Genel

Kredi Kayıt Bürosu, Kredi Notu Nedir Ve Kaç Olmalıdır ?

KKB Kredi Notu kaç olmalıdır ?


Günümüzde acil nakit ihtiyacı duyduğumuzda  bankalardan kredi kullanmakta, alış verişlerimizi kolay yapabilmek için kredi kartları ihtiyacı içerisine girmekteyiz.  Bankalar; kredi ve kredi kartları  başvurularında kendi açılarından riskin minimalize edilmesi için baş vuranların geçmişe dönük bankacılık işlemlerini inceleyip, bu incelemeye göre karar verirler. Bu bankacılık işlemleri; diğer bankalardan kullanılan banka kredileri, bu kredilerin ödemeleri, geciktirilmiş kredi taksitleri, kullanılan kredi kartı sayısı, kredi kartı ekstrelerinin ödemeleri, geciktirilmiş ve takibe alınmış kredi kartı ödemeleri, verilen otomatik ödeme talimatların ek hesap ve eksi bakiyeden karşılanması gibi işlemlerdir. Bütün bankalar bu bilgilere bir veri tabanından ulaşmaktadır. Bu veri tabanı 1995 yılında 13 üye bankanın birlikte kurduğu ilk adı Kredi Referans  Sistemi  (KRS) olan ve daha sonra Kredi Kayıt Bürosu (KKB) adını almış olan bir kuruluştur. Bu kuruluşun günümüzdeki  üye sayısı 112 dir. Sigorta şirketleri ile birlikte bu sayı 180 i bulmaktadır.

Kredi Kayıt Bürosu kişilerin bütün bankacılık işlemlerini ortak bir veri tabanında toplayan ve bu bilgileri üye bankalarla paylaşan bir kuruluştur. KKB yapılan her bankacılık işlemini özel puanlama sistemi ile puanlayarak kişilerin risk faktörlerini belirlemektedir. Bu risk faktörünü skor puanı adı da verilen KKB kredi notu ile belirlemektedir. KKB Kredi  notu; kişilerin kredi, kredi kartı gibi başvurularının değerlendirildiği ve kredi risk oranının belirlendiği skor puanı olarak tanımlanabilir. KKB kredi notu düşük ise kredi ve kredi kartı başvurularınızda olumsuz cevap almanız muhtemeldir.

KKB Kredi Notu kaç olmalıdır ?

* KKB kredi notu puanlaması 0 ile 1900 puanı arasında değerlendirilmektedir. En düşük 0 en yüksek 1900 puandır.

-* Bu puanlama sisteminde KKB kredi notu 0 ile 900 arasında ise bankalara yaptığınız başvurular kesinlikle olumsuz sonuçlanmaktadır.

* KKB kredi notu  900 ile 1150 arasında ise sağlam kefiller veya üzerinize olan taşınmazları teminat göstererek kredi veya kredi kartı başvurunuzda düşük bir ihtimal de olsa olumlu cevap verilebilir.

* KKB kredi notu 1150 – 1500 arasında ise aylık gelirinizi iş yerinize onaylatıp, 6 aylık ssk hizmet dökümü ile bankalara yapacağınız başvurulara olumlu cevap alama ihtimaliniz yüksektir.

* KKB kredi notu 1550 ile 1850 arasında ise asgari ücret üzerinde bir gelir belgesi ile 30000 – 50000 TL arası kredi kullanımınıza kolaylıkla onay verilir.

KKB Kredi notu 1850 ile 1900 aradı ise bankacılar tarafından mükemmel müşteri olarak tanımlanan müşteri grubuna dahilsiniz demektir. Hiç bir ödemeyi aksatmamış, geciktirmemiş ve bankacılık işlemlerinizi düzenli ve zamanında yapmışsınız demektir. Bu nedenle yapacağınız başvurular en üst limitten olumlu karşılanacaktır.

KKB Kredi notunuz yapacağınız bütün banka işlemleri karşılığında alacağınız puanların ortalaması olduğu için işlemlerinizi düzenli ve zamanında yapmaya gayret göstermeli ve KKB Kredi notunuzu yüksek tutmalısınız. Bu sayede ihtiyacınız olduğu anda kredi veya kredi kartı alabilir ve rahatlıkla yüksek limitler talep edebilirsiniz.

Addy

Teknoloji İle Yakından İlgilenen Gereksizin Teki

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Reklam engelleyici algılandı.

Reklam engelleyici algılandı, lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakınız.