Gündem HaberleriHaberler

Cumhurbaşkanı sigara savaşında

receptayyiperdogan
Sigara konusunda çok titiz olan Cumhurbaşkanı Erdoğan Külliyede sigara için program düzenledi. Çok sayıda vatandaşın katıldığı programda Erdoğan vatandaşların sigaralarına el koydu, içmeme sözü  aldı. Programın sonunda Ferdi Tayfur sigarayı bıraktım şarkısı ile programı sonlandırdı.

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, “Kimin cebinde paket gördüysem el koydum, bırakması için telkinde bulundum. Hani Ziya Paşa diyor ya “Bir katre içen çeşme-i pür-hûn-i fenâdan, başın alamaz bir dahi bârân-ı belâdan” yani, “faniliğin kan dolu çeşmesinden bir yudum içen, başını bir daha bela yağmurlarından kurtaramaz.” Yani zararlı alışkanlıkların tümü böyledir. Başınız bela yağmurundan kurtulamaz” dedi.

Gelişmiş ülkelerde sigara içme alışkanlığı azalırken, diğer ülkelerde arttığını görüyoruz. Açıkçası sigara ve alkol gibi bağımlılığa yol açan şiir, roman, film gibi büyük finans yönünün arkasında yattığını görüyoruz. 1960-70’lerin filmlerinin tamamında sigara ve alkolün önplanda olduğunu görürsünüz. Türkiye önce 1989 ardında 2008 yılındaki kanunlarla ciddi mesefa kat etti. Sadece geçtiğimiz 4 yılda 15 yaş ve üzeri nüfusta sigara kullanımının 2,2 milyon azaldığını gösteriyor. Türkiye’nin dünyada lider ülke olması bu politikayı güçlendiriyor.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Sayın cumhurbaskani Recep Tayyip Erdoğan’ın bu tutumunu destekliyorum. Sigara bırakma konusunda doğru bir karar fakat insanların arabalarının içine kadar karismalarinada karşıyım.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Reklam engelleyici algılandı.

Reklam engelleyici algılandı, lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakınız.