«

Bada Vadisi, Lore Lindu Ulusal Parkı içinde, Endonezya’nın Sulawesi adasında yer bulunan  megalitler 14. yüzyıldan beri yerel olarak belgelenmiş olmalarına rağmen, 1908 yılında batılı arkeologlar tarafından ancak keşfedilebilmiş.

Gulliver’in hikayelerinden çıkmış gibi olan bu dev maşrapalar( masrapa ismini ben yakıstirdim) 1000 _ 5000 yasinda tarihlendiriliyor. Bu ise Paskalya Adası’nın ilk Moai heykelinden en az 500 yıl daha yaşlı olabilecekleri anlamına geliyor

Bada Vadisi Kalambas adı verilen, tek bir taş bloktan oyulmuş dairesel blokları ile iyi biliniyor Çeşitli şekil ve boylardaki bu yapılar tüm vadi boyunca bulunabilirler.

Arkeologlar, bir Kalambas’ın merkezi kısmının dairesel bir deliğe sahip olduğunu, diğerlerinin ise ortada bir bölümde iki adet dairesel delik bulunduğunu görmüşler.

  Kalambasların gerçek amacı ve kökü, arkeologların çözemediği derin bir gizem olmaya devam etmekle birlikte  geniş ve ağır kapaklari nedeniyle su depolamak icin kullanildigi düşünülüyor.

Kalambaslar uzun zaman önce terk edilmiş ve çevresindeki kumları kazarak inceleyen araştırmacılar onları inşa eden eski kültürlerin herhangi bir aletini veya başka kanıtlarını bulamamışlar.

Ne dersiniz nasıl yapılmış olabilirler? Ne amaçla kimler kullanmış olabilir ?

Bir Cevap Yaz

Emre Aslanhan Hakkında

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *

Yorumlar

 1. Avatar
  sibel

  İlk kez duydum görseli görünce yazıyı çok merak etmiştim Bilgilendim

 2. Avatar
  Biriktirdiklerim

  Sanki yağmur sularını depolamak icin yapılmış gerçekten düşündürücü

  • Emre Aslanhan
   Emre Aslanhan

   Bence de yağmur sularını biriktirmek için yapılmış gibi duruyor. Boyutları da devasa o dönemde nasıl yapıldı oda bi merak konusu