Apple & İos

iPhone Kullanmaya Başlayanlara Kullanışlı Tavsiyeler

Hızlı Şarj Etmek


Her geçen gün akıllı telefon tercihini iPhone’dan yana kullanan kişilerin sayısı artıyor. Bunun sebebi Apple ekosisteminin çok cezbedici olması. iPhone kullanıcılarına 3D, night shift, widgetlar, airdrop ve benzeri pek çok özelliği beraberinde getiriyor. Teknolojiyle aranız iyiyse bu yenilikleri keşfedip, anlamanız çok zor olmayacaktır. Yine de telefonunuzu kullanmaya başlarken faydalı olacağını düşündüğümüz bilgileri sizler için derledik.

Hızlı Şarj Etmek

Birkaç değişiklik yaparak akıllı telefonunuzun şarj hızını artırabilirsiniz. Akıllı telefonları kapatarak şarj etmenin işlemi hızlandırdığı hemen hemen herkes tarafından biliniyor. Bu durum iPhone için de geçerli. Telefonunuzu kullanırken bir yandan da hızlı şarj olmasını istiyorsanız uçak moduna almak iyi bir seçenek olacaktır. Aynı zamanda arka planda yüksek pil tüketimine sahip uygulamaları kapatmak pil doldurma performansını artıracaktır. Son olarak daha az güç tüketmek için enerji tasarrufu modunu açabilir, ekran parlaklığını düşürebilirsiniz.

Karanlık Mod İle Gözleriniz Yorulmasın

Telefonunuzu karanlık modda kullanmak hem bataryanız hem de göz sağlınız için faydalı bir seçimdir. Özellikle düşük ışıkta Koyu tonlar sayesinde gözlerinizin yorulmaz. Bu mod pil tüketimini önemli ölçüde azaltır. Günümüzde pek çok insan akıllı telefonlarını karanlık mod olmadan kullanmayı akıllarından dahi geçiremiyor. Özellikle gece vakti sosyal medya üzerinde gezinmeyi sevenler için vazgeçilmez bir özellik. Nihayet yeni iOS güncellemesi kullanıcıların tüm sistemi karanlık modda kullanmasına izin veriyor. Düşük ışık altında bir şeyler izlemek veya okumak istiyorsanız gözlerinizi yormadan her uygulamayı bu şekilde kullanabilirsiniz. Son olarak göz sağlığımızı ve onu etkileyen teknolojilerin çok önemli olduğunu vurgulamadan geçmeyelim.

Geliştirilmiş Güvenlikle Kendinizi Sağlama Alın

iPhone çok gelişmiş güvenlik sistemlerine ne kadar sahip olsa da hala siber tehditlere karşı açık durumda. Bundan dolayı bu tür saldırıların etkilerini minimize etmek için gereken güvenlik önlemlerinin alınması çok önemlidir. iPhone ilk kurulumunda parmak izi veya yüz kimliği şifreleri karşımıza çıkıyor. Bunlara ek olarak altı haneli şifre eklemek de mümkün. Tüm bu güvenlik önlemlerinin dışında Apple kimliğinizi iki faktörlü kimlik doğrulamayla da güvence altına almalısınız. Bu sayede bilgisayar korsanları bilgilerinize ve dosyalarınıza erişemez. Apple kimlik, iki faktörlü kimlik doğrulama hizmetini (2FA) kullanıcılarına sunuyor. Bu hizmetten yararlanmanız sizin için iyi olacaktır.

AirPods Satın Alarak Kaliteli Sesin Tadını Çıkarın

AirPods iPhone’un yanında almanız gereken en önemli aksesuarlardan biridir. Yüksek fiyatı ön plana çıksa da sağladığı özellikler fiyatını hak edecek cinsten. Kablosuz bağlantı özelliğine sahip olan AirPods’lar sağladığı konfor ve yüksek ses kalitesinin yanında işitme cihazı olarak da kullanılabilir.

Siri’yi Kullandığınızdan Emin Olun

Siri yeni iOS versiyonlarıyla sürekli güncellenen ve gelişmeye devam eden bir yapay zekâ asistanı. “Hey Siri” komutuyla Siri’yi aktif hale getirebilirsiniz. Ayrıca iPhone X ve sonraki modellerde yan taraftaki düğmeye basılı tutarak da aktif hale getirebilirsiniz. Siri’den istediğiniz kişiye mesaj göndermesini, Apple TV üzerinde istediğiniz diziyi başlatmasını, favori müziğiniz oynatmasını ve daha birçok şeyi isteyebilirsiniz. Aynı zamanda konuşma şeklini, aksanını beğenmediyseniz değiştirebilirsiniz.  Alışması zor olan yapay zekâ asistanı alışkanlık kazanıldığında sizin için çok faydalı bir rehbere dönüşecektir.

Daha İyi Performans

Uzun süre açık kalan iPhone belirli bir zamandan sonra performans düşüklüğü yaşayabilir. Bu durumda telefonu açıp kapatarak hafızasını temizleyebilirsiniz. Tekrar telefonu açtığınızda aradaki farkı hissedeceksiniz. iPhone’larda depolama alanı yetersizliği de sorunlara yol açabilir. Kurduğunuz uygulamalar geçici dosyalar oluşturur ve önbellek alanını kaplar. Bu durumu önlemek için önbelleği düzenli olarak temizlemeniz gerekecek. Ayrıca işinize yaramayan uygulamaları ve dosyaları silerek de telefon performansını artırabilirsiniz.

 

 

Seed

Yıkılmadım ama ayakta da durasım yok...

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Reklam engelleyici algılandı.

Reklam engelleyici algılandı, lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakınız.