Diğer Yazılarımız

Serbest Meslek Makbuzu Nedir?

Serbest meslek çalışanları da diğer çalışanlar gibi gelir vergisi ödemek zorundadır. Şirketi olmayan ve serbest olarak çalışan kişilerin gerçekleştirdiği hizmet bedelleri için serbest meslek makbuzu düzenlemeleri gerekmektedir. Serbest meslek makbuzu, serbest çalışmayı sürekli hale getiren ve kendi hesaplarına çalışan kişiler için zorunlu kılınmıştır. Serbest meslek içerisinde; yönetmen, ebe, sünnetçi, doktor, menajer, bestekar ve danışman gibi birçok meslek yer almaktadır. Bu ve bunun gibi birçok meslek unvanına sahip olan kişiler serbest meslek makbuzu kesmek zorundadırlar.

Serbest Meslek Makbuzu Nedir?

Serbest meslek makbuzu, serbest meslek erbabı olarak lanse edilen kişiler tarafından düzenlenmektedir. Bu makbuzu düzenlemek için ilk etapta serbest meslek mükellefiyetine sahip olunması gerekmektedir. Vergi Dairesi üzerinden gerçekleştirilebilen bu aşamanın ardından sizi yönlendirebilecekleri veya önerebilecekleri bir matbaada serbest meslek makbuzu bastırmanız gerekmektedir. Gerçekleştirdiğiniz işlerden sonra ise bu makbuz üzerinden gerekli bilgileri girerek makbuzu doldurup müşterinize sunabilirsiniz.

Serbest meslek makbuzunun hemen hizmetin gerçekleşmesinin ardından düzenlenmesi ve anında hizmet alan müşteriye teslim edilmesi gerekmektedir. Serbest meslek makbuzunda müşterinin adı soyadı, alınan para tutarı, makbuzu düzenleyen kişinin adı soyadı adresi vergi dairesi ve hesap numarası gibi bilgiler yer almaktadır.

Serbest Meslek Makbuzu Nasıl Hesaplanır?

Serbest meslek makbuzu hesaplaması yapılırken hem stopaj hem de KDV hesaplaması yapılmalı ve göz önünde bulundurulmalıdır. Bunun için 1000 ₺’lik bir hizmet sunuluyorsa serbest meslek makbuzu hesaplaması şu şekilde olacaktır:

Stopaj: 1000×20 / 100: 200 ₺

Net Miktar: 1000₺ – 200₺: 800 ₺

%18 KDV Oranı: 1000×18 / 100: 180 ₺

Yani bu hesaplamaya göre müşteriye düzenlenecek olan serbest meslek makbuzu 800 + 180: 980 ₺’dir. Bu tutar müşteriden tahsil edilecek olan tutardır.

Serbest meslek makbuzunun düzenli olarak tutulması serbest meslek erbapları için oldukça önemlidir. Makbuz düzenlenmeden iş yapılmaması gerekmektedir.

Addy

Teknoloji İle Yakından İlgilenen Gereksizin Teki

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Reklam engelleyici algılandı.

Reklam engelleyici algılandı, lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakınız.