Diğer Yazılarımız

Astsubay Maaşı 2024 Ne Kadar Oldu?

Astsubay maaşı, pek çok kişi tarafından araştırılıyor. Özellikle de astsubay olmak isteyenler, bu meslek koluna ne kadar maaş verildiğini öğrenmek istiyor. Detayları sizler için ele aldık.

Astsubay Maaşı 2024

Birçok kişi jandarma astsubay maaşı ya da yedek astsubay maaşı gibi sorgulamalar gerçekleştiriyor. Bilindiği gibi Ocak 2024 tarihinden itibaren pek çok meslek grubunun maaşında yükselme oldu. Enflasyon oranında zamlar yapıldığı için astsubayların maaşı da artış gösterdi.

TSK’da görevlerini sürdüren askerlerin maaşı, yalnızca rütbeye göre değil, diğer yandan da aile durumu, görev, sınıf, tazminat ve kıdem gibi farklı faktörlere göre de değişiyor. 2024 senesi Ocak ayı ile beraber, bütün rütbelerdeki askerlerin maaşlarında yükselme meydana geldi. Buna göre astsubay maaş  detayları şu şekilde:

 • Astsubay Çavuş

Ortalama maaş: 40.860 TL

 • Astsubay Kıdemli Çavuş

Ortalama maaş: 42.860 TL

 • Astsubay Üstçavuş

Ortalama maaş: 43.640 TL

 • Astsubay Kıdemli Üstçavuş

Ortalama maaş: 46,500 TL

 • Astsubay Başçavuş

Ortalama maaş: 47,350 TL

 • Astsubay Kıdemli Başçavuş

Ortalama maaş: 48,500 TL

Ortalama Astsubay Maaşları ise şu şekilde, ançak Bu maaşlar, görev yeri ( üs bölgesi, yurt dışı görevi, terör bölgesi ) , hizmet süresi, ek tazminatlar ve mesai durumuna göre farklılık gösterebilir.

 • Yedek astsubayların maaşı ortalama 40.860 TL
 • Hava astsubayların maaşı yaklaşık 44.010 TL
 • Kara ve denizci astsubayların maaşı: 44.010 TL

Genel olarak en yüksek astsubay maaşlarının 82.970 TL, ortalama maaşların 51.200 TL, en düşük maaşın ise 44.010 TL olduğunu söylemek mümkün.

Subay ve Üstsubay Maaşları

 • Albay: en yüksek maaş 103.400 TL, en düşük maaş 77.580 TL
 • Yarbay: en yüksek maaş 92.020 TL, en düşük maaş 71.000 TL
 • Binbaşı: en yüksek maaş 84.400 TL, en düşük maaş 67.250 TL
 • Yüzbaşı: en yüksek maaş 80.850 TL, en düşük maaş 58.700 TL
 • Üsteğmen: en yüksek maaş 76.100 TL, en düşük maaş 52.850 TL
 • Teğmen: en yüksek maaş 73.690 TL, en düşük maaş 49.900 TL

Astsubay Nasıl Olunur?     

Astsubay maaşı 2024 hakkında araştırma yapanlar, astsubay nasıl olunur merak edebiliyor. Ayrıntıları açıklayacağız. Astsubaylar, Türk Silahlı Kuvvetleri bünyesinde çalışan ve önemli sorumlulukları olan insanlardır. Kültürümüzde vatanını seven her birey tarafından saygı duyulan askerlik mesleğini yapmak isteyenler tarafından nasıl astsubay olunacağı merak edilir. Astsubay olmak için bazı koşulların karşılanması gerekir. Bu koşullar kadınlar ve erkekler için farklıdır. Peki nasıl astsubay olunur? İşte detaylar!

Astsubay Olmak İçin Gerekenler

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olan bireyler gerekli şartları sağladığı taktirde astsubay olmaya başvurabilir. Başvurmadan önce kişilerin kendi sağlık durumlarının bu mesleğe uygun olup olmadığına dikkat etmesi önemlidir.

Astsubay maaşı ve astsubay olmak için gerekenler ile ilgili bilgi arayanlar için şu detaylar da önemli: Astsubay Meslek Yüksekokullarına girebilmek için ÖSYM sınavlarından uygun bir puan almak gerekir. Ancak yalnızca uygun bir puan alınması bu okullara girebilmek için yeterli değildir. Okullara kayıt gerçekleştirilmeden önce çeşitli sağlık kontrolleri yapılır. Ayrıca dişlerinin düzgün olup olmadığı ve vücutta belirgin bir iz olup olmadığı gibi çeşitli şeyler de kontrol edilir. Son olarak mülakat sonrası kayıt gerçekleştirilir.

Astsubay olmanın tek yolu bu alandaki meslek yüksekokulları değildir. Bunun dışında ön lisans veya lisans mezunu olan bireylerde astsubaylığa başvurabilir. Ancak bunun için belli bir yaş sınırı vardır. Bu yaş sınırı ön lisans mezunları için 26 iken lisans mezunları için ise 28’dir. Başvuran kişiler çeşitli sağlık testleri, kontroller, mülakat ve eğitimin ardından astsubay olabilir. Astsubay olmanın önemli şartlarından biri de boy şartıdır. Kadınların boyu minimum 158 cm, erkeklerin boyu ise 164 cm olmalıdır.

Addy

Teknoloji İle Yakından İlgilenen Gereksizin Teki

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Reklam engelleyici algılandı.

Reklam engelleyici algılandı, lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakınız.