Teknoloji

Big Data Nedir? Nerede Kullanılır?

Big Data Nasıl Elde Edilir?


Big data, verilerin anlamlı hale getirilmiş şeklidir. Verilerin analiz edilmesi ve sınıflandırılması ardından sadece bir yığın halinde olmayan bilgi kaynağına dönüştürülmüş olan big data elde edilir. İşlenmemiş ve yığın halinde olan verilerin big data haline kavuşturulması için temel 3 çalışma aşaması izlenir. Turizm sektöründen sağlık sektörüne kadar pek çok alanda kullanılan teknolojiler ve sanal araçlar için Big Data önem arz etmektedir. Bu içeriğimizde Big data nerede kullanılır, neden önemli, nasıl meydana getirilir? sorularına açıklık getirmeye çalışacağız.

Big Data Nasıl Elde Edilir?

Big data elde etmek için temelde 3 farklı çalışma aşaması izlenmektedir. Big Data elde etmek için yapılan çalışmalar ise aşağıdaki gibidir:

  • Birleştirme Aşaması: Pek çok farklı kaynaktan sağlanmış olan verilerin tümü bu aşamada bir araya getirilir.
  • Yönetme Aşaması: Big Data denildiğinde akla gelecek olan belirli dökümanlar vardır. Çok sayıda verinin toplanması halinde bunların uygun şekilde depolanması gerekir. Şirketler verileri depolama işlemi bulut teknolojisini kullanarak gerçekleştirirler.
  • Analiz Aşaması: Depolanan veriler tercih edilen bir soruya yanıt almak amacıyla analize tabi tutulur. Örneğin online satışı yapılan bir ürünün, satış adedine veya talep adedine yönelik veriler analiz edilerek, daha ne kadar ürün üretilmesi gerektiği konusunda çıkarım yapılabilir.

Bu temel çalışmaların yanında Big Data inceleme işleminde önem arz eden birkaç tane daha bileşen bulunur. Bunlardan ilki “volume” olarak bilinir. Verinin miktarını belirtmek için kullanılan volume, verilerin işlenmesi ardından azalır. Yani volume değişkenliği veri analizinin ne kadar çok veya az yapıldığını gösterir. Variety ise çalışma kapsamında veri türünün çeşitliliğini gösteren yapıdır. Örneğin Big Data oluşturulurken ses, metin olacak şekilde farklı veri türlerinden yararlanılabilir.

Big Data Neden Önemli?

Big Data önemli çünkü Endüstri 4.0’ın gündeme gelmesi ardından tüm sektörler için yeri doldurulamaz bir yapı haline geldi. Daha önce tüketici odaklı olmasından daha çok iş odaklı olan bir sistem varken günümüzde tüketicilerin hareketleri şirketler için çok daha önemli. Onların hareketlerinin ne yönde olduğunu anlayabilmek için ise Big Data’dan yararlanmak gerekiyor.

Örneğin rekabetin yüksek olduğu bir sektörde, ürünü üretmek değil tüketicinin zevkine uygun ürünü üretmek önem kazandı. Bu yüzden bir şirket müşterilerinin verilerini inceleyerek hangi ürünleri daha fazla tercih ettiklerini öğrenebilir. Kısacası verileri analiz ederek yani big data çıkararak müşteri zevklerinden haberdar olabilir. İlerleyen adımda üretim koşullarını elde ettiği bilgilere göre düzenleyip, pazarlama hedefine erişme şansı elde eder.

Big Data kullanımı sayesinde online satış sistemleri kişilerin ihtiyaçlarını onlara sunarlar. Bir e-ticaret sitesi Big Data incelemesi yapıyorsa müşterilerinin bir elbiseye yoğun ilgi göstermeleri halinde alışveriş önerilerinde ilgili elbiseyi öneri olarak karşılarına çıkarabilir.

Big Data Kullanım Alanları Neler?

Big Data kullanım alanları aşağıdaki şekilde ifade edilebilir:

  • Elimizdeki telefonlardan, sanayi sektörünün gelişmiş teknolojilerine kadar her alanda büyük verilerden yararlanılır.
  • Otomatik-robot süpürgelerin evin haritasını çıkarıp buna göre temizlik yapması işleminde big data etkilidir.
  • İş yaşantısında pazarlama ve satış hedeflerine ulaşmak için yapılan analizlerin geniş kısmı big data üzerinden gerçekleştirilir.
  • Sağlık sektöründe belirli hastalıklara yakalananların oranının belirlenmesinde hasta verilerinin incelenmesi kapsamında big data oluşturulmaktadır.
  • Endüstri 4.0 dediğimizde Big Data vazgeçilmez bir yapı halini alır.
  • Big data kapsamında E-ticaret sisteminde pazarlama taktiklerine uygun ürün önerileri yapılır. Açıklamak gerekirse siz big data kapsamında daha çok çocuk ürünleri satın alımı yapan bir kullanıcı olarak gözlemleniyorsanız, online alışverişlerinizde sistemce size çocuk ürünleri önerilir.

Bunların yanında Turizm sektöründe ve otomotiv sektöründe big data sisteminden yararlanılan pek çok çalışma kategorisi bulunur.

Addy

Teknoloji İle Yakından İlgilenen Gereksizin Teki

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Reklam engelleyici algılandı.

Reklam engelleyici algılandı, lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakınız.