Bilgisayar GenelKücük BilgilerOnarım,Hata Cözümleri.

Monitör Overclock Nasıl Yapılır? Monitör Hertz Arttırma Yöntemleri Nelerdir?


Monitör Overclock nasıl yapılır? Hepsinden önce, Monitör Overclock yapmak mümkün mü? Bu sorunun cevabı evet. Her ne kadar RAM, Ekran kartı ve işlemcilerde OC yapılabilir gibi dursa da durum bundan daha ileride.

Her şeyden önce Overclock mantığını anlamak ve ne gibi cihazlara Overclock yöntemi uygulanabilir gözlemlemek gerekiyor. Overclock yöntemi sayesinde eski monitörlerinizi daha kullanışlı hâle getirme şansınız bulunuyor. Özellikle 60 Hertz monitörlerde gözle görülür bir artış sağlaması nedeni ile bir süre daha 60 Hertzlik cihazları 70 ve 75 Hertz değerlerinde kullanma şansınız bulunuyor.

Peki, Overclock nedir? Bilgisayarda hangi parçalara Overclock yapılabilir?

Overclock Nedir? Hangi Parçalara Overclock Yapılır?

Overclock mantığını anlamak için biraz akımlar hakkında konuşmakta fayda var. Öyle ki, sisteminizde her işlem için bir akım sağlanmakta. Bu akımlar sayesinde verilerinizin iletişim hızları belirlenmekte. Overclock yöntemleri ile işlenen verilerin sayısı arttırılarak donanım ve çevre birimlerinden alınabilecek olan en iyi verim alınmaya çalışılır.

İşlemcilerde, ekran kartlarında ve RAM’lerde yaygın olarak yapılan Overclock, temelde arttırılan akıma dayanmakta. Akım artışı, kullandığınız birimlerin bir üst seviyeye çıkarak sağlayabileceği maksimum verimi sağlamakta.

Monitörler de Overclock yapılabilen parçalar arasında yer almakta ancak diğer parçalar kadar yaygın kullanılan ve bilinen bir yönteme dayanmıyor.

Parçalara Overclock yaparken göz önünde bulundurulması gereken nokta, parçaların ekstra enerji çekerek daha sıcak bir hâl alması. İşlemcilerde, ekran kartlarında, RAMlerde ve özellikle Monitörlerde Overclock sonrasında artan sıcaklık ile ilgili bazı önlemlerin alınması gerekmekte.

Adım Adım Monitör Overclock Yapma Hertz Arttırma

Overclock yapma mantığını kavradığımıza göre. Adım adım monitör Overclock nasıl yapılır? Monitör Overclock yapmak için gerekenler nelerdir? Değinebiliriz.

Ekran kartı yazılımlarınız ile Overclock yapabilmek mümkün ancak, AMD ve Nvidia ekran kartlarını da kapsayan ek bir yazılım ile Monitör Overclock sağlamak en doğrusu olacaktır. Söz konusu işlemlere başlamak önce Buraya Tıklayarak Monitör Overclock yazılımını indirmeyi unutmayın. İndirdiğiniz yazılımı “.zip” dosyasından masaüstünüze bir klasör içine alın ve adımları uygulamaya başlayın;

CRU Yazılımını çalıştırdığınız zaman karşınıza bu panel gelecek. Söz konusu panelin sol üstünde bulunan monitör listesinden. (Active) seçeneği haricindeki tüm monitör seçeneklerine tek tek girerek Sağ üst tarafta yer alan “Delete” butonundan silinmesini sağlayın.

Tüm monitör seçeneklerini sildikten hemen sonra. En üstte yer alan “Detailed resolutions” seçenekleri altında yer alan “Add” butonuna tıklayarak bir sonraki adıma geçiş sağlayın.

Karşınıza gelecek olan “Detailed Resolution” panelinden. “Timing” alanına tıklayın. Monitörünüzün türüne göre listede varsa “Automatic – LCD Standart” seçeneğini seçin. Söz konusu seçenek yoksa “Automatic – PC” seçeneklerini de seçebilirsiniz. Seçeneği seçin ve bir sonraki adıma geçiş sağlayın.

Bu adımda, 1 olarak adlandırılan çözünürlük kısmı otomatik olarak Monitörünüzün güncel çözünürlük değerini alır. Ancak almamışsa monitörünüzün çözünürlük değerini manuel olarak en üst kısma girin. 2 olarak adlandırılan kısım ise Overclock işlemlerinin gerçekleşeceği alan.

“Refresh rate” bölümüne gelerek; 10 ila 15 Hertz değerinde arttırmalarda bulunabilirsiniz. Bu kısım Monitörünüzün ne kadar OC işlemi desteklediğine göre değişiklik gösterebilir. Kimi monitörler 1 ila 2 Hz değeri değiştirmenize izin verirken kimi monitörler 10 Hertz değerine kadar çıkabilen değerlerde destek sunabilmekte. Bu kısmı daha sonra adımları başa alarak yavaş yavaş arttırabilir. Monitör sınırınızı bulabilirsiniz.

Ancak, işlemler bu adımlar ile de bitmiyor. OK Seçeneğine tıkladıktan sonra programı tamamen kapatıp bilgisayarınızı yeniden başlatın ve sonraki adımlara geçiş sağlayın.

  • Bilgisayarınız yeniden başladıktan sonra, masaüstüne sağ tıklayın ve “Ekran çözünürlüğü” seçeneğine tıklayın,
  • Gelecek olan ekrandan “Gelişmiş görüntü ayarları” seçeneğine tıklayın,
  • “Görüntü bağdaştırıcı özellikleri” adı altında yer alan menüye giriş sağlayın,
  • Açılan panelden “Monitör” seçeneğine giriş yapın,
  • “Ekran yenileme sıklığı” adı altında yer alan menüden yeni eklediğiniz Hertz değerini bulup “Uygula” butonuna tıklayın.

İşlemler bu kadar, yaşanabilecek herhangi bir desteklememe sorununda monitörünüz otomatik olarak çalıştığı en son monitör hertz değerine dönecektir. Hertz değerinizin desteklenmediğini görüyorsanız 5 ila 3 Hertz değerinde hertz düşürerek uygun Hertz değerinizi bulabilirsiniz.

Söz konusu yöntem ile 60 Hertz monitörlerin 75 Hertz değerine kadar Overclock edilebildiği gözlemlenmiş durumda.

Monitör Overclock Yapmanın Zararları Var Mı?

Monitör Overclock yapma yöntemi nedir? Nasıl yapılır? Adımlarını anlattık. Peki, Overclock yapmadan önce dikkat edilmesi gerekenler nelerdir? Monitör Overclock yapmanın zararları var mı?

Elbette her donanım parçasında da olduğu gibi Monitör Overclock yapma konusunda da bazı riskler ile karşı karşıya olabilirsiniz. Bu riskler, monitörünüzün türüne göre değişiklik gösterebilir. Ancak, genel olarak bakacak olursak alacağımız riskler;

  • Ölü pixel yaşanmaları olabilir,
  • Güç dengesizliği nedeni ile monitörünüzün daha kısa ömürlü olmasına neden olunabilir,
  • Kimi oyunlarda uyumsuzluklar yaşanmasına ve çökmelere neden olabilir,
  • Olması düşük ancak kimi monitörlerde ekran yanığı gibi sorunlar görülebilir,
  • Daha yüksek güç kullanımı ile karşı karşıya kalabilirsiniz.

Söz konusu riskler her zaman olabilecek riskler değil ancak karşılaşma durumunuzun her zaman olabileceği riskler olarak karşımıza çıkmakta. Özellikle, Overclock işlemlerinden sonra monitörünüzde ısı bazında artış varsa eski Hertz değerine dönmeniz önerilmekte.

En Fazla Kaç Hertz Arttırılabilir

Monitör Overclock yaparken en fazla kaç hertz arttırılabilir? Monitör hertz yaparken ne kadar arttırmak mantıklı?

Monitör Overclock yaparken monitörünüzün desteklediği değerlerde arttırma yapmak en doğrusu olacaktır. Monitörünüz her ne kadar kendi Hertz değerlerine sahip olsa da panelinizin desteklediği kadar yükseltme şansını da size sunabilmekte.

Güvenli alan olarak da bahsedebileceğimiz hertz değeriniz. Monitörünüzün daha uzun ömürlü ve stabil çalışması için var olmuş durumda. Ancak, Monitör paneliniz söz konusu değerlerin üzerine çıkmayı da destekliyor olabilir. Bunu, yukarıdaki yöntemleri deneyerek test edebilme şansınız bulunuyor.

AMD ve Nvidia Ekran Kartlarında Monitör Overclock Nasıl Yapılır?

AMD ve Nvidia ekran kartlarında monitör Overclock yapılır mı? Evet, ekran kartı fark etmeksizin Monitör Overclock yapma şansınız bulunuyor.

Peki, Monitör Overclock nasıl yapılır? Monitör Overclock yapmak için ekstra bir program kurulumuna gerek yok. Yukarıda anlattığımız adım adım monitör Overclock yapma yöntemi ile de monitör Hertz değerlerinizi değiştirebileceğiniz gibi.

Ekran kartı yazılımlarınızın içerisinde bulunan “Özel çözünürlük oluşturma” seçenekleri ile de Monitör Overclock işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

Ancak, CRU Yazılımı, söz konusu adımlardan daha hızlı çalışan ve daha net çözümler sunabilen bir yazılım. Bu nedenle CRU yazılımına erişiminizin olması durumunda ekran kartı ayarlarınızdan “Özel çözünürlük oluşturma” ayarlarına gerek duymayabilirsiniz.

Ancak, yine de Özel çözünürlük oluşturarak işlemleri tamamlamak istiyorsanız ilgili videolardan destek alarak rehberi tamamlayabilirsiniz.

AMD Programsız Monitör Overclock Nasıl Yapılır?

Nvidia Programsız Monitör Overclock Nasıl Yapılır?

 

Addy

Teknoloji İle Yakından İlgilenen Gereksizin Teki

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Reklam engelleyici algılandı.

Reklam engelleyici algılandı, lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakınız.