Apple & İosMobil Alemi

Bilgisayar Neden İphone’u Tanımaz 

Son zamanlarda yapılan teknoloji haberlerinde ve form sitelerinde açılan başlıklardan anladığımız üzere iphone’un bilgisayarı görmeme durumuyla karşı karşıya kalındığını görebilmekteyiz. Özellikle Türkiye’de ürünleri çok yaygınlaşan ve ajanslarda teknolojik donanım olarak genelde İOS kullanan şirketler bu durumla karşı karşıya kalınca ilk olarak sorunu telefonlarında görebilmektedirler.

Günümüzün en iyi telefon modeli olarak en üst sırada yer alan ve epey kullanıcısı olan İphone, bilgisayarlar tarafından tanınmama sorunuyla genelde çok kısa ve pratik işlemlerle başa çıkar. Problemin kaynağına bakıldığı zaman sorunun %90 oranında İphone telefonların Windows yazılımlı bilgisayarlara bağlanılmak istendiği zaman meydana geldiği tespit edildi. Bu problem iTunes’un sürümünden kaynaklandığı gibi yalnızca bilgisayardan da kaynaklanabilmektedir. Dolayısıyla bu sorunu çözmek için konuyu birden fazla farklı başlıkta ele alacağız.

Öncelikle sistem güncellemelerini ele alacağız. Bilgisayar üzerinden yapılabilecek ne kadar işlem varsa hepsini öncelik sırasına göre inceleyeceğiz. Ardından sorunun temelinin telefon olmasına karşın telefon üzerinden de bazı güncellemeler ve bağlantı sorunu giderici yöntemlerini deneyeceğiz. Son olarak da genel olarak hem bilgisayar hem de telefon odaklı çözüm yöntemlerini işleyerek karşılaştığınız bu sorunu çözmenize yardımcı olacağız.

 

iTunes Sürümü Yüzünden İphone’u Bilgisayarın Görmemesi

Sürüm güncellemelerin gecikmesi durumu sadece iphone değil normal bir android telefon da bağlantı konusunda etkileyebilmektedir. Bu yüzden sürüm güncellemeleri düzenli olarak kontrol edilmelidir. Belirtilmeli ki iTunes sürümlerinin en düşüğü Windows 8’e kadar destekleyebilmektedir.  Bu yüzden öncelikle iTunes’u güncelleyin. Eğer telefon modeliniz yükseltmeye uygun değilse bu aşamada telefonunuzu bilgisayarın görmesi imkânsız olacaktır. Güncelledikten sonra telefon sürümünün kendisini kontrol edin, son sürüm yüklü değilse telefon sürümünüzü de güncelleyin. Ardından yeniden bilgisayara bağlanmayı deneyin.

Bilgisayara bağlarken kullanmış olduğunuz USB’nin orijinal olmasına dikkat eden. Apple ürünleri tasarlanırken bu hususlara dikkat edilerek üretilmiştir. Kalitesiz bir USB’yi kullanıyor olmanız, bilgisayarın görmemesiyle birlikte telefonunuzun bozulmasına da sebebiyet verebilir.

Diğer Yöntemler

Telefonunuzu kontrol ettiğiniz ve yukarıda yazan adımları takip ettiğiniz hâlde bilgisayarınız hâlâ telefonunuzu görmüyorsa geriye kalan çözüm yöntemlerini bilgisayar üzerinden yapacağız demektir. İlk olarak AMDS’nin çalışıp çalışmadığını tespit edeceğiz.

Bazen bilgisayar üzerine AMDS çalışıyor yazsa da aslında bağlantısı kesilmiş olabilmektedir. Öncelikle iTunes’u seçim bilgisayar üzerinden telefon, tablet ve diğer cihazların bağlantısını kesmelisiniz. Ardından hem windows hem de r harfine aynı anda basarak çalıştırma komutuna erişeceksiniz.

Çalıştırma komutunun bulunduğu boşluğa “services.msc” yazarak, tamam butonuna tıklayın. Bu aşamadan sonra önünüze hizmet konsolu açılacaktır. Hizmetler menüsünde Apple Services Device Service yazan yere sağ tıklayın. Önünüze çıkan menü üzerinden özelliklere tıklayın. Karşınıza aşağıda verilen resimdeki bir sekme açılmalıdır.

 Başlangıç türü yazan yeri eğer otomatik değilse otomatik seçeneğini seçin. Ardından altta yazan hizmet durumunda öncelikle durdur butonuna basın. Ardından başlat butonuna basın ve sekmeyi tamam butonuna basarak kapatın. Eğer sorun bu noktadaysa AMDS’yi yeniden çalışır duruma getirerek cihazınızı bağlayabileceksiniz. Bu işlemden sonra bilgisayarı yeniden başlatın ve cihazınızı yeniden okutmayı deneyin.

Bunun harici şu yöntemleri deneyebiliriz:

  • USB kablo bağlantılarını tespit edin. Güncel ve orijinal bir USB bağlantı kablosu kullandığınızdan emin olun. Ayrıca şarj etmek için kullanılan USB kabloların tamamı bağlantı destekli değildir. Bunun için herhangi bir teknoloji bayisinden kendinize yeni bir USB alabilirsiniz.
  • Telefon veya tabletinizi bağlarken kontrol etmeniz gereken en önemli husus da cihazın şifresinin açık olup olmadığıdır. İOS yazılımları koruma amaçlı birçok cihazına böyle bir özellik tanımlamıştır. Eğer cihazın şifresi açık değilse genelde bağlantı sağlanamaz.
  • Telefonunuzda tekrardan bir sorun var mı diye kontrol etmeden önce telefonunuz veya tabletinizi başka bir bilgisayara tanımlamayı deneyin. Eğer yine bağlantı sağlanamazsa sorun cihazın kendisiyle çözülebilecek demektir.
  • Cihazınızın temiz, virüs taşımadığından ve çerezlerin temizlendiğinden emin olun. Bellek kısmının bu sorununun olması yine bağlantı konusunda engeller doğurmaktadır.
  • Eğer bluetooth destekli güncel bir bilgisayar kullanıyorsanız telefonunuzu USB kullanmadan bluetooth aracılığıyla bağlamayı deneyin. Eğer bağlanıyorsa bilgisayar iTunes görme konusunda sorunlu değildir ancak cihazınız USB bağlantı konusunda sorun çıkartıyor anlamına gelmektedir.
  • Son olarak sorun gidericiyi açarak, sorunu gider butonundan bilgisayarın sorunu bulmasına müsaade edin.

Windows İphone’u Görmüyorsa Yapılması Gerekenler 

Ağırlıklı olarak bu sorun windows yazılımı kullanılan bilgisayarlarda görülmekte, İOS bilgisayarlarda görülse bile çözüm yöntemi ve süresi windowslara göre daha kısa sürede tamamlanmaktadır. Ayrıca windows yazılımına özel nasıl çözüm önerilerinde bulunabiliriz ona bakalım.

İlk olarak ayarlar sekmesinden sisteme girin. Windows işletim sistemini güncelleyin ve güncellemenin tamamlanmasın bekleyin. Güncelleme tamamlandıktan sonra genelde bilgisayar otomatik olarak kendini yeniden başlatacaktır ancak yeniden başlatma işlemi olmadıysa bu işlemi siz yapın. Bilgisayarınız açıldığı zaman cihazınızı yeniden bağlamayı deneyin.

Eğer yine sorunu çözemediyseniz internet üzerindeki ücretsiz uygulamaları kullanmayı deneyin. FoneLab sitesine girerek sistem kurtarmanızı ister Windows isterseniz de Apple cihazlarınız için indirip kurabilirsiniz. Uygulamayı bilgisayarınıza kurduktan sonra uygulamayı açın. Uygulamanın kendisi sizi adım adım yönlendirecek, sorunu bulup çözmenize yardımcı olacaktır. Ancak bu çözümden de bir verim alamadıysanız yazılım ve cihaz dökümanlarından anlayan iyi bir bilgisayar servisine gitmenizde fayda olacaktır.

Her ne kadar genelde sorunlar yukarıda verilen adımların neticesinde direkt olarak çözülse de bazı istisnai sorunları yazılım ve dökümandan anlayan iyi bir bilgisayarcı görebilir ve size yardımcı olabilir.

Addy

Teknoloji İle Yakından İlgilenen Gereksizin Teki

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Reklam engelleyici algılandı.

Reklam engelleyici algılandı, lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakınız.