Film&Dizi

Sense8 Dizi İncelemesi

The Matrix’in yönetmenleri Lana ve Lilly Wachowski’nin, Babylon 5 yaratıcısı J. Michael Straczynski’nin bilim kurgu draması Sense8, iki sezonun ardından final yaptı. Dizinin devam etmeyeceğini duyan izleyiciler bu duruma biraz üzüldü. Çünkü hem dizide cevaplanmamış sorular vardı hem de Sense8 sevilen bir hikayeydi. Sense8 dizi incelemesi ile bu önemli yapım hakkında merak edilenlerden söz edeceğiz.

Sense8 Dizi Konusu Nedir?

Dizide dünyanın dört bir yanındaki yabancılar duygusal olarak birbirlerine bağlanıyorlar. Bilinç akışı ile sekiz karakterin birbirine bağlı olması, aslında dizinin çıkış noktası. Bu sekiz karakterden kimisi bütün grup üyelerini toplamaya çalışıyor, kimisi ise diğer karakterleri öldürmek istiyor.

Karakterlerin her biri farklı özelliklere sahip. Sense8 dizi incelemesi sırasında karakterlerin temel özelliklerinden de söz edelim. İzlanda’dan bir parti kızı, Meksika’dan bir dizi oyuncusu, Almanya’dan bir hırsız, Kore’den bir iş insanı, Afrika’dan bir otobüs şoförü, Hindistan’dan bir eczacı, Chicago’dan bir polis, Transseksüel bir Amerikalı aktivist ve blogger, diğerlerinin de görebildiği Afro-Amerikan bir insan ve Mr. Whispers… Dizide özenle işlenen öyküler, bu karakterlerin etrafında şekilleniyor.

Karakterler cinsiyet ve ırk ayrımcılığını da reddetmesinden dolayı fark yaratıyor ve böylece büyük kitlelerin beğenisini kazanıyor. Modern dünya için kapsayıcı bir bilim kurgu dizi olan Sense8, bir başka açıdan incelendiğinde kalplere de hitap ettiği anlaşılıyor. Bilim kurgu ve duygusallığın harmanlandığı dizi, karakterlerinden konusuna kadar her anlamda ilgi çekici özellikler vadediyor.

Sense8 Hakkında Diğer Bilgiler

Sense8 dizi incelemesi yazımızda, bu yapımın LGBT dostu olduğuna da değinelim. Sense8’de her türlü cinsel kimliğe yer veriliyor. Sense8 birbirinden farklı ülke ve şehirlerden gelen, buraların kültürel özelliklerini taşıyan karakterlerden oluştuğu için, izleyicilerin bir hayli dikkatini çekiyor. Bununla birlikte Sense8’in çekimi, birden çok şehirde yapıldı. Chicago, Mexico City, Mumbai, Seoul, Reykjavik bunlardan bazıları.

Dizinin bilim kurgu temasının yanında duygulara ve psikolojiye hitap etmesi, olayların yavaş şekilde ilerlemesi, yönetmenin ve senaristin özellikle tercih ettiği ayrıntılar. Zira, Hannah ve Andrews, bölümlerin yavaşça izlenmesini tavsiye ediyor. Bu nedenle Sense8, bugüne kadar yavaşça izlenmesi tavsiye edilen tek Netflix yapımı olarak da isminden söz ettiriyor.

Sense8 dizi incelemesi için izleyici yorumlarını da göz önünde bulundurduğumuz zaman, hikayenin ‘’hissiyat’’ üzerine kurulu olması, bir diğer yandan gizemli konulara odaklanması, LGBT öğesi barındırması, farklı karakterlerin ilgi çekici özelliklerinin ön plana çıkması gibi ayrıntılar bu yapımı özel kılıyor diyebiliriz.

Addy

Teknoloji İle Yakından İlgilenen Gereksizin Teki

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Reklam engelleyici algılandı.

Reklam engelleyici algılandı, lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakınız.