Haberler

EBA Giriş Nasıl Yapılır? EBA Şifre Alma İşlemi Nasıl Yapılır?

EBA Giriş Nasıl Yapılır?


EBA, Milli Eğitim Bakanlığı tarafından geliştirilen ve “Eğitimde Bilişim Ağı” olarak bilinen kavramdır. 2011 yılında faaliyete geçen bu proje, eğitim ile teknolojiyi bir araya getirmeye çalışmaktadır. Bu kapsamda geliştirilen EBA internet sitesi de bu faaliyete hizmet vermek amacıyla geliştirilmiş ve her eğitim öğretim yılına ait pek çok doküman ve veri içermektedir. Günümüzde de COVID19 salgını nedeniyle uzaktan eğitim sürecinde Milli Eğitim Bakanlığı tarafından aktif olarak kullanılan bir sistemdir. EBA aracılığıyla ilkokul, ortaokul ve lise düzeyindeki yani Milli Eğitim Bakanlığı’nın sorumlu olduğu her sınıftaki öğrenci uzaktan eğitim dersleri alabilir, sınıfıyla ilgili doküman, materyal ve uygulamaya erişebilir, öğretmenleri ile iletişime geçerek aklındaki soruları sorabilir.

 

EBA Giriş Nasıl Yapılır?

EBA sistemine giriş yapmak için giris.eba.gov.tr internet bağlantısına giriş yapmalısınız. Bağlantıya giriş yaptıktan sonra TC kimlik numaranız ve EBA şifreniz ile sisteme girebilirsiniz. Eğer EBA şifreniz yoksa sisteme E-Okul bilgileriniz ile girebilir, giriş işlemi tamamlandıktan sonra EBA şifrenizi belirleyebilirsiniz. Şifrenizi belirledikten sonra diğer EBA girişlerinizi bu şifre ve TC kimlik numaranız ile yapabilirsiniz. Eğer ki geçmişte EBA şifresi oluşturduysanız ancak şifrenizi hatırlamıyorsanız “Şifremi Unuttum” bağlantısına tıklayarak hesabınızda kayıtlı telefon numarasına veya e-posta adresine yeni EBA şifrenizi alabilirsiniz. Bu giriş yöntemi, EBA öğrenci girişi olarak bilinir ve tüm öğrenciler bu yöntem ile EBA’ya giriş yapabilir.

 

EBA Öğretmen Girişi

Eğer Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı bir kurumda öğretmen olarak görev yapıyorsanız siz de EBA’ya giriş yapabilir, bu platform aracılığıyla öğrencilerinize ödev verebilir, onların ders devamlılığını takip edebilir ve onlara çalışma notları gönderebilirsiniz. Öğretmenler de giris.eba.gov.tr adresine girip “Öğretmen Girişi” seçeneğini seçtikten sonra EBA öğretmen giriş yapabilirler. Öğretmenler MEBBIS veya E-Devlet bilgileriyle EBA’ya giriş yapabilirler.

EBA öğrenci girişi

EBA giriş yapmak için ilk olarak EBA Giriş sayfasına giriyoruz, ardından işlemlerini tamamlamak için EBA şifrenizi kullanıyoruz eğer ki EBA şifreniz yok ise ilgili okul, öğretmeninizden destek alabilirsiniz. EBA öğrenci girişi işlemleri EBA girişlerinizi bu şifre ve TC kimlik numaranız ile yapabilirsiniz. Bu giriş yöntemi, EBA öğrenci girişi olarak bilinir ve tüm öğrenciler bu yöntem ile EBA’ya giriş yapabilir.

EBA Şifre Alma İşlemi Nasıl Yapılır?

EBA şifre alma işlemi yapmanın 2 temel yolu vardır. Eğer hiç EBA şifresi almadıysanız öğretmenleriniz ya da veliniz yardımıyla veya E-Okul bilgilerinizle EBA şifresi alabilirsiniz. Öğretmeniniz veya veliniz, E-Devlet ile EBA’ya giriş yaparak size EBA şifresi alabilir. EBA şifresi nasıl alınır sorusunun bir diğer cevabı da E-Okul bilgilerinizdir. Öğrenci, E-Okul bilgileri ile EBA’ya giriş yapar. Eğer öğrencinin sisteme ilk girişiyse otomatik olarak şifre belirleme ekranı çıkar. Bu ekranda EBA şifrenizi belirleyebilir ve bu şifreyi diğer girişleriniz için kullanabilirsiniz.

 

Öğrenci EBA Aracılığıyla Neler Yapabilir?

Öğrenciler, EBA sistemi aracılığıyla uzaktan eğitim derslerini takip edebilir ve öğretmenlerinin paylaştığı dosyalara anlık olarak erişebilir. Uzaktan eğitim sürecinde bazı öğretmenler, bu sistem aracılığıyla öğrencileri ödevlendirirler. Bu ödevlerin belirli bir süresi vardır. Dolayısıyla EBA hesabınızı sürekli olarak takip etmeli, öğretmeniniz tarafından verilen ödevleri süresi bitmeden teslim etmelisiniz. Öğrenci, dilerse dersleri EBA’nın televizyon kanalı olan EBA TV aracılığıyla da takip edebilir. Bu kanaldaki dersleri kaçıran öğrenciler, EBA’nın internet sitesine giriş yaparak kaçırdıkları dersleri rahatlıkla izleyebilirler.

Öğretmenler EBA Aracılığıyla Neler Yapabilir?

Öğretmenler, EBA aracılığıyla öğrencilerin derse olan katılımlarını aktif bir şekilde takip edebilir. Ayrıca işlenen konular hakkında konuyu pekiştirmek adına sistem üzerinden dosya paylaşımında da bulunabilir. Ardından öğrencileri ödevlendirerek öğrencilerin ödevlerini ve hangi konuyu ne kadar anladığını da analiz edebilir. Henüz aktif olarak kullanılmasa da içinde bulunduğumuz eğitim-öğretim döneminde EBA, yazılı sınavların yapılması için de kullanılacak. İlerleyen zamanlarda öğretmenler bu sistem aracılığıyla yazılı veya çoktan seçmeli sınavları öğrencilere uygulayacak ve öğrencilerin aldıkları notlar, dönem notlarının belirlenmesi için kullanılacak.

Addy

Teknoloji İle Yakından İlgilenen Gereksizin Teki

İlgili Makaleler

2 Yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Reklam engelleyici algılandı.

Reklam engelleyici algılandı, lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakınız.