GenelTeknolojiTeknoloji Haberleri

Bu Elektrikli Araba 30 Gün Boyunca Şarj Etmeden Günlük 20 Kilometre Yol Gidebiliyor

Aracın Şarj Ömrü Oldukça Etkileyici


Elektrikli araçlar, her geçen gün birbirinden ilginç yeni modelleri ile karşımıza çıkmaya devam ediyor. Şu sıralar güneş enerjisi ile desteklenen elektrikli otomobil üzerinde çalışılıyor. Çin’de ince güneş pilleri üzerinde çalışan Hanergy ve otomobil sektöründe faaliyet gösteren Jiangsu Joylong Automobile adlı iki şirket önemli bir ortaklığa imza attı. Ortak üretilen aracın verimliliği test edildiğinde; otomobilde bulunan ince güneş filmleri sayesinde, otomobilin şarj etmeden 30 gün boyunca günde 20 kilometre yol alabildiği gözlemlendi.

Aracın Şarj Ömrü Oldukça Etkileyici

Bu muhteşem aracın pil seviyelerinin seyahat edilen bütün günlerde yüzde 60-80 civarında kalması gerçekten şaşırtıcı. Aslında, bu otomobil günlük olarak 30-80 kilometre daha sürüş imkanı sunabilir. Bununla birlikte, otomobil görsel olarak pek de cezbedici görünmüyor. Çin’deki kitle pazarını hedef alan bu otomobil, Joylong firmasına ait EM3 elektrikli otomobil tasarım dilini izliyor.

Bulutlu Günlerde Bile Güç Üretebiliyor

Hanergy firması, otomobilde kullanılan ince film güneş panellerinin, havanın kapalı olduğu bulutlu günlerde dahi güç ürettiğini öne sürüyor. Hava koşullarına karşı elde edilen bu başarı çok önemlidir. Çünkü, hava koşulları bugüne kadar güneş panelleri üzerinde daima etkili olmuştur.

Güneş Enerjisi İle Çalışan Araç Sayısı Artıyor

Hanergy firmasının CEO’su Lu Tao, elektrikli otomobillere ince güneş filmleri ilave etmek amacıyla diğer elektrikli otomobil üreticileri ile işbirliği planları yapıyor. Böylece araç sahipleri, araçlarının şarjı henüz bitmeden bir elektrik kaynağı bulabilecekler. Bunun nasıl gerçekleşeceğini ise zaman gösterecek.

Son olarak, Hanergy şirketinin bu konuda yalnız olmadığını ifade edelim. Hyundai ve Toyota gibi önemli markalar da kendilerine ait güneş enerjisi ile çalışan elektrikli otomobil modelleri üzerinde çalışıyor.

Addy

Teknoloji İle Yakından İlgilenen Gereksizin Teki

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Reklam engelleyici algılandı.

Reklam engelleyici algılandı, lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakınız.