Teknoloji Haberleri

Google Haritalar Coğrafi Konuma Göre Siyasi Sınırlar Gösterebilir

Google Haritalar, akıllı telefonlarımızdaki en önemli uygulamalardan biridir. Uygulama, günlük olarak dünya çapında bir milyardan fazla kullanıcı tarafından kullanılmaktadır. % 80’in üzerinde pazar payı ile Google, Apple haritalarını toz içinde bırakarak dünyanın en büyük dijital harita üreticisi oldu.

Google, uydu görüntülerini ve sokak haritalarını, kullanıcılara basit bir arama ile dünyanın bilinen herhangi bir yerini göstermek için kullanır. Uygulamadaki tüm etiketler ve temsiller, bölgeleri ve ülkeleri bölen sınırlar hariç, dünyadaki her kullanıcı için aynı kalır.

Washington Post tarafından yayınlanan son bir raporda, uygulamanın siyasi olarak tartışılan belirli bölgeleri veya ülkeleri bölen sınırlar için farklı satırlar görüntülediği keşfedildi. Kullanıcının konumuna bağlı olarak, aynı kenarlık için farklı çizgi türleri gösterecektir.

Tartışmalı bölgeler ve sınırlar konusunda tarafsız kalıyoruz ve anlaşmazlığı kesikli gri kenar çizgisi kullanarak haritalarımızda objektif olarak görüntülemek için her türlü çabayı gösteriyoruz. Google Haritalar’ın yerel sürümlerine sahip olduğumuz ülkelerde, adları ve sınırları görüntülerken yerel yasalara uyarız.

Google Haritalar’ın coğrafi konuma göre siyasi sınırları nasıl göstereceğine iyi bir örnek, Hindistan ve Pakistan tarafından neredeyse kırk yıldır tartışılan bir bölge olan Keşmir’dir. Pakistan’daki ve diğer ülkelerdeki Google Haritalar kullanıcıları, sınırları iki veya daha fazla ülke arasında tartışıldığının bir işareti olarak noktalı bir çizgi olarak görecekler.

Ancak Hindistan’daki Google Haritalar kullanıcıları, Keşmir’i ülkelerinin bir parçası olarak gösteren sağlam bir çizgi görecek. Aynı şey Japonya ve Güney Kore’yi ayıran Japonya Denizi için de geçerli. Güney Kore’deki insanlar bunu Haritalar uygulamasında Doğu Denizi olarak görürken, dünyanın geri kalanı Japonya Denizi olarak görecek.

Emre Aslanhan

İletişim emre.aslanhan@gecbunlari.com

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Reklam engelleyici algılandı.

Reklam engelleyici algılandı, lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakınız.