Kücük Bilgiler

Bilgisayar alırken nelere dikkat etmek gerekir?

Anakartın Görevi Nedir ?

Hepimiz yeni ürün alırken en güzelini, maliyeti düşük, kullanışlı ürün almayı tercih ederiz ve tabiki uzun süre dayanıklı ürün tercihimiz olur. Bizde sizlere yardımcı olmak için bilgisayar alırken nelere dikkat edilmeli, nasıl bilgisayarı tercih etmeli ve bilgisayar denilince neler önemli bunları sizlere aktarmak istedik.

Bilgisayaralırkenneleredikkatetmekgerekir

Anakartın Görevi Nedir ?


Bilgisayarın diğer donanımlarının bağlandığı ve her parçanın diğeriyle haberleştirildiği karttır anakart. Ve tabiki seçeceğiniz donanımlara uygun anakart seçmeniz gerekir.

Anakartlar her işlemciyi her RAM kapasitesini her ekran kartını desteklemezler bu yüzden gayet önemli alandır. Bu yüzden ilk olarak diğer donanımları seçmeniz doğru olacaktır.

Ayrıca alacağınız anakartın almak istediğiniz RAM kapasitesinin en az iki katını destekleyip desteklemediğine dikkat etmeniz gereklidir. Bir süre sonra bilgisayarınızın RAM kapasitesini yükseltmek istediğinizde anakartı değiştirmenize gerek kalmayacaktır böylelikle.

Ayrıca anakartlar dahili olarak ses, ekran ve ethernet birimlerini barındırırlar. Eğer çok fazla grafiğe dayalı bir çalışmanız olmayacaksa dahili ekran kartı size yetecektir tabiki her bilgisayar için geçerli değildir. Eğer profesyonel anlamda sese dayalı çalışmalar yapmayacaksanız dahili ses kartı size yetecektir.  Ethernet kartı internet bağlantı hızınızı etkileyebilir. Dolayısıyla iyi bir anakart seçmeniz sizin yararınıza olacaktır. Ve bilgisayar da daha keyifli zamanlar geçirmek için önemli bir görevi vardır.

İşlemcinin Görevi Nedir ?


Bilgisayarın beyni işlemcidir diyebiliriz. İşlemci bilgisayarınızda yaptığınız işlemleri gerçekleştiren bir parçadır böylelikle. Piyasada iki büyük işlemci vardır. Bu markalardan biri Intel diğeri ise  AMD ‘dir. Intel işlemciler genellikle programsal işler için tercih edilirler. AMD işlemciler ise grafiğe dayalı işler için tercih edilmektedirler. Örneğin aynı anda bir kaç program açmak istediğinizde işlemciniz ne kadar iyiyse o kadar rahat çalışırsınız. İyi işlemci aynı zamanda hız demektir. Bunu da unutmamak ve yapacağınız işe uygun işlemci seçmek son derece önemlidir.

RAM’in Görevi Nedir peki ?


Ram bilgisayarın çalışması sırasında geçici olarak bilgi depolayan hafıza birimidir. Örneğin bir sekmeden diğerine geçişte yapılan işlemler sırasında ram hafızası kullanılır ram da hafıza edilir. Dolayısıyla RAM bilgisayarın hızına doğrudan etki eder. Her bilgisayarda RAM olmak zorundadır. Aksi taktirde bilgisayarınızdan görüntü alamazsınız. Yapacağınız çoğu işi etkiler.

Bilgisayar Kasası Ne İşe Yarar ?


Bilgisayar donanımını darbelerden, nemden koruyan kısıma bilgisayar kasası denir. Bilgisayar donanımı kasanın içerisine yerleştirilir. Anakartınıza uygun kasa seçmeniz gerekir ki güzel bir çalışma bilgisayarınız olsun.

Güç Kaynağı nedir ?


Bilgisayar donanımları şebeke gerilimiyle çalışmazlar çoğu zaman.  Güç kaynağı şebeke gerilimini bilgisayar donanımlarının ihtiyacı olduğu voltaja düşüren elektronik karttır bir diğer değişle elektrik ayarıdır. Güç kaynakları güçlerine göre listelenirler. Ortalama bir bilgisayar için 300 watt gücünde bir güç kaynağı önerilir ve bu size gayet yetecektir. Bilgisayar donanımlarınıza göre bu güç ihtiyacı artabilir. Daha güçlü bir güç kaynağı bilgisayarınızın daha stabil çalışmasını sağlar. Güç kaynağını power supply olarak da duyabilirsiniz. Bir diğer ismi power supply dir.

Hard diskin Görevi Nedir ?


Harddisk bir bilgisayarın hafızasıdır depolama alanıdır. Bilgisayarda kaydettiğiniz her şey harddiskte saklanır. Bir harddiski başka bir bilgisayar takarsanız kendi bilgisayarızda ki her şeyin yeni bilgisayarda olduğunu görürsünüz yani harddisk önemlidir. Bilgisayara format atarken harddiskin içindekiler silinir ve yeni işletim sistemi yüklenir böylece bilgisayar formatlanmış olur. Şuan piyasada dahili ve harici olmak üzere iki çeşit harddisk çıkabilir karşınıza.   Eğer kendinize film, oyun arşivi yapmak istiyorsanız harddiskinizin kapasitesinin çok yüksek olması gerekir. Dahili hard disk kapasitesini çok yüksek almayıp onun yerine harici bellek alabilirsiniz. Flash bellek gibi yanınızda taşıyabileceğinizden filmlerinizi gittiğiniz yere götürebilirsiniz. Yani bilgisayarını yanınızda gezdirebilirsiniz bir değişle.

Ekran Kartının Görevi Nedir ?


Ekran kartı bilgisayarın görüntünün ekrana iletilmesini sağlar yani size güzel bir  görüntü imkanı sağlar. Eğer ekran kartınız yoksa bilgisayarınızda hiç bir şekilde görüntü alamazsanız. Tabi eğer anakartınızın üzerinde on board ekran kartı yoksa. Ekran kartı, oyun oynamak isteyenler için en önemli parçadır. Oyun oynamak için  belleği ve çözünürlüğü yüksek bir ekran kartı almanızda yarar var.  Aksi takdirde oyun falan oynanmaz. Ayrıca seçtiğiniz ekranda iyi olmalı ki ekran kartınız tam performans gösterebilsin.

Bilgisayar alırken dikkat edilmesi gereken özellikler den bahsedelim biraz. Bilgisayarınızın hızlı çalışmasını istiyorsanız işlemci ve RAM özelliklerine bakmanız gerekir önemli bölümleri bunlardır. Bilgisayar alırken bütçenize göre bilgisayar almanız gerekiyor tabii ki. Fakat geleceği düşünerek bilgisayar almanız gerektiğinden bahsettim ve ne gibi özelliklere dikkat edilmesi gerekiyor bahsettim. O yüzden size tavsiyem eğer bilgisayar alacaksanız en az Intel i5 ve muadili bir işlemci seçmenizdir. Aynı zamanda en az 4 GB RAM tavsiye ederim. Ayrıca oyun oynasanız da oynamasanız da en az 1 GB ekran kartı almanızı öneririm ki bilgisayardan keyif alma inkaniniz olsun.  Hard diskiniz en düşük 500 GB kapasiteli olmalı.  Böyle bir bilgisayar ortalama 1500 TL civarındadır. Bu özelliklerin altında aldığınız bilgisayar size sıkıntı yaratacaktır. Uzun süre rahatça kullanmak istiyorsanız tavsiyelerime kulak vermeniz size yol gösterecektir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Reklam engelleyici algılandı.

Reklam engelleyici algılandı, lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakınız.