GenelMobil AlemiTeknolojiTeknoloji Haberleri

Xiaomi, Hindistan’ın kendi GPS telefonlarını destekleyen ilk şirket olabilir.


Xiaomi’nin ülkenin kendi navigasyon sistemini desteklemek için Hint Uzay Araştırmaları Örgütü (ISRO) ile görüşmelerde bulunduğu bildiriliyor. PTI tarafından hazırlanan bir rapora göre Qualcomm, NavIC’i (Hint Takımyıldızı ile Navigasyon) destekleyecek çipler üretecek.


Bir ISRO yetkilisi, Çinli üreticinin yakında NavIC çipleri olan bir telefon yayınlayabileceğini söyledi:

Qualcomm çipinin NaVIC olacağını ve piyasaya süreceğini açıkladı. Şimdi neredeyse Xiaomi bunu kabul ediyor. Xiaomi, cep telefonlarını NavIC yonga setleriyle başlatabilir. 

Geçtiğimiz Eylül ayında, Hindistan Mobil Kongresi etkinliği sırasında Qualcomm, yaklaşmakta olan fişlerinin Hindistan konumlandırma sistemini destekleyeceğini duyurdu.

NavIC, yedi uydudan oluşan bir takımyıldızla destekleniyor ve Hindistan’ı ve 1.500 km’lik bir alanı kaplıyor. Sıradan insanlar için, 10 metreden daha az hassasiyetle bir konumlandırma hizmeti sağlar.

 Bu çiplerle piyasaya sürülen telefonların, Hindistan’daki kullanıcılar için konum verilerini iyileştireceği varsayılıyor. Karmaşık bir yol şemasına ve sıkışık şeritlere sahip bir ülkede, teslimat hizmetlerinin ve taksi selamlama uygulamalarının müşterileri daha verimli bir şekilde bulmasına yardımcı olabilir.

Emre Aslanhan

İletişim emre.aslanhan@gecbunlari.com

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Reklam engelleyici algılandı.

Reklam engelleyici algılandı, lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakınız.