Diğer Yazılarımız

Çevre Dostu Hareket: Dünya Günü

İnsanlığın artması ile dünyamızın çevresel sorunlarında da artış olmaktadır. Dünya günü için ipuçları yaşamı daha kaliteli kılmak ve kaynakların doğru kullanılmasında insanoğluna kılavuz olur. Dünya günü çevresel problemlere dikkat çekmek amacı ile 22 Nisan günü kutlanmaktadır. 1970 yılından beride gelişen modern dünya hareketi neticesinde kutlanmaya devam etmektedir. Çevresel sorunlar arasında iklim değişimleri, hava kirliliği, susuzluk, buzulların erimesi, ormanların yitirilmesi, hayvan türlerinin tükenmesi gibi konular bulunmaktadır.

Dünya günü için ipuçları insanların ve hayvanların dünya üzerinde daha güvenli yaşam sürmesini amaçlar.  Çevresel kirliliklere bakıldığında su kaynaklarının ve toprağın kirlenmesi meyve ve sebze yetiştiriciliğine engel olmaktadır. Bununla birlikte deniz kirliliği de su canlılarının yaşam hakkını ihlal etmektedir.  Tehlike plastikler suda ve toprakta olumsuz sonuçlara yol açmaya devam etmektedir. Bu yüzden çevre sorunlarına çözüm bulmak adına dünya gününde birtakım farkındalıkların gelişimi sağlanmalıdır.

Çevresel kaynakların kirlenmesi insanların ve hayvanlarının can güvenliğini tehlikeye düşürmektedir. Bu yüzden insanlığın çevresel sorunları üzerinde düşünmesi ve neler yapabileceği konusunda bilgilenmesi önemlidir. Sonuç itibari ile dünyada milyarlarca insan vardır ve dünya nüfusu her geçen gün artmaktadır. Bu yüzden duyarlı insanların farkındalığı sağlaması ve insanlığın ipuçlarını doğru kullanması gerekmektedir. Azalan kaynakların düşüncesizce kullanılması hayati tehlikeler yaratmaktadır. Ancak şu an insanlar tarafından sadece kaynakların kullanılması ile alakalıdır.

Dünya Gününün Kutlanması ve Yapılacaklar

Dünya günü için ipuçları kullanaraktan çevremizi daha yaşanır hale dönüştürmek mümkündür. Var olan kaynakların tasarruflu kullanılması, havanın, suyun ve toprağın kirletilmemesi çok önemlidir. Ayrıca insan dünyada kendinden başka canlılarında olduğunun bilincine varmalıdır. Kaynakların dikkatsizce kullanılmasın doğanın dengesinin bozulmasına neden olmaktadır. Bu sebeple ipuçlarına dikkat ederek elimizden gelenin fazlasını yapmak önemli olacaktır. Dünyamızın hem insanlık hem de diğer canlılar için nasıl koruyabiliriz kısaca değerlendirelim.

  • Su, elektrik gibi kaynakların tasarrufunun sağlanması çok önemlidir. Bu yüzden suyu yeterli miktarla kullanmak, elektriğin gereksiz harcanmaması gerekir.
  • Bununla birlikte dünya vatandaşları doğal beslenmeye, çiftçinin ekip biçmesine yardımcı olmalıdır. Doğal ürünler tüketildiğinde insan sağlığı da önemli ölçüde iyileştirilecektir.
  • Çevre kirliliğini önlemek adına araba kullanımının azaltılması çok önemlidir. Bunun yanı sıra naylon torba yerine bez torbalar kullanılması çevresel atıklar oluşmasına engel olmaktadır. Çok basit olarak değerlendirilen bir atık çevre şartlarında erimesi uzun zaman aldığı unutulmamalıdır.
  • Dünya günü için ipuçları arasında kompost adı verilen organik gübre çok önemlidir. Toprağın değerlenmesi ve besin sağlayabilmesi adına sebze ve meyve atıklarını gübre olarak kullanılması verimi arttırırken çöp olmasını engelleyecektir.
  • İklim değişikliklerinin oluşumuna neden olan çevresel bozulma engellenmelidir. Dünyanın pek çok ülkesinde kuraklık baş gösterirken, buzulların erimesi de hayra alamet değildir. Doğanın dengeli bir şekilde yaşam alanı tanıması gerekir. Bu sebeple insanlar kuraklıkla mücadelede suyun kullanımına dikkat etmeli, ormanlık alanlar oluşturmalıdır.
  • Dünyanın daha yaşanır hale gelmesi adına doğal yaşam tercih edilmelidir. Bu yüzden kullanılan ürünler her zaman için dönüştürülebilir ve doğa zarar vermeyecek şekilde seçilmelidir.

Sürdürülebilir Kaynakların Kullanılması

Dünya günü için ipuçları içerisinde sürdürülebilirlik çok önemlidir. Yaşamın daha kolay işlemesi açısında sürdürülebilir kaynakların kullanılması önem taşımaktadır. Kişiler hem kılık kıyafetinde hem de yaşam faaliyetlerinin devamlılığı açısından doğaya zarar vermeyen kaynakları kullanmayı amaçlamaktadır. Öncelikle kişiler tasarruf konusunda farkındalık kazanmalıdır.  Geri dönüşüm konusunda daha bilinçli olmalıdır. Örneğin naylon torbalar doğanın ve canlıların hayatını tehlikeye atmaktadır. Bu sebeple bez torba kullanımı geri dönüşümü sağlanabilir bir kullanım sağlar.

Sürdürülebilir bir yaşam sağlamak adına araba kullanımı yerine var olan toplu taşıtların kullanılması çok daha akıllıcadır. Ayrıca kişinin bisiklet kullanma alışkanlığı kazanması sağlık açısından da oldukça yararlıdır. Dünya günü için ipuçları organik beslenmenin önemini de vurgulamaktadır. Bu anlamda kişiler kendi sebze ve meyvelerini yetiştirerek toprağa da kendilerine de katkı sağlar. Elbette ki çöplerin kategorilere göre ayrıştırılması çevrenin korunması yönünden etkilidir. Kâğıt, plastik veya cam ürünler geri dönüşüm için ayrıştırılması gerekir.

Enerji Kaynaklarının Kullanılması

Dünya günü için ipuçları insanlığı çevreyi koruması yönünde uyarmaktadır. İnsanların yaşamlarını sürdürebilmeleri için yararlı kaynakların kullanımına önem vermesi gerekir. Özellikle enerji kaynaklarının değerlendirilmesi insanlık adına büyük fayda sağlar. Tasarruf sağlayıcı enerjilerle birlikte daha rahat, ekonomik bir dünya yaratılabilir. Güneş enerjisi ile sıcak su kullanımı sağlandığı gibi ışıklandırmada yapılabilmektedir. Rüzgâr enerjisi ile aydınlatma sağlanabildiği gibi sulama sistemleri kurulabilmektedir. Bunun yanı sıra bu enerji ile sinyalizasyon sağlanabilmektedir.

Çevresel enerji kaynaklarının kullanılması ile insan gücü ya da fazla enerji sağlanmadan ihtiyaçlar giderilebilmektedir. Su tasarrufu sayesinde insanlar hidroelektrik enerjiyi daha çok kullanabilir. Suyun dönüştürücü gücü ile kaynaklar aşırıya kaçmadan kullanılabilir. Temiz su ihtiyacı karşılanır.  Özellikle hidroelektrik enerji sayesinde ozon tabakası korunabilir. Dünya günü için ipuçları insan yaşamının yanı sıra bitki ve hayvan türlerinin korunmasını amaçlar. Bununla birlikte çevrenin korunması maddi ve manevi değerlerinde huzura kavuşması ile ilişkilidir.

Addy

Teknoloji İle Yakından İlgilenen Gereksizin Teki

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Reklam engelleyici algılandı.

Reklam engelleyici algılandı, lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakınız.