Bilgisayar GenelOem Parca TanıtımlarıOyun Dünyası

Oyuncu Mouseu Alırken Nelere Dikkat Edilmelidir? DPI Nedir?

Oyuncu Mouse Özellikleri Nelerdir?


Her oyuncunun hayali güzel bir oynanışa sahip olmaktır. Her ne kadar oyun oynama yetenekleri önemli olsa da iyi bir oyuncu olabilmek için kullandığınız klavye ve Mouse da önemlidir.

Son zamanlarda düşülen bir düşünceye göre “ekipmanın bir önemi yok” düşüncesi oyuncularda hakim durumda. Durum aslında bu şekilde değil. İyi bir oyuncu olabilmek için kullandığınız kulaklıktan Mouse’a kadar tüm ekipmanlar önemlidir.

Peki, Oyuncu Mouse’u alırken nelere dikkat edilmelidir? İyi bir oyuncu Mouse özellikleri nelerdir? Yazımızın sonunda sizler için seçilmiş orta fiyatta özel oyuncu mouseları da yer almaktadır.

Oyuncu Mouse Özellikleri Nelerdir?

Oyuncu Mouselarında seçim yaparken bazı özelliklere dikkat etmeniz gerekmekte. Bu özellikler genellikle bağlantı şekli, gecikme süresi, DPI oranı ve oynayacağınız oyuna göre makro tuşlarıdır. Son zamanlarda değişen algılar nedeniyle delikli ve ışıklı modellerine de bakma şansınız bulunmakta.

Oyunculuk sektöründe gelişmek isteyen kişilerin Mouse satın alırken dikkat etmesi gereken bazı kriterler bulunuyor. Bu kriterleri şu şekilde sıralayabiliriz.

  • Gecikme Süresi: 1~ms
  • DPI Oranı: 250-2500
  • Ele oturan yapı
  • Kayan pedlerin kalitesi
  • Bağlantı şekli: tercihen USB

Gecikme süresinin her zaman 1ms veya daha az olmasına dikkat edin. Bu oran oyunlarda ateş etmenizi oldukça etkileyecektir. Bunun yanı sıra en yüksek ve en düşük DPI oranları bu şekilde olmalıdır. Elbette daha yüksek DPI oranlarına sahip olan cihazlar da bulunmakta. Onları da tercih edebilirsiniz.

Bağlantı şeklinin USB olması avantaj olarak algılanmakta. Hem gecikme sürelerinde azalma hem de oyun ortasında biten pil sıkıntısında çözüm sunmakta.

DPI Oranı Nedir? DPI Neden Önemli?

DPI oranı son zamanlarda sıkça duyduğunuz bir tabir olabilir. DPI mouse’un hassasiyeti olarak tanımlanabilmekte.

Aldığınız bir Mouse da hassasiyet ayarlaması yapabiliyor olmanız oldukça önemli. Oyunlar bilekten veya koldan olmak şeklinde iki şekilde oynanır. Bilekleri ile oynayanlar genelde yüksek DPI tercih ederler bu sayede daha az efor ile daha fazla Mouse turu elde edebilirler.

Kolları ile oyun oynayanlar düşük DPI oranlarını tercih ederler. Mouse’ları oldukça hassas konuma getirerek en ince nişanları bile almayı hedeflerler ancak bu durum geniş bir masa ile mümkündür. Bunun yanı sıra büyük Mouse padlere de ihtiyaç duyulmaktadır. Peki, Mouse Pad Seçimi Nasıl Yapılır?

Mouse Pad Seçimi Nasıl Yapılır?

Mouse pad seçimi yaparken kullanıma alanınıza göre hareket etmeniz gerekmekte. Uygun bir model seçebilmek için öncelikle yaptığınız işleri ve oyunları gözden geçirin.

Son zamanların popüler modelleri masanın üzerini tamamen kaplayan Mouse Pad modelleridir. Söz konusu modeller hem büyük kullanım alanları sunmakta hem de masanızın daha düzenli olmasını sağlamakta. Boyut durumları bu şekilde basitçe atlatılabilir peki diğer dikkat edilmesi gerekenler neler?

Kaydırmazlık ve kayganlık oranları. Söz konusu durumda Mouse padın masanızın üzerinde durması oldukça önemli bu nedenle kaydırmazlık özelliğine sahip olan bir Mouse pad almanız gerekmekte. Her ne kadar kaymaması önemliyse kayması da bir o kadar önemlidir. Mouseunuzun sorunsuz şekilde hareket edebilmesi için kayan bir Mouse pad almanız gerekmekte.

Bunun yanı sıra bilek desteği olan modellere de göz atabilirsiniz. Uzun süre boyunca aynı konuma bileğinizi tutacağınızı düşünürsek ilerleyen zamanlarda tendonlara zarar verebilecek durumlar ortaya çıkabilmektedir.

Addy

Teknoloji İle Yakından İlgilenen Gereksizin Teki

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Reklam engelleyici algılandı.

Reklam engelleyici algılandı, lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakınız.