Genel

Telemarketing Nedir?

Telemarketing Çalışanının Görevi Nedir?

telemarketing2
Telemarketing telefon üzerinden yapılan pazarlamalara denilmektedir. Çoğu telemarketing aramaları aramanın alıcısını yani geri çağrıları kabul etmemektedir . Telemarketingte satış yapan çalışanlara günümüzde Çağrı Merkezi çalışanı denilmektedir. Telemarketing pazarlamanın en tartışmalı türlerinden biridir. Telemarketing konusunda daha detaylı bilgileri makalemizin devamında yer vererek sizleri bu konuda ayrıntılı olarak bilgilendirmeye çalışacağız.

Telemarketing Çalışanının Görevi Nedir?

Telemarketing görevlisinin amacı satış yapmaktır. Oluşturulan çağrı merkezlerinde görev yapan telefon üzerinden ürün açıklamasını müşteriye belirterek ürünü satmaya çalışan Telemarketing görevlisi genellikle telefon numarasını operatör şirketlerden ücret karşılığında temin etmekte ya da rastgele numaralar çevirerek satış yapmaya çalışmaktadır. Bu yüzden telemarketin bazen satış yapacağı kişinin isim soyisim ve adres bilgilerini bilirken, kimi satışlarda satış esnasında müşteri hakkında bilgi edinebiliyor.

Telemarketingte Otomatik Ses Kaydı

Telemarketingte bilgisayardan yani otomatik kayıtla ürün hakkında bilgi veren sistemlerde mevcuttur. Fakat bu sistemler normal telemarketing görevlisine göre ürün satışında daha az başarılı olmaktadır. Çünkü Telemarketing görevlisi birebir konuştuğunda ikna yeteneğini kullanmaktadır. Diğer türlü yani bilgisayardan otomatik kayıt ile müşteri önce ürün hakkında bilgilendiriliyor. Genellikle ilk 10 saniye sonrasında müşteri telefonu kapatıyor. Eğer dinlemeye devam ederse ve ürünü satın almak isterse 0 ya da 1 gibi tuşlara basılarak müşteri hizmetleri yani asıl telemarketing görevlisine ulaşması sağlanıyor. Böylece satış sırasında gerçek bir telemarketing görevlisiyle konuşarak ayrıntıları öğrenerek ürün satın alabiliyor.

Telemarketing ve Ödeme Almak

Bir telemarketing görevlisinin en zor görevi ödeme almaktır. Telemarketing görevlisi ürünü müşteriye tanıttıktan sonra ürün için öncelikle ödeme almak zorundadır. Tabi ki bunun için kredi kartı bilgilerini müşteriden istemesi gerekmektedir. Genellikle bu kısma gelindiğinde müşteri endişelenerek dolandırıldığını düşünmekte ve ürünü teslim almaktan yani satın almaktan vazgeçmektedir.

Telefonda Satış Yapmak Zor mu?

Telefonda satış yapmak gerçekten beceri isteyen bir iş. Bunu anlamak için tanımadığınız birinin aklınızda hiç olmayan bir ürünü size kredi kartı ile satmaya çalıştığını düşünerek olayı kafanızda canlandırmanız mümkün. Öncelikle o ürünü almaya ikna etmeniz ve o ürüne ihtiyacı olabileceğini düşündürmeniz ve sonrasında ise ödeme alırken gerçekten güvenilir olduğunuza ikna etmeniz gerekecek. Bunları düşündüğünüz telefon ile satış yani Telemarketing gerçekten zor bir iş. Telemarketing günümüzde en çok ABD’de ünlü bir satış tekniğidir. Amerika’da hapishanede bulunan mahkumlardan yararlanılarak ucuz işçi sayesinde telemarketing kazancı elde ediliyor. Mahkumlar boş vaktini telemarketing görevlisi olarak çalışıyor ve telefonda satış yaparak hem para kazanıyor hem de hayata tutunmak için bir neden buluyor. İşveren ise ucuz işçi çalıştırarak kazanç elde ediyor.

Seed

Yıkılmadım ama ayakta da durasım yok...

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Reklam engelleyici algılandı.

Reklam engelleyici algılandı, lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakınız.