Kücük Bilgiler

Bad Sector ( Ölü Sektör ) Nedir? Nasıl Onarılır?

Ölü Sektör Nasıl Tamir Edilir?

Her ne kadar çok çeşitli bilgisayar problemleri ile karşı karşıya kalıyor olsak da aslında çoğu zaman genelleme yapılmadığı takdir de hard disk, RAM ve ekran kartı gibi BIOS gibi noktalardan kaynaklanan sorunlar yaşamaktayız. Bu gün ele alacağımız konulardan biri de Bad Sector konusudur. Bad Sector olarak adlandırdığımız Türkçe manası ile ölü sektör anlamına gelen bu sorun aslında yüzlerce hard diski etkilemekte olan bir çeşit problemdir. Bad Sector Tamirinin yapılması da aslında genellikle oldukça masraflı olmaktadır. Bu nedenle masraftan ziyade çoğunlukla uğraştırıcı bir problemdir. Teknik servislere hard diskinizi götürdüğünüzde eğer böyle bir sorun yaşıyorsanız genellikle tamir olamayacağı cevabını alırsınız. hdd2

Ölü Sektör Nasıl Tamir Edilir?

Hard diskiniz içerisinde eğer ki ölü sektörler ile uğraşmak istemiyorsanız yeni bir hard disk almanızın vakti gelmiştir. Eğer uğraşmak istiyorsanız HDD Doctor gibi çeşitli yazılımlar ile hard diskinizde tam bir tarama başlatabilirsiniz ve diskiniz içerisinde bulunan ölü sektörlerin hepsini görerek bir kısmını belki de onarabilirsiniz. Bu yazılımlar en azından ölü noktaların ne kadar yaygınlaştığını bizlere gösterecektir. Eğer az var ise dediğim gibi hard diskinizin bir kısmını bölerek diğer kısmını kullanmaya devam edebilirsiniz. Bad Sector tamiri kolay kolay yapılamamaktadır, profesyonel olarak veri kurtarma hizmeti veren kişilerden yardım almanızda fayda var. ancak ölü sektör tamir fiyatları ‘ da umduğunuz gibi ucuz olmayacağını ‘da belirtmek isteriz. ölü sektör tamir olmayabilir ancak verilerinizi profesyonel kişilerce kurtarılma olasılığı yüksektir.

Ölü Sektör Neden Tamir Olamaz?

Tamir olamamasının sebebi ölü sektörler çoğu zaman başlangıçta değil yayılmış olurlar. Bu ölü sektörler bir çeşit virüs gibi har diskinizin disketinin her köşesine yayılırlar ve zamanla işlev göremez hale gelirler. Hard disklerin içlerinde bulunan disket üzerine veriler yazılır ve bu disket kümelerden, sektörlerden oluşur. Her bir veri bir sektöre yazılmaktadır. Dolayısıyla her sektör hard diskinizin kapasitesini belirlemekte olan bir unsurdur. Eğer ölü sektörler başlangıçta ise yine hard disk bölümleme araçlarını kullanarak diskinizin bir kısmını yani ölü sektör bulunmayan kısımlarını kullanabilirsiniz. Ölü sektör bulunmayan kısımları da kullanmanızda genellikle bir sakınca yoktur ancak uzun süre boyunca kullanamazsınız. Başlangıçta da dediğimiz gibi ölü sektörler hard diskinizde her yere zamanla yayılırlar ve zamanla yayılan bu ölü noktalar verilerinizi kaybetmenize yol açar.

Ephesus

Next Station İs Basmane

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Reklam engelleyici algılandı.

Reklam engelleyici algılandı, lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakınız.