Bilgisayar Genel

Bilgisayar Hızlandırma Yöntemleri Nelerdir?

Bilgisayar Hızlandırma Programsız


Özellikle sonradan yavaşlayan bilgisayarlardan dolayı bilgisayar hızlandırma yöntemleri nelerdir? Araştırılmaya devam ediyor. Son zamanlarda internet ortamı çok daha tehlikeli bir hal almaya başladı. Bu yüzden bilgisayar kullanırken yapılan küçük bir hata bilgisayarda bazı problemlere yol açabiliyor.

Örneğin, kullanıcıların dikkatsizce indirdiği bir dosya veya dalgınlıkla tıkladıkları bir site bilgisayarlarına virüs bulaştırabiliyor. İşte bu sebeple bilgisayarlarda yavaşlama dâhil birçok sorun ortaya çıkabiliyor. Ancak tabi ki bilgisayarı daha performanslı hale getirmek için uygulanabilecek bazı yöntemler bulunuyor.

Bu yöntemlerden bazıları oldukça basit görünseler bile bilgisayarın performansına olumlu şekilde etki edebiliyorlar. İşte bizde yazımızda bilgisayarı daha performanslı hale getirebilecek birçok yöntemden bahsetmek istiyoruz.

Bilgisayar Hızlandırma Programsız

Bahsedeceğimiz yöntemleri düzgün uygularsanız bilgisayar hızlandırma 2021 program kullanmadan gerçekleştirmeniz mümkün. Şimdi lafı daha fazla uzatmadan yavaşlayan bilgisayarınız için neler yapabileceğinize birlikte göz atalım.

Sabit Diskte Boş Yer Bırakın ve Gereksiz Uygulamaları Durdurun

Bilgisayarınızın sabit diski kaç GB olursa olsun çok fazla dolu olmamalıdır. Eğer birden fazla diskiniz varsa hepsinde biraz boş yer bırakmak bilgisayarınız için olumlu sonuçlar verecektir. Bunun için bilgisayarınızda ki gereksiz dosyaları bazı programlar aracılığıyla temizleyebilirsiniz.

Buna ek olarak görev yöneticisinden bilgisayarınızın ne kadar RAM kullandığını gözden geçirebilirsiniz. Eğer RAM kullanımı yüksekse arka planda çalışan uygulamaları kontrol edin ve gereksiz uygulamaları durdurun. Sürekli gereksiz şekilde çalıştığını fark ettiğiniz uygulamalar olursa o uygulamayı bilgisayarınızdan tamamen kaldırabilirsiniz.

Ayrıca bilgisayar hızlandırma Windows 10 görev yöneticisinden bilgisayarınızın ilk açılışında otomatik olarak çalışmaya başlayacak uygulamaları düzenleyebilirsiniz. İlk açılışta ne kadar az uygulama çalışmaya başlarsa bilgisayarınız için o kadar iyi olacaktır.

Bilgisayarınızın Güç Planını Yüksek Performansa Ayarlayın

Laptop ve masaüstü bilgisayarlarda güç ayarları bulunur. Bu ayar genelde ilk başta ‘Dengeli’ olarak ayarlıdır. Bilgisayarınız bu kısımdaki ayarlara göre farklı performanslarda çalışabilir. Yani bilgisayarınızın performansını yükseltmek istiyorsanız bu güç ayarlarına gidebilirsiniz. Bu kısımda seçenekler arasında ‘Yüksek Performans’ seçeneğini göreceksiniz.

Bu seçeneği işaretlediğinizde bilgisayarınız birçok durumda tam performansa yakın şekilde çalışır. Ancak bilgisayarınız bu moda geçtiğinde genel olarak daha fazla güç sarf edebilir. Kısacası bilgisayarınızda bu mod seçiliyken işlemci gibi bazı parçalar boştayken bile %100 gibi yüksek kullanımlara ulaşabilirler. Bu yüzden ayarı yaptıktan sonra bir problemle karşılaşmamak için bilgisayarınızda ki parçaların ısı ve diğer değerlerini gözden geçirebilirsiniz.

Bilgisayarınızı Virüs Taramasından Geçirin

Bilgisayar hızlandırma 2021 işlemleri için cihazınızda bulunan virüsleri temizlemeyi deneyebilirsiniz. Çünkü virüsler bilgisayarınızı yavaşlatmanın yanı sıra sizin için başka tehlikelerde oluşturabilirler. Örneğin, virüsler aracılığıyla bilgisayarınızdaki bazı veriler kötü kişiler tarafından ele geçirilebilir.

Bu sebeple iyi bir antivirüs programıyla bilgisayarınızı baştan sona taramanız doğru olacaktır. Taramanın sonucunda bilgisayarınızda virüs bulunursa o virüsü hemen temizlemelisiniz. Bu işlemlerin ardından kullandığınız bilgisayarın performansı yüksek ihtimalle artacaktır.

Tüm Sürücüleri Güncel Tutun

Bilgisayarınızda ki aygıtların sürücüleri performans için büyük önem taşır. Örneğin, ekran kartınızın sürücüsü güncel değilse oyunlarda performans kaybı yaşama ihtimaliniz artar. İşte bu yüzden bilgisayarınızı daha sağlıklı kullanabilmek için sürücüleri kontrol ederek güncel tutmanız doğru olacaktır. Sürücüleri güncel tuttuğunuz takdirde bilgisayar hızlandırma Windows 7 ve diğer Windows sürümlerinde yüksek ihtimalle gerçekleşecektir.

Çözüme Ulaşamadıysanız Temiz Bir Windows Kurulumu Yapın

Hala çözüme ulaşamadıysanız bilgisayarınıza format atmayı deneyebilirsiniz. Ancak bu aşamada format için kullanacağınız CD veya belleğin virüssüz ve sağlam olduğundan emin olun. Bunun yanı sıra işletim sistemi kurulumu sırasında herhangi bir problem oluşup oluşmadığını da kontrol edin. İşletim sistemi kurulumu bittikten sonra ilk iş olarak sürücüleri güncellemeyi unutmayın.

Problem Devam Ediyorsa Donanımızı Kontrol Edin

Eğer bilgisayarınızın hızından hala memnun değilseniz sorununuz donanımsal kaynaklı olabilir. Örnek olarak sabit diskinizde bazı problemler olması muhtemeldir. Bu yüzden sabit disk, ekran kartı ve işlemcinizi internette araştırarak bazı testlerden geçirebilirsiniz.

Örneğin, testler sonucunda işlemcinizde problem varsa Intel veya AMD bilgisayar hızlandırma için detaylı araştırma yapabilirsiniz. Bunun yanı sıra herhangi bir donanımınızda tamir edilmesi gereken arıza varsa o parçayı tamir ettirebilir veya yenileyebilirsiniz.

Bunlara ek olarak bilgisayarınızda ki bazı parçalarda ısınma gibi problemler olabilir. Örnek olarak işlemciniz yüksek ısılara ulaşabilir ve bu durum işlemcinizin performansını olumsuz yönde etkileyebilir.

Bu durumda ise bazı programlar aracılığıyla donanımlarınızın ısı değerlerini kontrol etmelisiniz. Kontrol esnasında donanımızı zorlayabilecek bir oyuna girmeniz size daha iyi fikir verecektir. Eğer herhangi bir donanımızda ısınma problemi olduğunu düşünüyorsanız bir teknik servisten yardım alabilirsiniz.

Cihazınızda tüm bu problemlerden herhangi birisi yok gibiyse ve cihazınız hala yavaş çalışıyorsa bazı gerçeklerle yüzleşmeniz gerekebilir. Çünkü bu durumda geriye yapabileceğiniz pek bir şey kalmıyor. Tüm aşamalardan sonra çözüme ulaşamadıysanız sisteminizi yenilemeniz gerekebilir. Bunun için bir bilirkişiden yardım almanız veya bilgisayarınızı bir teknik servise kontrol ettirmeniz size fayda sağlayacaktır.

Bilgisayarınızı daha verimli kullanabilmek için uygulayabileceğiniz birçok yöntem bunlardan oluşuyor. Yazımızın son kısmında bilgisayar hızlandırma programları olarak bilinen birçok programın bilinçsizce kullanılmaması gerektiğini belirtelim.

 

Addy

Teknoloji İle Yakından İlgilenen Gereksizin Teki

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Reklam engelleyici algılandı.

Reklam engelleyici algılandı, lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakınız.