Bilgisayar GenelKücük Bilgiler

Cortana Nedir?


Cortana nedir? sorusu son zamanlarda hayatımıza girmiş olan ve çok sayıda kişinin ne anlama geldiğini bilmeyen bir sorudur. Bu terim özellikle windows 10 işletim sistemi programın bilgisayarda kullanılması ile beraber sıkça telaffuz edilmeye başlanmıştır. Cortana sesli özelliği olan bir asistan yazılımdır ve windows phone için geliştirilmiştir.

Cortana yazılımın önemli bir özelliği ise ses algılamasının olmasıdır. Yapay zekaya sahip olan ve windows 10 ile uyumlu bir şekilde çalışıyor. Cortana kullanmak isteyen hem masaüstü sabit bilgisayarlardan, hem de mobil uygulama üzerinden bu yazılımı kullanabilirler.

Teknolojinin gelişmesi ve aynı zamanda yapay zekanın da sıkça tercih ediliyor olması, cortana gibi akıllı yazılımların önemini bir kez daha ortaya çıkarıyor ve pc kullanıcıları tarafından bu uygulamanın daha fazla kullanılmasını sağlıyor. Son zamanlarda ise cortana, siri yazılım ile karşılaştırılmaktadır. Siri yazılımdan daha önce çıkan bu yazılım, mac ve ios işletim sistemlerinde daha fazla kullanılıyor. Bu akıllı yazılımı siriden ayıran önemli bir özellik vardır. Bu özellik ise siriden daha fazla teknik özelliklere sahip olmasıdır.

Cortana Ne İşe Yarıyor?

Cortana yazılımı hem pc üzerinden hem de mobil sürüm ile kullanan kişiler, bu yazılımın çok sayıda farklı özelliğinden de istifade edebilirler. Eğer bing arama motoru üzerinden bir soruyu cevaplandırmak isterseniz, bu aşamada cortana devreye giriyor ve sizin merak ettiğiniz soruyu cevaplamanızı sağlıyor. Aynı zamanda arzu ettiğiniz etkinlikleri de bu akıllı asistan yazılım ile düzenleyebilirsiniz. Cortana ile takvime ulaşabileceğiniz gibi rehbere de geçiş yapabilirsiniz. Herhangi bir kişiyi arama özelliğini size sunan cortana, aynı zamanda karşı taraf ile mesajlaşmanızı da sağlıyor.

Sadece bir tane değil, farklı mesajlaşma uygulamalarını da aynı anda kullanmanızı sizlere cortana yazılımı sunuyor. Cortana yazılım akıllı telefon ve bilgisayar haricinde, evde bulunan tabletlerinize yükleyebilir ve istediğiniz işlemi tablet üzerinden de yapabilirsiniz. Piyasaya ilk defa 2014 yılında çıkan ve zamanla değişik özelliklere sahip olan cortana, günümüze kadar da birçok özellik eklenerek gelmiştir. Aynı zamanda oyun oynamayı sevenlere de hitap eden cortana, farklı işletim sistemleri ile de uyumludur.

Cortananın uyumlu olduğu işletim sistemleri arasında; xbox one oyun konsolları, windows phone ve windows yer alıyor. Bu yazılımın diğer bir özelliği ise kişisel olmasıdır. Takvime ve rehbere ulaşma, mesajlaşma dışında cortana doğal ses tanıma özelliğine de sahiptir. Çok sayıda işlemin kolay şekilde yapılmasını sağlayan ve günümüzde de popülerliğini arttıran cortana, daha fazla kişi tarafından kullanılmaya başlanmıştır. Kullanışlı özelliklerinin yanısıra kişinin özel bilgilerini de kendisine hatırlatma ve saklama özelliği vardır.

Cortana yazılım ile müzik tanıma yapabileceğiniz gibi, farklı uygulamaları ile de birbirleri ile entegre haline getirebilir ve bu uygulamaları istediğiniz şekilde kullanabilirsiniz. Bu duruma bir örnek verilmek gerekirse; foursquare uygulaması ile uyumlu olarak çalışan bir programı, aynı şekilde bu program üzerinden paylaşım yapabilmeniz şeklinde gerçekleşir. Cortana yazılımın içerisinde yer alan yazı ve tura gibi farklı oyunlar, eğlenebileceğiniz aktiviteler vardır. Yakın zamanda ise windows işletim sistemlerine sahip programlarda ise cortana akıllı yazılımı sıkça kullanılmaya başlanmıştır.

Cortana Nasıl Kaldırılır?

Cortana kullanıcılarının merak ettiği hususlardan bir tanesi ise, bu akıllı yazılımın nasıl kapatılacağı ve kaldırılacağıdır. Cortana kaldırılması ise bazı aşamalar sonrası gerçekleşiyor. Cortanayı tek bir buton yardımı ile de tamamen kaldırabileceğiniz gibi, yazılımın silmenize gerek yoktur.

Eğer cortanayı durdurmak isterseniz, şu adımları takip edebilirsiniz.

  • Yazılımı pc üzerinden kullanıyorsanız, arama motorunun olduğu bölüme cortana yazın ve sonra ilerleyin.
  • Daha sonra ayarlar bölümüne geliniz.
  • Açık anlamını taşıyan on ve kapalı manasında olan off bölümüne geldikten sonra, arzu ettiğiniz işlemi ilgili butona tıklayarak yapabilirsiniz.

Eğer kaldırma işlemini yapmak isterseniz off sekmesine, açmak isterseniz ise on butonuna basabilir ve tekrar cornata kişisel yazılımı aktif hale getirebilirsiniz. Bu şekilde yazılımı silmenize gerek kalmayacak ve istediğiniz açma ve kapama işlemini, bu bölümden rahatlıkla yapmış olacaksınız. Cortana üzerinden kullanıcının bilgilerini silmek isterseniz, bu silme işlemini kişisel bilgileri yönetme bölümüne gelerek da yapabilirsiniz.

Addy

Teknoloji İle Yakından İlgilenen Gereksizin Teki

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Reklam engelleyici algılandı.

Reklam engelleyici algılandı, lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakınız.