HaberlerTeknolojiTeknoloji Haberleri

Çip tasarımcısı Kol, Trump yasağı nedeniyle Huawei’yi yıktı


Ancak daha önce imzalanmış olan tüm lisanslar hala geçerli olacaktır; bu, Huawei’nin birkaç yıl boyunca kendi fişlerini üretebileceği anlamına gelir.

Çip tasarımcısı Arm, Trump yönetim yasağına uymak için Huawei ile bağları kesen son şirket oldu.

Ancak, Arm daha eski ürünleri desteklemeye devam edecek ve daha önce imzalanmış olan lisanslar, Huawei’nin önümüzdeki yıllarda kendi Arm tabanlı yongalarını üretmesini mümkün kılacaktır. Yasak yıllarca sürmezse, Çinli şirket büyük bir etki görmeyecek.

Arm, Apple, Samsung ve Huawei tarafından kullanılanlar da dahil olmak üzere, dünyanın mobil işlemcilerinin çoğu için tasarımları esas alan bir İngiltere şirketidir. Sektördeki kilit yeri, 2016 yılının ortalarında Arm’ı yaklaşık 32 milyar dolara (23 milyar £ 40 milyar AU) satın alan Japon telekomünikasyon devi SoftBank’ı çekti. Şirketin otuz yıl önce kurulduğundan bu yana yaklaşık 150 milyar Arm cips sevk edildi.

Şirketler, Arm’ın teknolojisini çip tasarımlarının özü olarak hizmet edecek şekilde lisanslar. Qualcomm’un Snapdragon serisi, Samsung’un Exynos yongaları, Apple’ın A serisi işlemcileri ve Huawei’nin HiSilicon yarı iletkenleri, Arm’ın yonga mimarisine dayanıyor. Arm teknolojisine erişim olmadan, kendi başlarına teknik tasarımlar oluşturmaya zorlanacaklardı ki bu pahalı ve zor olurdu.

Arm, ABD’de merkezlenmemiş olsa da, üst düzey işlemci Ar-Ge’nin çoğunu orada yapıyor. ABD’de tasarlanan fikri mülkiyetler Trump yönetiminin yasağına düşüyor, bu nedenle Arm’ın emri yerine getirmesi gerekiyor. Şirket, ilk açıklamasında, “ABD hükümeti tarafından belirlenen son kısıtlamaların tümüne uyulduğunu” söyledi.

Daha sonra, “uyumlu kalmamızı sağlamak için ABD hükümeti kurumları ile devam eden görüşmeleri sürdürdüğünü de ekledi. Arm, uzun süredir ortağımız olan HiSilicon ile olan ilişkisine değer veriyor ve bu konuda hızlı bir çözüm için umutluyuz” dedi.

Bu arada Huawei, “ortaklarımızla olan yakın ilişkilerine” önem verdiğini, ancak bazılarının içinde bulundukları baskıyı politik motive edici kararların sonucu olarak kabul ettiğini “belirtti. Bu üzücü durumun çözülebileceğine ve Öncelik, dünya çapındaki müşterilerimize dünya standartlarında teknoloji ve ürünler sunmaya devam etmeye devam ediyor. ”

Huawei’yi kesmek

Geçtiğimiz hafta Başkan Donald Trump tarafından imzalanan bir yönetici emri, Huawei’yi Çin’in ABD şirketleri tarafından üretilen teknolojiye erişimini sağlayan uzun zamandır sürdürdüğü ticari ilişkilerden kesti. Bu, Google’ın Android mobil yazılımı ve Gmail, Google Asistan, Google Play mağazası, Google Haritalar ve Google Arama gibi hizmetleri içeriyordu. Intel, Qualcomm ve Broadcom gibi çip tedarikçileri de Trump’ın yasağına uyuyorlar. Japon firma Panasonic ve Toshiba’nın Huawei’ye ABD parçaları veya teknolojisini içerebilecek bazı elektronik ekipman tedarik etmeyi bıraktıkları bildirildi.

Seed

Yıkılmadım ama ayakta da durasım yok...

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Reklam engelleyici algılandı.

Reklam engelleyici algılandı, lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakınız.