Film&Dizi

En İyi Bilim Kurgu Filmleri Öneri Listesi

En İlgi Çekici Bilim Kurgu Filmleri


Söz konusu bilim kurgu filmleri olunca, herkes en iyi bilim kurgu filmleri öneri listesini merak ediyordur. Peki nedir bilim kurgu filmi? Bilim kurgu filmleri genellikle gelecekle ilgili ilginç varsayımlarım ele alındığı, uzay, teknoloji gibi konuların işlendiği filmlerdir. Peki, o halde gelmiş geçmiş en iyi bilim kurgu filmleri hangileridir?

En İlgi Çekici Bilim Kurgu Filmleri

Bilim kurgu filmleri öneri deyince aklınıza neler gelir? Bilim, teknoloji, alternatif zaman dilimleri, uzay ya da dünya dışı varlıklarla ilgili olabilir. Bu tarz konularda, şu anda gerçek olmayan, ama yine de gelecekte gerçek olma ihtimali olan hikayelerin kurgulanması ile oluşurlar. Filmlerin çekilmeye, senaryoların yazılmaya başladığı tarihten bugüne, bilim kurgu hayatımızdadır.

Bilim kurgu filmlerini ilgi çekici yapan en önemli özelliklerden biri, konudaki gerçeklik payıdır. Fantastik filmlerdeki büyüler, ya da cadılar yoktur. Ancak yine de şaşırtıcı, çarpıcı ve ilgi çekicidirler. Neden mi? Çünkü gelecekte, keşfedilebilecek, inşa edilebilecek ya da icat edilebilecek materyallerden bahsederler.

Şimdi de en iyi bilim kurgu filmleri öneri listesini göz atalım.

Başlangıç (Inception): Bilim Kurgu Filmleri Öneri Listesinin de Başlangıcı

2010 yılında çekilen ve başrollerini Leonardo DiCaprio, Marion Cotillard ve Elliot Page’in paylaştığı film yıla damgasını vuran filmlerden biriydi. Her ne kadar Leonardo DiCaprio’ya çok istediği Oscar Ödülü’nü kazandıramasa da pek çok dalda aday gösterildi. Filmde, Leonardo DiCaprio ve ekibi insanların rüyalarından sırlarını çalar. Uzmanı olduğu bu konu yüzünden hayat düzeni bozulmuş ve kaçak yaşamaya mahkûm olmuştur. Hayatını geri kazanabilmek için kendisine bir şans sunulur. Acaba bu şansı değerlendirebilecek midir? Bilim kurgu aksiyon filmleri deyince akla ilk gelen filmlerden biri olan Başlangıç’a bir fırsat verin.

Kuş Kafesi (Bird Box)

Netflix bilim kurgu filmleri izlemek için iyi bir platformdur. Bu filmlerden biri de efsanevi performansı ile Sandra Bullock’u başrolünde izlediğimiz Kuş Kafesi. Bu ilgi çekici film Josh Malerman’ın aynı isimli romanından beyaz sahneye 2020 yılında uyarlandı. Bir ‘şey’lerin istilasından kaçan bir kadın ve 2 çocuğun hikayesini anlatıyor. Ailesini güvende tutma amacıyla Malorie (Sandra Bullock) çıkar. Nehir boyunca önlerinde uzun bir yol vardır. Tehlikeler bir yana, en büyük sıkıntıları göz bantlarıdır. ‘Şey’lerden korunabilmek için asla, asla gözlerini açmamalıdırlar. Malorie güvenli bir yere ulaşabilecek midir? Çocuklarını koruyabilecek midir? Biraz da gerilmeyi göze alıyorsanız, mutlaka izlenmesi gereken filmlerden biri. Kuş Kafesi de en iyi bilim kurgu filmleri öneri listesinde yer alıyor.

Yıldızlara Doğru (Ad Astra)

En iyi bilim kurgu filmleri 2019 yılında çekilenler hangileridir? Bu sorunun cevabına en çok verilen cevap Yıldıza Doğru filmidir. Brad Pitt’in başrolünde yer aldığı filmde bir uzay macerası anlatılıyor. Roy McBridge bir astronottur. Babası, uzayda hayat olup olmadığı ile ilgili araştırma yapmak üzere 20 yıl önce uzaya gönderilmiştir. Görev sırasında kaybolan astronottan, bir daha haber alınamaz. Roy McBridge, babasını aramak için galakside bir yolculuğa çıkmak ister. Gezegeni tehlikeye sokan bir gizemi çözmek amacıyla güneş sisteminin dışına görevlendirilir. Ray, insanlığın ve kozmostaki yerine ait sırlarla dolu bir maceraya atılır. Yıldızlara Doğru filmi de bilim kurgu filmleri öneri listesinin olmazsa olmazı.

Terminatör 2- Mahşer Günü

En iyi bilim kurgu filmleri 2017 yılında çekilenler arasında olan Termiatör 2 – Mahşer Günü’dür. Bir devam filmi olan Mahşer Günü’nde başrolde usta oyuncu Arnold Schwardzenegger ve Linda Hamilton var. İlk filmde de başrolleri Arnold ve Linda paylaşıyordu. Sarah Coono’ı öldüremedikleri için Synet robotları, yeni bir robot üretirler. Yeni robotun adı T-1000’dir. Bu terminatörün yegane amacı geçmişe giderek Sarah’ın oğlu John Connar’ı öldürmektir. Ancak bir aksilik vardır. Başka bir robot olan T-800 de John’u korumak amacı ile geçmişe gitmeye programlanmıştır. Peki hangi robot John Connor’ı bulacaktır? Bu film kesinlikle bilim kurgu filmleri öneri listenize girmeyi hak ediyor.

Venom: Zehirli Öfke 2

Yeni bilim kurgu filmleri arasında yer alan Venom: Zehirli Öfke 2 bir devam filmi. 2021 yılına damgasını vuracak olan film 15 Ekim’de beyaz perdede yer alacak. Fantastik bilim kurgu filmleri arasında yer alan filmin başrolünde bir kez daha Tom Hardy var. Filmde hırslı bir muhabir olan Eddie Brock hikayesine devam ediyor. Simbiyoz halinde yaşayan ve adrenalinle beslenen uzaylı bir organizmaya taşıyıcı olur. Bu organizmanın adı da Venom’dur. Organizma vücudunu ve zihnini kontrol etmeye çalışırken Eddie nelerle mücadele edecek? Sizce de en iyi bilim kurgu filmleri öneri listesinde şimdiden yer almıyor mu?

 

Addy

Teknoloji İle Yakından İlgilenen Gereksizin Teki

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Reklam engelleyici algılandı.

Reklam engelleyici algılandı, lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakınız.