Bilgisayar GenelProgram Tanıtımı Ve İndirim Duyruları

En İyi Ücretsiz Antivirüs Programı Hangileri? | 2024

En İyi Ücretsiz Antivirüs Programı, Windows 10’un 2025 yılında güvenlik desteğini çekeceğini açıklamasından sonra en merak edilen konu haline geldi.

Windows 10 2025 yılının gelmesi ile birlikte 10. Yılını tamamen dolduruyor ve güvenlik güncellemelerini almayı tamamen bırakıyor. Güvenlik güncellemelerini alan veya almayan her işletim sisteminde. Kişisel verilerin güvenliği sağlanabilmesi için en iyi antivirüs yazılımlarının bulunması gerekiyor.

Her ne kadar Microsoft tarafından sağlanacak olan güvenlik güncelleme destekleri kadar olamasalar da antivirüsler de piyasada yer alan pek çok güvenlik açığını kapatarak kişisel verilerin korunmasını sağlar.

Antivirüs Seçerken Nelere Dikkat Edilmeli?

En iyi ücretsiz Antivirüs programı listemizi sizler için derledik. Derlerken, Antivirüs seçerken nelere dikkat edilmeli konularını da göz önünde bulundurarak kullanıldığında en iyi geri dönüşüm oranını verecek olan sürümleri seçtik.

Ancak, yine de listede olmayan bir Antivirüs yazılımını kullanmak isterseniz işte temelde dikkat etmeniz gereken birkaç madde;

  • Kullanıcıların Yorumları: Antivirüs yazılımları sundukları özellikler veya vaat ettikleri özelliklerden ziyade. Kullanan kullanıcılar tarafından yapılan yorumlar ile öne çıkmaktadırlar. Bu nedenle, bir yazılım seçmeden önce kullanıcılar tarafından yapılan yorumları okumalı ve bilgi edinmelisiniz.
  • Veri Tabanı Güncelliği: Antivirüs yazılımları ücretli veya ücretsiz olması fark etmeksizin güncel bir veri tabanına sahip olmalıdır. Veri tabanı, piyasada bulunmuş olan veya yeni piyasaya girmiş olan virüslerin tespiti için gerekli bir etkendir. Veri tabanı güncel olmayan Antivirüs yazılımları, kötü amaçlı yazılımların tespitini yapamayabilir,
  • Performans Düşüklüğü Yaşatmamalı: Antivirüs sistemleri ister iyi bir sisteminiz olsun ister kötü bir sisteminiz olsun en gerekli yazılımlardan birisi olarak karşımıza çıkıyor. Ancak, her sistemde kolaylıkla kullanabilmek için Antivirüslerin belirli kriterleri karşılaması gerekiyor. Performans kriteri bunlardan en dikkat çekeni. Hafif, hızlı ve yer kaplamayan. Anlık RAM tüketimi çok olmayan antivirüs yazılımları tercih edilmelidir,
  • Fiyat Oranları: Antivirüs yazılımları genellikle abonelik sistemi ile dönemlik şekilde satılırlar. Kimi yazılımlar daha yüksek fiyat ile aynı işlevlere sahip olurken kimisi de ücretsiz çözümler sunabilmekte. Bu nedenle, antivirüs yazılımınızı seçerken iyi bir piyasa analizinde bulunmanız gerekmekte.

Söz konusu kriterler ön planda tutulduğunda kaliteli yazılım desteği sunan Antivirüsleri bulmak da bir hayli kolay oluyor. Elbette söz konusu gereksinimler temel gereksinimler olsa da kişisel kullanım veya şirket kullanımlarına göre göz önünde bulundurmanız gereken kriterler değişiklik gösterebilir.

2024 Yılında Kullanılabilecek En İyi 5 Ücretsiz Antivirüs Programı Hangileri?

Söz konusu kriterleri göz önünde bulundurarak En iyi ücretsiz Antivirüs programı hangileri sorunuzu cevapladık. İşte hem mobil sürümünü hem de bilgisayar sürümlerini kullanarak aynı anda tam koruma sağlayabileceğiniz antivirüs yazılımları.

1 – Avast Ücretsiz Antivirüs – Mobil ve Bilgisayar

Avast En iyi ücretsiz antivirüs programı listemizde birinci sırada. Ücretli sürümü ile öne çıkan Avast, sunduğu ücretsiz sürümler ile de kullanıcıların kullanım sağlamasına imkan sunuyor.

30 Yıldan uzun süre piyasada bulunan ve güvenlik desteği sunan Avast, sadece bilgisayarlarda değil. Mobil işletim sistemlerinde de kullanım için destek sunuyor.

Ücretsiz sürümünde kimi özellikler kısıtlı olsa da temel güvenlik önlemlerini sağlayan özellikler, güncel veri tabanları ve anlık koruma gibi özellikler açık olarak sunulmakta.

Avast antivirüs yazılımı, gerçek zamanlı korumanın yanı sıra. Fidye yazılımları, web korumaları, kimlik avı korumaları gibi korumaları da içerir. Hafif ve kompakt oluşu sayesinde pek çok sistem tarafından kullanılabilir.

Avast Ücretsiz Antivirüs yazılımını;

2 – Bitdefender Ücretsiz Antivirüs – Mobil ve Bilgisayar

En iyi ücretsiz Antivirüs programı hangileri listemizin ikinci sırasında Bitdefender ücretsiz antivirüs yazılımı yer alıyor.

2001 Yılından bu yana güvenlik çözümleri sunan Bitdefender. Ücretli ve ücretsiz antivirüs destekleri ile hem iş hem de ev tipi kullanımlar için güvenlik sağlayabilmekte.

Sürekli yapılan indirimler ile satın alabileceğiniz antivirüs yazılımı, ücretsiz sürüm ile tam zamanlı koruma hizmetini de herkes için sunmakta.

Otomatik uygulama tarama özelliği, düşük performans tüketimi gibi özelliklerin yanı sıra fidye yazılımlarına karşı da güvenlik sağlar.

Sürekli güncel tutulan veri tabanı sayesinde yeni nesil ve eski nesil tüm virüslere karşı güvenlik önlemi alınabilmesine öncülük eder.

Pek çok ödülü olan güvenlik yazılımı kişisel güvenlik konusunda da kendini geliştirerek veri güvenliğini en üst düzeyde tutar;

Web güvenlikleri, indirme güvenlikleri, kimlik koruma gibi güvenlik hizmetleri de ücretsiz sürümde sunulmakta. Ancak, tüm özelliklere erişmek için ücretli sürüme abone olunması gerekmekte.

Bitdefender Ücretsiz Antivirüs yazılımını (Bilgisayar sürümünde ücretsiz kullanım hakkı 30 Gün olarak sunulmakta. Sonrasında başka bir hesap ile dilerseniz tekrar alabilirsiniz.);

3 – Panda Ücretsiz Antivirüs – Mobil ve Bilgisayar

En iyi ücretsiz antivirüs programı konusunda mobil ve bilgisayar çözümleri ile dikkat çeken Panda Free Antivirüs üçüncü sırada yer alıyor.

Hafif, yüksek optimizasyon seçenekleri sunmasının yanı sıra sürekli güncel veri tabanı ile ücretsiz şekilde kullanmak için tercih edilebilecek en iyi Antivirüs yazılımı olarak karşımıza çıkıyor.

Yüklenen her uygulamayı ve dosyayı otomatik tarayarak güncel veri tabanındaki veriler ile karşılaştırır. Kötü amaçlı yazılımları anında karantinaya taşıyarak tam zamanlı güvenlik sağlar. Ücretli sürümünde sunulan bazı özellikler ücretsiz sürümünde yer almamakta.

Ancak, ücretsiz sürümünün ev tipi kullanım için yeterli desteği sunduğunu unutmamak gerekiyor. Hafif ve diğer antivirüs yazılımlarına göre az yer kaplaması sayesinde de pek çok Bilgisayar ve mobil cihaz için uygundur.

Panda Ücretsiz Antivirüs yazılımını;

4 – Avira Ücretsiz Antivirüs Yazılımı  – Bilgisayar ve Mobil

En iyi ücretsiz Antivirüs programı denildiğinde geçmişten günümüze kadar gelmiş olan ve pek çok ödüle layık görülmüş yazılımları listeye almak en doğrusu olacaktır.

Bu nedenle, Avira ücretsiz antivirüs yazılımı 4. Sırada yer almakta. Aldığı olumlu ve yüksek kullanıcı puanı ile öne çıkmasının yanı sıra Avira, en iyi ücretsiz desteği sunan antivirüs yazılım olarak da bilinmekte.

Hafif, kullanıcı dostu ve pek çok bilgisayar, mobil cihaz ile uyumlu olması nedeni ile satın alındığında tek üyelik ile birden fazla platformda kullanım imkanı sunabilmekte. Yüksek güvenlikli veri tabanı ve sürekli güncelleme alan yapısı ile birlikte;

Güvenli internet gezintisi, truva atı, fidye yazılımları gibi kötü amaçlı yazılımlar başta olmak üzere pek çok virüslü içeriği sisteminizden uzak tutar.

Sadece iş alanı için değil, ev alanı için de uygun kullanımı sunması ile öne çıkan yazılımlardan sadece birisi.

Ücretsiz sürümünde maalesef ki diğer Antivirüs yazılımlarda da olduğu gibi. Kimi özellikler yer almayabilir. Ancak, indirim günlerinde abonelik satın alarak güvenliğinizi arttırabilirsiniz.

Avira Ücretsiz Antivirüs yazılımını;

5 – Kaspersky Free Antivirüs Yazılımı – Mobil ve Bilgisayar

En iyi ücretsiz Antivirüs programı konusunda Kaspersky tercih edilebilecek bir başka ücretsiz çözüm olarak karşımıza çıkmakta.

Diğer Antivirüs yazılımlarından farklı olarak Ücretsiz sürümünde daha kısıtlı özelliklere sahip olan Kaspersky, temel koruma için yeterli sayılabilecek bir güvenlik sağlamakta. Mobil sürümleri ile de öne çıkan yazılım.

Hafif ve yer kaplamayan yapısı ile tüm cihazlar için uygun kullanım sağlamakta. Ücretsiz sürüm olmasına rağmen güncel veri tabanı desteği ile tüm kullanıcılar için tam koruma sağlayabilmekte.

Web koruma gibi özelliklerin olmaması bir eksi olarak sayılabilir. Ancak, sistem koruması konusunda aldığı ödüller ile de öne çıkabilmekte.

Ücretsiz planında olmayan özelliklerin birçoğunu abonelik satın alarak anında kullanmaya başlayabilirsiniz. Ancak, bireysel yani ev tipi bir kullanım için ücretsiz sürüm de yeterli olacaktır.

Kaspersky Free Antivirüs yazılımını;

Addy

Teknoloji İle Yakından İlgilenen Gereksizin Teki

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Reklam engelleyici algılandı.

Reklam engelleyici algılandı, lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakınız.