Kişisel Gelişim

Başarıya Ulaşmanın 10 Yolu

Başarıyı nasıl tanımlarsınız?

Başarı her insan için farklı olan bir kavramdır. İster harika bir kariyere sahip olmak, ister bir yuvaya veya bir aileye sahip olmak olsun, başarı herkesin ulaşmaya çalıştığı bir şeydir. Gurur duymanızı sağlar, size heyecan verir ve rekabetçi bir dünyada bir etki yarattığınızı bilmenizi sağlar.

Ancak başarı, çaba göstermeden elde edilen bir şey değildir. Hedeflerinize ulaşmak ve bir insan olarak büyümek için benimsemeniz gereken bir zihniyettir ve çok çalışma gerektirir. Bu yazıda, başarılı olmanın ne anlama gelebileceğini açıklıyor ve başarıya giden kişisel yolculuğunuzda size yardımcı olacak ipuçlarını tartışıyoruz.

Başarıyı nasıl tanımlarsınız?

Kendiniz için başarıyı tanımlamadan önce, size ve ailenize başarının nasıl göründüğünün bir listesini yapmalısınız. Ardından, bu başarıya ulaşmak için atabileceğiniz uygulanabilir adımlarla bunu takip edin. Örneğin, başarınız yüksek ücretli bir kariyere sahipse, eğitiminizi veya mesleki eğitiminizi ilerletmek için potansiyel adımlar olacaktır. Veya yazma gibi yerine getirilmemiş bir yetenekte başarı görüyorsanız, potansiyel adımlar, onu beslemek için günlük veya haftalık yazma hedeflerini uygulamayı içerebilir.

Başarılı olmanın doğru ya da yanlış bir yolu yoktur, ancak kendi hedef tanımınıza göre daha başarılı olmak için atabileceğiniz adımlar vardır

Arkana bakma

Herkesin geçmişten gelen hataları vardır. Başarılı olmak için geçmişinizden öğrenmeniz ve bu zor derslere değer vermeniz gerekir, ancak her zaman geçmişe takılıp kalmayın. Sadece ilerleyin ve öğrenilen derslerden daha iyi, daha eğitimli kararlar alın.

 

Hayal kurmaya Başlayın

Başarılı olmak için hayalleriniz ve özlemleriniz olmalı. Hayattan ne istediğiniz ve hayatınızdan ne vermek istediğiniz konusunda kendinize karşı dürüst olun. Zihninizin hayal etmesine ve büyük düşünmesine izin verin.

 

İş planı

Bir iş kurmayı planlıyorsanız, ilk adımınız olarak bir İş Planı oluşturun . Yatırımcı arıyor olsanız da olmasanız da, bu plan başarınızın planı olacaktır. İş Planı, pazar eğilimleri, finansal planlama, rekabet analizi, çıkış stratejileri, pazarlama ve promosyon seçenekleri, hedefinizle ilgili her şeyden oluşacaktır. Bir yatırımcının huzuruna çıkarken, bir İş Planına sahip olmanız gerekecektir. Bu, açık ara en önemli belgedir. Başarınız kişisel bir şey olsaydı, bir İş Planı oluşturmanız gerekmez ancak bir proje planı, hedefinizi içeren her şeyi takip etmenize izin vermek için iyi bir seçenek olabilir.

 

Başarıya Ulaşmak İçin Vazgeçmeyin

Başarıya ulaşmak için sabretmelisiniz. Thomas Edison bile bunu öğrenmek zorunda kaldı. Akkor ampulü yaratırken, onu doğru yapmak 10.000 defadan fazla zamanını aldı. Zorlayıcı hale gelse bile çabalamaya devam edin.

 

Durdurulamaz Bir Tutumunuz Olsun

Kararlı olmanız gerekiyor. İyi niyetle, dikkatinizi başka bir yöne odaklamanızın daha iyi olacağını düşünen yakın bir arkadaş veya aile üyesi olabilir. Başarılı olmaya kararlı, durdurulamaz tavrınızı koruyun.

 

Başarılı Olmak İçin Sevdiğiniz Bir Şeye Odaklanın

Başarılı olma şansınızı artırmak için, çabalarınızı keyif aldığınız bir şeye yoğunlaştırmalısınız. Başladığınızda, ilginç bulduğunuz her şeyin bir listesini yapın. Ardından, ikinci bir sütuna, bu öğelerin her biri ile ilgili olarak sahip olduğunuz becerileri yazın. Bu, başarı için doğru yönde başlamanızı sağlayan ilgi ve beceriye dayalı seçenekleri daraltmanıza yardımcı olacaktır.

 

Koşullarınızı değiştirin

Konumunuzu kabul etmek veya değiştirmek için hayatta bir seçeneğiniz var. Bir şeylerin daha iyiye doğru değişeceğini umarak hayata bağlanmayı seçerseniz, çok uzağa gidemezsiniz. Koşullarınızı değiştirmek söz konusu olduğunda, yapabileceğinizi her zaman unutmayın – bu güce sahipsiniz. Örnek olarak, taciz edici durumlarda bulunan kadınlar genellikle kendilerini bu durumdan çıkmak için kontrollü ve güçsüz hissederler. Durumlarını değiştirme konusunda sizin yaptığınız gibi aynı seçime sahipler. Koşullarınız başarı şansınızı düşürüyorsa, onları değiştirmeniz gerekir.

 

Başarılı olmak için Potansiyelinizin farkına varın

Herhangi bir şeyde başarılı olmak için, hedeflerinize ulaşma potansiyeline sahip olduğunuzu görmeniz gerekir. Örneğin, bir kayıt sanatçısı olmak istiyor ancak şarkı söyleme yeteneğiniz yoksa, bu alanda başarılı olmanız pek olası değildir. Ancak, arabalar üzerinde çalışmayı seviyorsanız ve motorları ve şanzımanları tamir etme konusunda gerçek bir yeteneğiniz varsa ve size göre başarı, NASCAR için çalışmak anlamına geliyorsa, öğrenme ve bu başarıya ulaşma potansiyeliniz var.

 

Planınız Olsun

Başlangıç ​​olarak yetersiz olsa bile, hedefi, kilometre taşlarını, sözleşmeler, iş planları vb. gibi çıktıları ve başarıları içeren bir plan oluşturmalısınız. Bu size ne için çalıştığınıza, hangi dönüm noktalarını başarıyla karşıladığınıza ve nerede daha iyi yapmanız gerektiğine dair bir görsel sağlayacaktır.

 

Mutlu ol

Olumlu bir zihin ve mutlu, iyimser bir tutum başarılı olmanıza yardımcı olacaktır. Mutlu bir durumda yaşayan bir kişinin genellikle yaptığı her şeyde çok daha ileri gittiği birçok çalışmada kanıtlanmıştır. Bu tutumla ilgilidir. Nasıl kötü tutum sizi aşağı çekebilirse, iyi bir tutum ve mutlu, sağlıklı bir zihin de hedeflerinize ulaşmanıza yardımcı olacaktır.

 

Emre Aslanhan

İletişim emre.aslanhan@gecbunlari.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Reklam engelleyici algılandı.

Reklam engelleyici algılandı, lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakınız.