Bilgisayar GenelGenelKücük Bilgiler

Bilgisayarda Ekran Fotoğrafı Nasıl Çekilir?

Bilgisayarda ekran fotoğrafı nasıl çekilir? Sorusunun yanıtını yazımızda ayrıntılı olarak anlatacağız. Bilgisayarınızda ekran görüntüsü (Screenshot) alabilmeniz için kullanabileceğiniz çeşitli yöntemler vardır. Bilgisayar klavyesi ve bilgisayarınızın ekran görüntüsü alma özellikleri ile uygulayabileceğiniz yöntemler şunlardır:

FN+Print Screen İle Bilgisayarda Ekran Fotoğrafı Çekmek

Bilgisayarda ekran fotoğrafı çekmek için en sık kullanılan yöntemlerden biri FN+ Print Screen tuşlarıdır. FN tuşu bilgisayar klavyenizin sol alt köşesinde bulunur. Print Screen tuşu ise klavyenin sağ üst kısmındadır. F12 tuşunun hemen sağında yer alan Print Screen tuşunda prt sc, prt scn ya da  prt scm yazabilir. Bu iki tuşa aynı anda basın. Sonra bilgisayarınızın paint programını açıp yapıştır deyin. Tuşlar ile çektiğiniz fotoğrafı paint sayfasında göreceksiniz kaydet diyerek fotoğrafı bilgisayarınıza kaydedin. Böylece bilgisayar ekranının fotoğrafını almış olursunuz.

Windows + Print Screen İle Bilgisayar Ekranı Fotoğrafı Kaydetme

Bilgisayarınızın ekran fotoğrafını direk bilgisayara kayıt etmek için Windows+ Print Screen tuşlarını kullanabilirsiniz. Bunun için bilgisayar klavyenizin sol alt kısmında bulunan pencereye benzeyen Windows tuşu ile klavyenin sağ üst köşesinde bulunan üzerinde prt sc, prt scn veya prt scm yazan Print Screen tuşuna aynı anda tıklayın. Bilgisayarınızın ekran görüntüleri klasörünün içerisine kaydedilecektir. Bilgisayarınızın ekran görüntülerine ulaşmak için bilgisayar ekranının sol alt köşesinde görev çubuğu üzerinde yer alan ara kısmını kullanabilirsiniz.

Ekran Alıntısı Aracı İle Bilgisayar Ekran Fotoğrafı Kaydetmek

Bilgisayar ekranınızın sol alt köşesinde görev çubuğu üzerinde bulunan ara kısmına ekran alıntısı aracı yazın. Açılan sayfadan ekran alıntısı aracını tıkladığınızda ekranda bir pencere açılır. Buradan yeni kısmını seçin ve kaydetmek istediğiniz alanı düzenleyerek ekran görüntüsünü kaydedin. Böylece bilgisayar ekran fotoğrafını kolayca almış olursunuz.

Alt+Print Screen İle Bilgisayar Ekran Fotoğrafı Alma Yöntemi

Bilgisayar ekran fotoğrafı almak için kullanabileceğiniz yöntemlerden biri de Alt+Print Screen tuşları ile ekran fotoğrafı çekmek olacaktır. Bilgisayar ekranınızın fotoğrafını almak için bilgisayar klavyenizin sol alt kısmında bulunan Alt tuşuna ve klavyenin sağ üst kısmında bulunan üzerinde prt sc, prt scn veya prt scm yazan tuşa aynı anda basın. Sonra Paint programını açın ve yapıştır deyin. Ekran görüntüsü Painte gelecektir. İstediğiniz düzenlemeleri yaptıktan sonra kaydet diyerek bilgisayar ekran fotoğrafı almış olursunuz.

Windows+Shift+S Tuşları İle Ekran Fotoğrafı Almak

Bilgisayar ekran fotoğrafı çekme yollarından biri de Windows+Shift+S tuşlarına aynı anda basmak olacaktır. Bilgisayar klavyenizin sol alt kısmında yer alan pencere şekline benzeyen Windows tuşuna, bu tuşun hemen üstünde bulunan Shift tuşuna ve S harfine aynı anda basın. Sonra bilgisayarınızın paint ve benzeri bir programını açın ve yapıştır deyin. Bilgisayar ekran fotoğrafınızı almış olacaksınız.

Addy

Teknoloji İle Yakından İlgilenen Gereksizin Teki

İlgili Makaleler

Bir Yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Reklam engelleyici algılandı.

Reklam engelleyici algılandı, lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakınız.