Oyun Dünyası

Steam Gizlenen Oyunlar Nedir? Steam Oyun Gizleme Nasıl Yapılır?


Steam oyun gizleme özelliği? Daha önce duyduğunuz bir özellik mi yoksa ilk kez mi duyuyorsunuz. Steam oyun gizleme özelliği ne işe yarar?

Steam, pek çok oyuna ev sahipliği yapan. Belki de Online oyun sektöründe büyük ölçüde rol oynayan bir oyun satın alma ve yayınlama platformudur. Her ne kadar sadece bu tabirler ile anlatmak yeterli gibi gelse de. Kendi içinde barındırdığı pek çok özellik ile karşımıza çıkıyor.

Oyun kütüphanesi oluşturmanın eskiden ne kadar önemli olduğu bilinen bir gerçek. Yeni nesil oyun biriktirme, kütüphane oluşturma.

Ancak, eskiden farklı olarak kütüphane ve profili herkese açık olarak göstermek Steam platformu ile mümkün durumda.

Her ne kadar pek çok oyuna ev sahipliği yapıyor olsa da bu ev sahipliği bazı sorunları da beraberinde getiriyor. Kütüphanenize eklenen oyunlar sonsuza kadar orada kalıyor. Tabi, bazı özellikleri bilmiyorsanız.

Steam gizlenen oyunlar nedir? Sorusuna verilecek cevap da tam olarak burada devreye giriyor. Steam kütüphaneden oyun gizleme özelliği ile kütüphanenizi daha kolay, daha detaylı düzenlemeniz mümkün hale geliyor.

Steam Kütüphaneden Oyun Gizleme Nasıl Yapılır? Adım Adım Oyun Gizlemek

Steam kütüphanenizde görünmesini istemediğiniz oyunları gizleyerek onlardan kurtulabilmeniz ve/veya gizlemeniz mümkün durumda. Ancak, söz konusu işlemin oyunu sizden tamamen almadığını hatırlatmakta fayda var.

Yani, daha önce yüklü miktarda para harcadığınız bir oyunu gizledikten sonra bir daha erişememe veya yeniden satın alma durumunun yaşanması gibi konular sizi korkutmamalı. Sadece kütüphane görünümünden kaldırılan oyunlar;

 • Profil sayfanızda görünmeye.
 • Mağaza sayfanızda satın alınmış şekilde görünmeye.

Devam edecektir. Bu nedenle, profilinize giren kullanıcılar “tüm oyunlar” aramasında oyunlarınızı görebilir. Oyuna sahip olup olmadığınızı öğrenebilir.

Adım Adım Steam Oyunlarını Kütüphaneden Gizleme

 • Steam uygulamasını çalıştırın.
 • Kütüphane seçeneğinden oyunlarınızın bulunduğu alana gelin.
 • Gizlemek istediğiniz oyunu bulun.
 • Oyuna, kütüphane menüsündeyken sağ tıklayın ve açılan menüden;
 • Yönet > Bu oyunu gizle seçeneklerine tıklayın.

Tüm aşamalar doğru şekilde tamamlandıktan sonra kütüphane alanından gizlemek istediğiniz oyun kaybolacaktır. Peki, bu işlemden vaz geçmek ve gizlenen oyunları geri getirmek istersek? Steam gizlenen oyunları geri getirmek?

Steam Gizlenen Oyunlar Nasıl Geri Getirilir?

Steam, gizlenen oyunları geri getirmek için adeta gizli bir menüye sahip. Oyunları gizlemekten daha zor olan bu işlem için Steam üzerinden izlemeniz gereken bazı aşamalar bulunuyor. Bu aşamaları takip ederek istediğiniz oyunu Gizlenmiş moddan çıkartabilirsiniz.

 • Steam uygulamasını çalıştırın ve Kütüphane sekmesine gelin.
 • Sol üst kısımda bulunan “Görünüm” sekmesine tıklayın.
 • Görünüm sekmesinin altında bulunan “Gizlenmiş oyunlar” seçeneklerine tıklayın.
 • Karşınıza gelecek panelden gizlemekten vaz geçtiğiniz oyunu bulun.
 • Bulduğunuz oyuna sağ tıklayın ve ardından Yönet > Gizlenenden kaldır seçeneğine tıklayın.

Gizlenenden kaldırmak istediğiniz oyunları bu şekilde kolayca kaldırabilir. Kütüphane sekmenizde gösterebilirsiniz.

Steam Gizlenen Oyunları Toplu Şekilde Geri Getirmek?

Steam kütüphaneden oyun gizlemek, Steam gizlenen oyunları geri getirmek konusunda bazı alanlara değindik. Ancak, daha önce gizlediğiniz oyunları tek tek uğraşmadan. Toplu bir şekilde geri getirmek istiyorsanız izlemeniz gereken adımlar nispeten aynı, ancak birkaç ufak farkla.

 • Gizlenen oyunlar sekmesine yukarıdaki adımları uygulayarak ulaşın.
 • Gizlenenden çıkartmak istediğiniz oyunları SHİFT tuşuna basılı tutarak seçin.
 • Aralardan tek tek seçmek istedikleriniz olursa, CTRL tuşuna basarak da seçiminizi gerçekleştirebilirsiniz.
 • Toplu seçim işleminden sonra, herhangi bir oyuna sağ tıklayarak Yönet > Gizlenenden kaldır seçeneğine tıklamanız. Seçili olan tüm oyunların gizli klasörden kaldırılmasını sağlayacaktır.

Toplu seçime izin veren Steam, oyunları gizli mod’dan çıkartmaktan ziyade. Oyunları toplu şekilde gizleme işlemleri için de aynı yöntemlere izin vermekte.

Bu sayede, toplu şekilde gizleme işlemi yapmak istediğiniz oyunları seçerek tek bir seferde Kütüphanenizden kaldırabilir. Kendinize daha düzenli, daha alımlı bir oyun alanı oluşturabilirsiniz.

Addy

Teknoloji İle Yakından İlgilenen Gereksizin Teki

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Reklam engelleyici algılandı.

Reklam engelleyici algılandı, lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakınız.