistemi sorunları

Telefon Neden Şarj Almaz? Ne Yapmalıyım?

Bir telefon neden şarj olmaz sorusunun cevabını yukarıdaki başlıkta özet olarak verdik. Artık çözüme geçerek telefon neden şarz almaz probleminden kurtulma vakti. Gönül rahatlığıyla uygulayabileceğiniz çözümleri derledik. Sorun yaşarım endişesiyle gerekli olan adımları uygulamaktan çekinmeyin. Eğer çok acemiyseniz direkt bir uzmandan yardım almanız daha iyi olacaktır.

Telefonunuzu Yeniden Başlatın

Telefonunuz şarj olmadığında ilk yapmanız gereken cihazı yeniden başlatmak olsun. Bu sayede arka plan hizmetleri vb. yazılımlar sıfırlanmış olur. Şarj işlemini engelleyen hata bu sayede kolaylıkla ortadan kalkabilir. Telefonunuzu güç tuşu vasıtasıyla kolaylıkla yeniden başlatabilirsiniz.

Adaptör ve Kablo Değişikliğine Gidin

Geçici yazılım sorunları genellikle cihazı resetlemek ile ortadan kalkar. Bu çözüm işe yaramadıysa muhtemelen sorun farklı bir yerdedir. Telefon neden şarz almaz diye soran kullanıcılar ellerinde farklı bir kablo ve adaptör varsa cihaz uyumluluğuna dikkat ederek şarj etmeyi bu şekilde denemeliler. Hatta mümkünse mevcut adaptöre farklı bir kablo takarak veya mevcut kabloya farklı bir adaptör takarak test işlemini çeşitlendirebilirsiniz. Bu sayede şarj cihazından kaynaklanan problemi kolaylıkla tespit edip çözebilirsiniz. Sorunun şarj cihazında olduğunu gördükten sonra cihazınızın marka ve modeline uygun orijinal şarj cihazı satın almanızı öneririz. Çünkü farklı adaptör ve kablolar cihaza zarar verebilmektedir.

Şarj Göstergesi Sizi Yanıltıyor Olabilir

Telefon neden şarj almaz diye araştırma yapanlar farklı bir problemle karşı karşıya olabilir. Bu problem yazılım sorunlarıyla ortaya çıkar. Genellikle Android cihazlarda görülmektedir. Şarj işlemi gerçekleşmesine rağmen şarj göstergesi doğru çalışmayabiliyor.

Bu sorunun olup olmadığını anlamak için mağazadan üçüncü parti şarj uygulamaları indirip kontrol gerçekleştirebilirsiniz. Kontrol sonrasında şarjın sorunsuz gerçekleştiğini gördüyseniz işletim sistemini güncellemeniz gerekir. Eğer şarj gerçekleşmiyorsa öncelikle cihazınızı fabrika ayarlarına geri döndürün, bu da çözüm olmadıysa diğer çözümleri denemeye devam edin.

Telefonunuzun Genel Temizliğini Yapın

İnsanlar kullandıkları eşyaların temizliğini belirli aralıklarla yaparlar. Ancak telefon için aynı durum genellikle söz konusu değildir. iPhone neden şarj almaz sorusunu soran veya genel olarak diğer telefonlar için bu araştırmayı yapanlara tavsiyemiz temizlik alışkanlığı edinmeleri yönünde olacaktır.

Temizliğin şarj sorununu ilgilendiren kısmı ise şarj soketinin işlevsiz hale gelmesine neden olan kir ve tozlar. Hem cihazınız hem de şarj kablosundaki soket için aynı durum geçerlidir. Sokete yakından baktığınızda eğer temizlik yapmadıysanız toz ve kir kaplı olduğunu görürsünüz. Burayı dikkatli bir şekilde ince bir cisim ile temizleyebilirsiniz. Toplu iğne bu konuda gayet iyi iş çıkarır. Eğer temizlik yaparken cihaza zarar vermekten korkuyorsanız telefon temizlik rehberi videolarını izleyebilir veya bir uzmandan destek alabilirsiniz.

Telefon neden şarj almaz sorununu sebepleri ve çözümleri ile ele aldık. Eğer telefonunuz önceden suya düştüyse veya su aldıysa bu cihaz bileşenlerinde oksitlenmeye neden olabilir. Bu durumda şarj soketi dahil birçok donanım hasar görebilir. Ayrıca telefon bataryasındaki bazı problemlerde şarj sorunlarını tetikleyebilir. Telefon bataryaları artık cihazlara gömülü durumda olduğundan kullanıcıların müdahale etmeleri pek doğru olmayacaktır. Hem bu sorunların tespiti hem de diğer sorunların tespiti teknik servis vasıtasıyla kolaylıkla yapılabilir. Çok gecikmeden teknik servis ile problemi çözün.

Addy

Teknoloji İle Yakından İlgilenen Gereksizin Teki

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Reklam engelleyici algılandı.

Reklam engelleyici algılandı, lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakınız.