Apple & İosMobil Alemi

İphone’da Geçersiz Sim Hatasının Çözümü

İphone’da geçersiz sim hatasının çözümü konulu yazımızda sizlere detaylı bilgiler vereceğiz. Siz de bu sayede telefonunuzda meydana gelen hatayı kısa sürede çözecek ve sağlıklı bir şekilde cihazınızı kullanabileceksiniz. İos işletim sistemine sahip olan İphone cep telefonları farklı modellere sahiptir. Bu cihazı kullanan kişiler ise bazen ülkemizden, bazen de yurtdışında telefonlarını uygun fiyatlar ile alabilmektedirler. Fakat özellikle yurtdışından alınan bazı iphone telefonlar, geçersiz sim hatası vermektedir. Böyle durumlarda ise yapılması gereken bazı işlemler vardır. Sizlere böyle bir hata ile karşılaştığınız zaman yapmanız gerekenleri, aşama aşama yazımızda anlatacağız.


İphone’da Geçersiz Sim Hatasının Çözümü Nasıl Yapılır?

Dünyada olduğu gibi ülkemizde de en çok kullanılan telefonlar içerisinde yer alan İphone cihazlar, çıkan yeni model ve özelliklere sahiptir. Fakat yeni alınmış iphone cihazlarında takılı sim kartı hata vermektedir. Sim kartın hata vermesinin ise farklı nedenleri ortaya çıkmaktadır. Bu nedenler iki şekilde kendini göstermektedir. Her iki şekilde de ortaya çıkan hatalar uygulanacak bazı adımlardan sonra düzelebilmektedir. İphone cep telefonlarının genelde 7 plus ve üstü modellerde ortaya çıkan bu durum, telefonunuzu etkinleştirememenizi ve akabinde cihazınızı kullanamamanıza neden olur.

Sim hatasının nedenleri arasında şunlar yer almaktadır.

  • Yazılımsal ve donanımsal faktörler.
  • Mikro sim kart veya sim kart arızaları.

en sık karşılaşılan sim kart hatası nedenleridir. Bu hataların çözüme kavuşması ise oldukça kolaydır. Tek yapmanız gereken sizlere göstereceğimiz adımları takip etmenizdir.

İphone’da Yazılımsal Sim Hatası Çözümü Nasıl Olur?

Eğer İphone 7 ve 7 plus üzeri cep telefonunuz varsa, sim hatası yazılımdan dolayı kaynaklanıyor ise şu adımları takip etmeniz gerekecektir.

  • İos en son sürümü cep telefonunuza yükleyin.
  • Daha sonra cihazınızdan uçak modunu açıp kapatın.
  • Bu işlemi yaptıktan sonra İphone cihazınızı açıp kapatmayı deneyin.
  • Operatör ayarları bölümünden ise güncellemenin yapılıp yapılmadığın kontrol edin. Bu bölüme Ayarlar- Genel- Hakkında öğelerine dokunarak gidebilirsiniz. Eğer güncelleme cihazınızda yapılmışsa bir istem görüntülenir.
  • Daha sonra sim kartınızın çıkarın ve kartın geçerliliğini kontrol edin.
  • Kartın eskime ve hasar görüp görmediğini de kontrol ettikten sonra tekrar cihazınıza sim kartınızı takın.

Sonra İphone’u geri yükleme yaparak cihazınızı çalıştırın. Eğer sim kart hata vermiyor ve şifrenizi girdiğiniz zaman açılıyorsa, sorunun yazılımsal olduğunu anlayacaksınız. Eğer aynı hatayı veriyor ve sim hatası çözüme kavuşmuyorsa, ikinci bir hata nedeni olan mikro sim kart veya sim kart arızaları aşamalarını denemeniz gerekir.


İphone’da Mikro Sim Kart ve Sim Kart Arıza Çözümü Nasıl Olur?

Yazılımsal ve donanımsal olmayan sim kart hatalarının çözümü, kullanılan sim kartlarından nedenli olma ihtimali yüksektir. Böyle bir durumun olup olmadığını ise sizlere söyleyeceğimiz aşamaları takip ederek anlayabilirsiniz. Genel olarak sim kartlarda hata görülmesi 64KB lik sim kartlarda meydana gelmektedir. Eğer telefonunuz iphone 4 ve 4 s ve 64KB sim karta sahipseniz, sim kart hatasının karşınıza çıkma ihtimali yüksk olur. Eğer kullanmış olduğunuz sim kart kesik ise yapmanız gereken şey, arkadaşınızdan veya başka bir kişidin kesik olmayan sim kartı alıp telefonunuzda denemenizdir. Aynı operatör üzerinden sim kartı değiştirin ve bu şekilde deneyin. Eğer operatör kaynaklı ise bu sorun hemen bayinize gidebilir ve cihazınıza takmak için mikro sim kart alabilirsiniz. Telefonunuzun sim kart hatası büyük ihtimalle düzelecektir. İphone cihazlarda sim kartların hata vermesi genelde sim yok, servis yok, sim hatası ve sim geçersiz sim uyarılarını vererek olur. Eğer 128KB özelliğine sahip iphone telefon kullanıyor ve sim kartı hattında sorun yaşamak istemiyorsanız, orijinal ve kesik olmayan mikro sim kart kullanın. Eğer her iki şekilde de sim kart hasarı sorunu devam ederse, iphone’nun Türkiye Müşteri Hizmetleri numarasını arayabilir ve müşteri hizmetleri ile  0 216 282 15 12 ile iletişime geçebilirsiniz.

Addy

Teknoloji İle Yakından İlgilenen Gereksizin Teki

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Reklam engelleyici algılandı.

Reklam engelleyici algılandı, lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakınız.