OtomobilTeknoloji Haberleri

Araçlarda Kara Kutu Devri: Her Şey Kayıt Altında Olacak

Araçlarda kara kutu devri resmen başlıyor. Araç içine yerleştirilecek olan Çip setler ile aracın durumu kazadan sonra detaylıca takip edilebilecek.

Arabalarda yer alacak olan Kara kutuların, kazadan önce devreye girmesi ve öncesinde yapılan tüm işlemlerin kayıt edilmesini sağlaması bekleniyor.

Frene basma anında alınan elektronik tepkilerin dahi kaydedilecek olması. Kazadan sonra, kaza sebebinin araç nedenli mi yoksa kullanıcı nedenli mi olduğunu tespit etmesini sağlayabilecek.

Avrupa Birliği tarafından alınan karar 2024 Yılının Temmuz ayında yürürlüğe giriyor. Temmuz ayı itibari ile M1(8 Koltuğu geçmeyen yolcu taşıma araçları) ve N1(3500KG’dan küçük yük araçları) kategorisindeki araçlar. Kara kutu eklentisi zorunlu olarak eklenerek satışa çıkartılacak.

Araçlarda Kara Kutu Kaza Nedenlerini Tespit Etmeyi Sağlayabilir

Avrupa Birliği, araç güvenliği konusunda ciddi adımlar atarak daha güvenli araçlar yapılmasının önünü açmak istiyor.

Araçlarda yer alacak olan Kara kutuların, kazadan sonra incelenerek kaza sebebinin araç kaynaklı mı yoksa kullanıcı kaynaklı mı olduğu tespit edilebilecek. Kazanın sebebinin araçlar olması durumunda geliştirilmeler veya cezai işlemler uygulanacak.

EDR Cihazı Nedir? Araçlarda Kara Kutu Nerede Olacak

EDR Cihazı bir diğer adı ile Event Data Recorder. Yani, Olay kaydedici. Olarak da bilinen Kara kutular. Acil çağrı sistemlerine bağlı olarak da çalışabilecekler.

EDR üzerinden gelen bilgilerin kayıt edilmesinin yanı sıra kaza anında acil çağrı merkezlerine düşecek olan bilgiler ile olaya anında müdahale gibi yenilikler de 2024 Haziran sonrasında çıkacak olan AB araçlarında karşımıza çıkacak.

EDR Cihazı tarafından yani Kara kutu tarafından kayıt edilecek olan bilgilerin merkeze anında gönderilmesinin yanı sıra. Gönderim sorunu yaşatabilecek olan bir kazanın yaşanması durumunda. Kara kutu olarak bilinen elektronik parçanın açılarak incelenmesi de mümkün durumda olacak.

Avrupa Birliği tarafından üretilecek olan araçlarda yer alması beklenen veri kaydetme cihazının konumu. Hava yastıklarının içi veya en az hasarı alması beklenen alanlar olarak karşımıza çıkıyor. Gelen ilk bilgilere göre aracın hava yastığı içerisinde yer alması ön görülmekte.

27 Ülkede EDR Cihazı Zorunlu Olacak

Avrupa Birliği ülkelerinde üretilen araçlarda EDR cihazının zorunlu olarak geleceğinden bahsetmiştik. Bu bağlamda 27 Farklı ülkede araç üretimi sırasında EDR cihazının yer alması zorunlu kılınacak.

Üretim sırasında yerleştirilecek olan EDR cihazları, ülkemize Avrupa Birliği tarafından üretilen araçların gelmesi durumunda araçların içerisinde EDR cihazının yer alacağı anlamına gelmekte.

Kara Kutu Sanıldığı Kadar Büyük Değil

Araçlarda kara kutu yer almasının zorunlu olması haberinden sonra pek çok kullanıcı. Kara kutuların nerelerde yer alacağına dair bazı endişelere kapılmıştı. Kara kutular aslında sanıldığı gibi gerçek bir kutudan oluşmuyor.

İçerisinde elektronik sistemlere yer vererek verileri kaydeden elektronik devre kartı. Kara kutu olarak adlandırılıyor. Uçaklardaki kara kutuların, turuncu renkte ve her zaman kutuya benzemeyen bir yapıda yer alması da buna en iyi örnek.

Kara kutu kavramı özellikle filmlerde ve dizilerde sunulan gerçek bir kutu düşüncesi nedeni ile sanılandan büyük sanılıyor. Sadece, kimi uçaklarda 5KG ağırlığa ulaşabilen korunaklı kutularda yer alıyorlar.

Araç içerisinde yer alacak olan kara kutuların ise hava yastıklarının içerisinde yer alması ve kaza anında devreye girerek anlık veri kaydı yapması bekleniyor. Avrupa Birliği’nin kara kutuları zorunlu kılması ile birlikte araçlarda ekstra bir kutu değil, ekstra bir devre kartı yer alacak.

Addy

Teknoloji İle Yakından İlgilenen Gereksizin Teki

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Reklam engelleyici algılandı.

Reklam engelleyici algılandı, lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakınız.