Diğer Yazılarımız

Dünya Klasiklerinden Dostoyevski’nin En Çok Okunan Kitapları

 

Dünya Klasikleri dendiğinde akla gelen belki de ilk yazarlardan olan Dostoyevski’nin en çok okunan kitapları, okuyucuya karmaşık duygular yaşatır. İnsanın psikolojisini ele aldığı gibi toplumsal konuları da işleyen yazarın kitaplarını okumak kişiye deneyim kazandırmasının yanı sıra kişiyi, kitap boyunca da uzun bir yolculuğa çıkarır. Yazar, yaşadığı dönemin Rusya’sı anlattığı gibi dönemin siyasal kültürel yapısının detaylarını da aktarmıştır.

Dostoyevski’nin En Çok Okunan Kitapları

Kitaplarında insanın iç dünyasını anlattığı gibi bir insanın ne kadar karmaşık duygular yaşayabildiğine de eğilmiştir. Pek çok kitabında insan doğasını, etik değerleri ve toplumdaki düşünce yapısını inceler. Kendi döneminde ve kendinden sonraki dönemlerde de pek çok kişiyi etkilemeyi başaran kitapları arasında tercih yapmak zor olsa da Dostoyevski’nin en çok okunan kitapları aşağıdaki gibidir:

Suç ve Ceza

Dostoyevski’nin en ünlü eserlerinden biri olan öncelikli olarak bu kitaptır. Sürgün yıllarında yazdığı bu kitap, bir insanın nasıl kötü şeyler yapabileceğini ince ince işleyip insan psikolojisini anlatır. Cinayet, fakirlik, iyilik ve kötülüğün geçtiği kitabın baş karakteri Raskolnikov belki de edebiyat tarihinin en karanlık karakterlerinden biridir.

Fakirlik nedeni ile istediği hayatı yaşayamayan hukuk öğrencisinin tefeci kadını öldürüp paralarını çalmasının yanı sıra çektiği vicdan azabı ve yaşadığı ikilemler de okuyucuya sunulur.

Yeraltından Notlar

Dostoyevski’nin en çok okunan kitapları arasında olan bu kitap, Gogol etkisinden sıyrılarak yazılan ilk kitaptır. Gerçek dünyadan kendini soyutlayan birinin yaşadıklarını konu alır. Bugün dahi hala tercih edilen kitap, yazarın en iyi kitaplarından biridir. Tiyatroya da uyarlanan kitap, başyapıt niteliğinde olup kitapseverlerin arşivinde bulunur.

İnsancıklar

Dostoyevski’nin en çok okunan kitapları arasında bulunan İnsancıklar, yazarın ilk eseri olup yazar, henüz 24 yaşındayken kaleme almıştır. St. Petersburg’da gecen hikâye, devlet dairesinde çalışan orta yaşlı Makar Devuşkin ve onun uzaktan akrabası genç kadın Varvara Dobroselova arasında geçiyor.  İlk toplumsal kitap olan İnsancıklar, ilgili dönemdeki Rus halkının çaresizliğini ve fakirliğin anlatıyor.

Budala

Dostoyevski en önemli eserleri arasında bulunan Budala, insanın iç dünyasında yaşadıklarını ve duygu karmaşıklığını anlatır. Yalnızlık, aşk, acı gibi duyguları anlatır. Kitabın hikayesi ile usta yazarın kalemi birleştiğinde kaliteli bir eser ortaya çıkar. Kitabin baş karakteri Prens Mışkin olup prensin İsviçre’ye tedaviye gitmesi anlatılır. Prens, tedavi dönüşünde yorgun ve insanlardan uzaklaşmış ve sadece kendi dünyasının içinde yaşamaya başlar.

Kumarbaz

Dostoyevski 5 büyük romanı arasında yer alan Kumarbaz kitabı, insanlık tarihinin evrensel sorunlarını işler.  Kitabın dili biraz ağır gelse de kitapseverlerin kütüphanesinde olması gereken kitaplardan biridir. Ana karakter olan Fyodor Pavloviç Karamazov ve oğullarının hikayesini anlatır. Kitap; şiddet, aile dramı, cinayet, din ve sosyalizm gibi pek çok konuyu işler.

1821 yılında Moskova’da doğan yazar, 1881 yılında St. Petersburg’da vefat etmiştir. Hastalık bir anne ve alkolik bir babadan dünyaya gelmiş zor bir çocukluk yaşamıştır. İlk kitaplarında Gogol ve Puşkin esintileri görülen yazar, zaman içinde kendi tarzını oluşturmuştur. Dostoyevski’nin eserleri, klasikleşmiş ve hayata dair muhakkak okunması gereken kitaplardandır.

Rus edebiyatı dışında dünya edebiyatının da en bilinen ve başarılı yazarlarından olan Dostoyevski’nin en çok okunan kitapları; insanın iç dünyasını, psikolojisini ve hayata dair anlam arayışını vurgular bu neden ile de tüm kitapları hala güncelliğini korur ve okuyucu tarafından tercih edilir.

Addy

Teknoloji İle Yakından İlgilenen Gereksizin Teki

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Reklam engelleyici algılandı.

Reklam engelleyici algılandı, lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakınız.