Diğer YazılarımızGenelSosyal Medya

Google Hesap Silme

Google Hesap Silme İşlemi

Google, dünya genelinde bilgi kaynağı olarak kabul edilir. İnternet tabanlı hizmet sağlayıcısı Google, bilgi verme hizmetinin yanı sıra bilgisayar kullanıcılarına çevrimiçi hizmetlere ulaşma imkânı veren kullanıcı hesabı hizmeti de sunar. Kimlik doğrulama ve yetkilendirme sağlayan Google hesap, günümüzde masaüstü bilgisayarlar ve tablet bilgisayarların yanı sıra ve akıllı telefonlar aracılığı ile de kullanılabilir.

Kullanıcılar gerek hesabının çalınması gibi güvenlik sorunları nedeniyle, gerekse de kişisel nedenlerden dolayı Google hesap silme işlemini gerçekleştirmek ister. Tüm Google ürünlerine ulaşmayı sağlayan Google hesabını, kullanıcı istediği zaman silebilir. Ancak sildikten sonra hesabını tekrar kullanamaz. Kullanıcının birden fazla hesabı varsa sadece silmek istediği hesap silinir. Diğer hesaplar silme işlemi yapılmadığı sürece kullanılabilir.

Google Hesap Silme İşlemi

Google hesap silme işleminin birçok avantaj ve dezavantajları olabilir. O nedenle hesap silme işleminden önce detaylı bir araştırma yapmak gerekir.

Google Hesabınızı silmek için aşağıdaki adımları uygulamak gerekir;

 • Google hesap sayfasının sol tarafında bulunan ‘Veri ve Kişiselleştirme’ sekmesini tıklayın
 • Verileri indirme, silme veya veriler için bir plan oluşturma işlemlerinin bulunduğu panelde ‘Bir hizmeti veya Hesabınızı Silin’ seçeneğini tıklayın
 • Google Hesabınızı silin panelinde ‘Hesabınızı silin’ işlemini tıklayarak Google hesap silme işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

Google Hesap Silmenin Sonuçları

Kullanıcılar daha önce de belirtildiği üzere, hesap silme işleminin sonuçları konusunda bilinçli olmalıdır. Google hesap silme işleminin sonuçlarını şu şekilde sıralayabiliriz;

 • Silinen hesaptaki tüm veri ve içerikleri (e-postalar, dosyalar, fotoğraflar vb.) kaybedilir
 • Silinen hesapla daha önce kullanılan Google hizmetleri (Gmail, Drive, Takvim, Play vb.) artık kullanılamaz
 • Silinen hesapla YouTube veya Google Play’de satın alınan abonelik ve içeriklere (uygulamalar, filmler, oyunlar, müzik, TV vb.) erişim kaybedilir
 • Silinen hesaba ait ücretli ve ücretsiz Chrome uygulama veya uzantılarını kullanılamaz. Ancak diğer kullanıcıların Chromebook’u geçici olarak kullanmalarına izin verilebilir.

Kullanıcı hesabını silmeden önce;

 • Kullanıcı hesabındaki bilgileri incelemeli ve saklamak istediği verileri nasıl indireceğini öğrenmeli
 • Google adresini, internet bankacılığı, sosyal medya veya uygulamalar için kullanıyorsa bu hizmetler için yeni e-posta adresi eklemeli

Akıllı Telefondan Google Hesabını Kaldırma

Akıllı telefonda Google hesabı kullanılabildiği gibi silme işlemi de gerçekleşebilir. Google hesap silme işlemini gerçekleştirebilmek için aşağıda belirtilen uygulama yönergeleri kullanılabilir.

 • Telefonun Ayarlar uygulamasını açın.
 • Hesapları tıklayın
 • Silinecek hesap için Hesabı kaldır sekmesini tıklayın
 • Silinen hesap, telefondaki tek Google Hesabı ise güvenlik tedbiri olarak cihazın deseni, PIN’i veya şifresini girmek gerekebilir.

Google Hesabının İşlevleri

 • Bilgisayar veya akıllı telefonda Google hesabını oluşturan kullanıcı, aşağıda sıralanan Google uygulamaları ve daha fazlasından, bir kısmı ücretsiz, bir kısmı ise ücretli olarak kullanabilir.
 • Gmail; dosya ve fotoğraf göndermek, e-mail posta grubu oluşturmak ve bilgilerin güvenliğini sağlamak
 • Google Drive (Bulut Depolama Uygulaması), Fotoğraflar, Play (Uygulama Dükkânı), Play Filmler, Duo (Görüntülü görüşme uygulaması), Genel Google akışı ve diğer Google kullanıcılarına erişim, Kişiler, Keep (Sesli not uygulaması), Takvim, Dokümanlar, Slaytlar, Google E-Tablolar, Ads, Adsense, Benim İşletmem, Analytics (Ticari işletmeler için müşteri analizi), Kitaplar, Finans, Haritalar ve Google Hangouts
 • Youtube; videoları beğenme, favorileri kaydetme, kanallara abone olma, izleme geçmişi ve videoları işaretleme imkanlarına sahip olmak
 • Şirketlerin ve ürünlerinin reklamını yapmak.

Kullanıcılar bilinçli veya farkında olmadan Google hesap silme işlemini gerçekleştiriyorlar. İnsanlara bilgi kaynağı sunan ve Google hesap hizmeti ile çeşitli uygulamalardan faydalanma imkânı sağlayan Google internet tabanlı hizmeti kullanan kullanıcıların, hesap silme işlemini bilinçli olarak gerçekleştirmesi gerekir.

 

Addy

Teknoloji İle Yakından İlgilenen Gereksizin Teki

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Reklam engelleyici algılandı.

Reklam engelleyici algılandı, lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakınız.