TeknolojiTeknoloji Haberleri

Yeni Yerli Dijital Platform Exxen

Son yıllarda mekân ve zaman baskısı olmadan film, dizi, belgesel vb. programların izlenme oranlarının yüksek olduğu görülmektedir. İnsanlar kendilerini rahat hissettikleri zaman, izlemenin keyfini araya reklâm girmeden yaşamak istemektedirler. Dizi ve filmler arasında yer alan reklâmlar, programın süresini neredeyse iki katına çıkartmakta; bu da zamanla yarışan insanların bir süre sonra film ve dizileri izlemeyi bırakmasına neden olmaktadır. Kitlesel olarak reklâm olmadan program izleme eğiliminin olması yapımcıları dijital platformlar kurmaya yöneltti. Netflix, Amazon Prime, PuhuTV, AppleTV, Quibi ve BluTv, bugünün dünyasında yer alan, genç kuşağın ilgiyle takip ettiği dijital platformlardır.

TV8’deki programlar genç insanlar tarafından tercih ediliyor. Eğitimli ve bilgisayar alışkanlığı olan bu genç kuşak aynı şekilde Exxen’i de sevecek ve dikkatle takip edecektir. Bu nedenle Exxen ‘in çok kısa bir süre içerisinde Nexflix’e rakip olacağı yönünde tahminler var. Bazı yazarlar da Exxen’in güçlü dünya devi rakipleri karşısında çok zorlanacağını ve ilerleme kat edemeyeceğini söylüyorlar. Bunu söylemek için henüz erken, zaman gösterecek.


Dijital Platform Exxen Nedir?

Dijital platform olarak yayın yapan Netflix’in gösterdiği başarı, bu alanda yeni projelerin hayata geçişini hızlandırdı. TV8 kanalının sahibi olan Acun Ilıcalı, toplumun artan ilgisine sessiz kalmadı ve dijital yayıncılıkta da hamle yaparak Exxen’i kurdu. İzleyiciler Exxen’de sinema filmleri ve dizileri online olarak izleme olanağı bulacaklar. Netflix ve Blu TV’den farklı olarak, yeni kurulacak olan dijital platform Exxen daha çok yarışma programlarıyla adından söz ettirecek. Acun Ilıcalı şu an birçok yapım şirketiyle, yeni içerikler oluşturulması için anlaştı.
Acun Ilıcalı, başarılı televizyoncu Ümmü Burhan’ı Exxen’in başına getirdi. İbrahim Büyükak, Beyazıt Öztürk ile Exxen’de program yapması için şimdiden anlaşma yapılmış. Aleyna Tilki, Cemal Can Canseven, Oğuzhan Koç gibi isimlerle çalışılmak için projeler geliştiriliyor.
Exxen platformunun, ücretli olup olmayacağı ile ilgili bir bilgi henüz verilmedi. İlerleyen günlerde bu konu netlik kazanacaktır.

Exxen İsmini Kim Buldu?

Exxen adını, bir dönem ‘Yetenek Sizsiniz Türkiye’ programında jüri üyeliği görevini üstlenen Ali Taran koydu. Yeni platformun isim babası Ali Taran oldu ancak Acun Ilıcalı da kamuoyuna yaptığı tanıtımda bu ismi çok beğendiğini ve çekici bulduğunu ifade etti. Exxen ne demektir, neden bu isim tercih sebebi oldu, henüz açıklanmadı. Exxen’de genellikle belgesel ve yarışmalar yer alacak. Kulislerde dolaşan bir diğer haber de, Kültür Bakanlığı’nın Exxen’de yer alacak belgesel programlarına destek vereceğidir.

Ali Taran, Türkiye’nin en iyi modellerini seçeceği bir program hazırlığı içinde olduklarını ve bu konuda ekip oluşturmaya devam ettiğini de yakın tarihte duyurmuştu.

 

Exxen Ne Zaman Açılacak?

Exxen’in tanıtımını Instagram sosyal medya hesabı üzerinden yapan Acun Ilıcalı, dijital platformun ne zaman yayın hayatına geçeceği ile ilgili net bilgi vermedi.

Acun Ilıcalı, MNG Shopping  ve TV8 kanalını, MNG Holding’ten satın almış, bu kanallarda ciddi bir izleyici kitlesi yakalamıştı. Elini attığı işlerde müthiş başarı yakalayan medya patronunun, dijital platformlarda da başarılı olacağı beklenmektedir.

Addy

Teknoloji İle Yakından İlgilenen Gereksizin Teki

İlgili Makaleler

3 Yorum

  1. Acun bir çok güzel projeye imza atıyor, bu alandada başarılı olacağına eminim, hayırlısı olsun hepimiz için.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Reklam engelleyici algılandı.

Reklam engelleyici algılandı, lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakınız.