Diğer Yazılarımız

E-Ticarette En Çok Satılan Ürünler Nelerdir?

En Karlı E-Ticaret Ürünleri Nelerdir?


E-ticaret pazarında girişimci olmak isteyenlerin en çok araştırdıkları konu E-Ticarette en çok satılan ürünler üzerine olmuştur. Nedir bu E-Ticaret? E-Ticaret; İnternet kullanımının günden güne yaygınlaşması ile ticaretin elektronik ortamda yapılmaya başlanmasına “Elektronik Ticaret” denir. Kısaltılmış hali ile “ E-Ticaret” tir.
Teknoloji günden güne değişiyor, gelişiyor ve daha güvenilir hale geliyor. Daha fazla reklam ile E-Ticaret hayatın merkezine yerleşiyor.

Özellikle de pandemi sürecinde market saatlerinin kısıtlı olması, istenilen bir ürünün her daim bulunamaması, sokağa çıkma yasakları ve bulaş riski yüzünden temel ihtiyaçların giderilememesi üzerine internet alışverişine daha fazla yönelim olmuştur.

En Karlı E-Ticaret Ürünleri Nelerdir?


E-Ticaret sektöründe girişimci olmak için E-Ticarette en çok satılan ürünler kategorisi üzerine araştırma yapılır ve sanal mağazada ürün çeşitliliğine ve ürün seçimine dikkat edilerek yola çıkılmalıdır. Özellikle de pandemi sürecinde temel ihtiyaçların giderilememesi sebebiyle internet alışverişine daha fazla tercih edilmeye başlandı.

Bebek ve çocuklu ailelerin temel ihtiyaçlarını giderememesi internet alışverişine daha fazla yönelime sebep oldu. Pandemi sürecinde eczanelerin nöbetleşe ve belli saatlerde çalışması da maske, dezenfektan, vitamin gibi ihtiyaçlar için internetten hiç alışveriş yapmayan bir tüketiciyi bile yapmak zorunda bıraktı. Bu da 2020 yılında ilk kez online alışveriş yapanların en fazla arttığı yıl oldu. Günden güne alışveriş alışkanlığı giderek arttı ve 2021 yılının Mayıs ayına kadar ki 5 aylık dönemde E-Ticaret hacmi 150 milyar TL olarak kayıtlara geçti.

E-Ticarette En Çok Satan İlk 10 Ürün

E-Ticaret sektöründe girişimci olmak için büyüyen sektör ve pazar yerinde araştırma yapmak önemlidir. E-Ticarette en çok satılan ürünler şu şekilde sıralanabilir;

1. Hazır Yemek

E-Ticaret’te listenin en başında yer alan ve en çok satılan ürün hazır yemeklerdir.
Pandemi süreci ile bir çok şey değişti, bunlardan biri de yeme alışkanlıkları. Çalışan kesimin öğle aralarında gittikleri restoranlar kapandı, hatta evden çalışma sistemine geçen kesime iş yerleri yemek kartı vermek zorunda kaldı. Yemek kartlarının kullanım alanı tabi ki yemek siparişi vererek evde yeme dönemine geçiş yapıldı. Ailece çıkılan yemekler, arkadaşlarla yemek keyfi, iş toplantı yemekleri hepsi pandemi sürecinde yasaklarla birlikte ortadan kalktı. Bunun yerine daha cok evde yemekler pişirildi, ya da eve siparişler verildi. Kuryeler yemek siparişlerine yetişemez hale geldi. Hızlı yemek siparişi uzun soluklu bir alışkanlığa dönüştü.

2. Teknolojik ürünler

Dijital çağda, E-Ticarette en çok satılan ürünler listesinin 2. Sırasında teknolojik ürünlere rastlamak pekte şaşırtıcı değil. Günlük hayatta hemen hemen her yetişkinin sahip olduğu cep telefonları için aksesuar olmazsa olmazlardandır. Kategorinin öne çıkanları; cep telefonu, telefon aksesuarları, son dönemlerde popülerliğini koruyan ve bir telefonun yaptığı bir çok işleve sahip olan akıllı saatler, ev temizliğini kolaylaştıran her kadının hayali robot süpürge ve bilgisayar oyunu ekipmanları şeklinde sıralanabilir.

3. Giyim, Ayakkabı ve Çanta

Tekstil kategorisi bir birey için belli bir noktaya kadar ihtiyaç belli bir noktadan sonra ise lüks bir tüketim çeşitlidir. Internet alışverişinde en çok tercih edilen ürünler arasında giyim, ayakkabı ve çanta kategorinin öne çıkanları arasındadır. Trafiğin en yoğun olduğu kategoriler; tekstil, ayakkabı, çanta, eşofman takımları, ev giyim, iç giyim, spor ayakkabı şeklinde sıralanabilir.

4. Cerrahi Maske ve Dezenfektan

Pandemi sürecinde en çok satılanlar kategorisine giren maske ve dezenfektan aslında Dünyada en çok satılan ürün kategorisine girmiştir. 2020 yılı başından beri en çok ihtiyaç duyulan ürünler arasında yer almaktadır.

5.  Dekoratif Ürünler ve Ev Dekorasyon Ürünleri

e ticarette en çok satılan ürünler arasında her evin en az bir ihtiyacını karşılamış olan dekorasyon ürünleri ve mobilya bulunmaktadır. En çok satılanlar ise çalışma masası, kitaplık, sehpa, zigon, dolap, masa, sandalye, raf, ayakkabılık, çerçeve, mum gibi ihtiyaç ya da ihtiyacın dışında olan bu ürünler çokta tercih edilmektedir.

6.Kişisel Bakım Malzemeleri ve Makyaj Ürünleri

Temizlik insanların temel ihtiyaçlarından biridir ve en çok ihtiyaç duyulan temizlik ve bakım ürünleri sıralandığında saç boyası, parfüm, deodorant, şampuan, tıraş malzemeleri, güneş kremleri, yaşlanma karşıtı kremler, el temizleme jeli, ped, cinsel sağlık ürünleri geliyor. Her insanın ihtiyaç duyduğu bu ürünler temin edilmesi gereken temel bakım ihtiyaçları olduğu için E-Ticaret alışverişlerinde sıkça tercih edilmektedir.

7.Anne ve Bebek Ürünleri

E-Ticarette en çok satılan ürünler listesinde birde en temel ihtiyaçları oluşturan hamile kıyafetleri, bebek bezi ve bebek maması yer alıyor.

Mağazalarda oldukça pahalı olan hamile kıyafetlerine internet üzerinden daha uygun fiyatlara temin etmek oldukça kolay, bu da hamileleri internet alışverişine yönlendiriyor.
Bebek ürünlerinde ise özelliklede bir bebeğin en çok ihtiyacı olan bez ve mama maalesef internet üzerinde de mağazalarda da çok pahalı. Bir bebeğin temel ihtiyacı olan bu gereksinimler ebeveynler tarafından mecburen karşılanmak zorunda ve en uygun fiyata temin edebilecekleri yer ise internet ortamı. Bu da ebeveynleri online alışverişe yönlendiriyor.

8.Evcil Hayvan Ürünleri

Evcil hayvan ürünlerinde son dönemlerde karşılan aşırı fiyat artışları, tüketiciyi daha uygun fiyata temin edebildikleri internet alışverişine yönlendirdi. Bununla birlikte e-ticarette en çok satılan ürünler kategorisine patili dostları dahil etmek kaçınılmaz oldu.

9.Takı, Mücevher ve Hediyelik Eşyalar

İnternet üzerinden alışveriş yapan tüketicilerin takı, mücevher ve hediyelik eşyalara ilgisi büyük. E-Ticaret pazarında kolaylıkla satılabilen, alıcısı büyük bir kitleye hitap eden bir ürün grubudur.

10. Kitap, film, müzik ve oyunları

Mağazalarda hobi ürünleri çeşitliliğini bulmak zordur, hobi malzemeleri ürün satışı yapan mağazalar kısıtlı sayıda. E-Ticaret ile daha fazla ürün çeşitliliğine ulaşmak kolay ve ucuz, bu da tüketiciyi online alışverişe yönlendiriyor. En çok satılanlar ise, kitap, oyun, yapboz, oyuncak, bilgisayar oyun aksesuarları, ahşap ürünler, müzik enstrümanları

Addy

Teknoloji İle Yakından İlgilenen Gereksizin Teki

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Reklam engelleyici algılandı.

Reklam engelleyici algılandı, lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakınız.