GenelGündem Haberleri

Yeni Korona Tedbirleri Yayınlandı: Kamuya Açık Alanlarda Sigara Yasak!

Korona salgını başladığı andan itibaren hem ülkemiz hem de dünya genelinde çeşitli korona tedbirleri oluşturulmaktaydı. Başlarda sıkı tedbirlerin fazla olması bir nebze de olsa virüsün kontrol altına alınmasında etkili olmuştu. Gerekli zaman geçtikten sonra ise normalleşme sürecine girildi ve ülkeler arasında teker teker vakaların artışı tekrar gün yüzüne çıktı. Bu durum yeni tedbirlerin oluşmasına sebep oldu.

 

Ülkemiz de normalleşme süreci sonrasında belirli bir vakitten sonra vakaların artış gösterdiği bir hale doğru yol aldı. Son zamanlarda 2000’i aşan vaka sayısı vatandaşların her geçen gün tekrar tekrar ‘’Karantinalar tekrar geri gelir mi?’’ sorusunu sormasına sebep oldu. Ancak Cumhurbaşkanı ve Sağlık Bakanı tarafından yapılan açıklamalar bu yönde olmadı. Özellikle yaşanan gelişmeler de bireylerin tedbir alınmayacağı yönünde düşünceler oluşturmasına sebep oldu.

İl İl Korona Tedbirleri Yayınlandı

 

Korona tedbirleri ülke genelinde ortak bir uygulamaya tabi tutulmasa da kimi şehirler kendi önlemlerini almaya başlamıştı. Özellikle şehirler arası geçişler serbest hale gelmesiyle virüsün yoğunluğu doğu şehirlerinde yoğunlaşmaktaydı. Tabi nüfusun çok olduğu şehirler de büyük risk altındaydı. Bunlar teker teker gerçekleşirken valilikler kendi bünyesinde koruma adı altında yasakları duyurmaya başlamıştı.

 

Ankara, İzmir, Kahramanmaraş gibi şehirlerde yaşlılar adına adımlar atıldı. Özellikle risk grubu altında olan 65 yaş üstü bireyler gerekli önlemlerini aldıktan sonra gün içerisinde saat 10.00 ve 16.00 arasında dışarıya çıkabilecekti. Bunun dışında karantina süreçleri olacak ve dışarıda bulunmaları takdir de maddi yaptırım cezaları uygulanacaktı. Günümüz de ülkemiz de gelişen durumlar farklı tedbirleri de beraberinde getirdi.

 

 Yeni Korona Tedbiri: Açık Alanda Sigara İçmek Yasaklandı

 

Korona tedbirleri kapsamında daha önce Balıkesir, bu akşam itibari ile İzmir gibi iller açık alanlarda sigara içilmesini yasaklamıştı. Hava yoluyla bulaşan virüs, sigara içen bireyler yüzünden daha da bulaşıcı bir hal almaya başlamıştı. Duraklar, kafeler, sokaklar arasında maskesiz sigara içen bireyler bu anlamda büyük risk oluşturmaktaydı. Genel olarak şehirler kendi arasında tedbirler alırken bu akşam yayınlanan yönerge ile yeni yasaklar duyuruldu.

 

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu tarafından yayınlanan yönetmeliğe göre tüm ülke genelinde artık kamuya açık alanlarda sigara içmek yasaklandı. Mevcut virüs yayılımını en aza indirmek için alınan bu önlem yarından itibaren uygulanmaya başlayacaktır. Kurallara uymayan vatandaşlara ise maddi cezalar kesilecektir. Durak, sokak araları gibi kalabalık alanlarda özellikle sigara içilmemesi gerekmektedir.

 

Duyurulan bir diğer korona tedbirleri arasında ise yaşlılara yönelik tedbirler de yer almaktadır. Tüm ülke genelinde 65 yaş üstü bireyler artık gün içinde sadece 10.00- 16.00 arasında dışarıya çıkabilecektir. Bunun dışında dışarıda görülen bireyler de cezaya tabi tutulacaktır. Salgının başlangıç dönemlerinde de adım adım getirilen bu gibi yasaklar mevcuttu. Kişiler bu açıklama sonrasında ilerleyen günlerde hafta sonu yasaklarının gelip gelmeyeceğini merakla beklemektedir.

Ephesus

Next Station İs Basmane

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Reklam engelleyici algılandı.

Reklam engelleyici algılandı, lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakınız.