Bilgisayar GenelGenelKücük Bilgiler

Güçlü Parola Nasıl Oluşturulur?

Güçlü parola; siber güvenlik için yapılması gerekenler arasında ilk sıralarda yer almakta. Günümüzde sosyal medya uygulamalarına hesap oluştururken, bankaların mobil uygulamaları üzerinde işlem yaparken, online alışveriş mağazalarına üye olurken kısacası hayatımızın her anında parola kullanmak durumunda kalıyoruz.  Bu nedenle hesap içeriği ne olursa olsun güçlü parolalar oluşturulmadığı takdirde, siber dolandırıcılık sorunları ile karşı karşıya kalınabilmesi söz konusu olabilecektir.

Güçlü Parola Nedir?

Kullanıcılar güçlü parolaların nasıl oluşturulduğu konusunda çok fikir sahibi değildir. İnsanların büyük bir kısmı, herhangi bir uygulama için hesap oluştururken parola bölümünde akılda kalan harf ve numaralara yer vermektedir. Bu noktada genel olarak doğum tarihi, evlilik tarihi, isim soy isim gibi parola içerikli ağırlıklı olarak kullanılmaktadır.

Ancak bu tarz parolaların kullanılması, siber güvenliği tehlikeye atmakta ve dolandırıcılık ihtimalini güçlendirmektedir. Kolay parolalar korsanlar ve hackerların eline geçebilmektedir. Bu durumda kişilerin tüm bilgileri tanımadıkları birinin eline geçeceği için kişiler hem maddi hem de manevi açıdan tehlikede olacaklardır.

Güçlü parola oluşturmak ise bu sorunu ortadan kaldırarak, online alışverişlerde ya da diğer işlemlerde güvenilir bir şekilde hesapları kullanabilme fırsatı sunacaktır. Tüm bilgilerimizi emanet ettiğimiz parolalarda tahmin edilmesi güç rakamlara, harflere ve belli başlı karakterlere yer verilmesi, hesabın daha korunaklı olmasını sağlayabilecektir. Güçlü parola sanılanın aksine, yalnızca belirli başlı detaylara dikkat ederek kolayca oluşturulabilecektir.

Güçlü Parolalar Nasıl Oluşturulmalıdır?

Güçlü parola nasıl oluşturulur sorusu internet uygulamalarından aktif olarak yararlanan herkesin merak ettiği konuların başında gelmektedir. Hackerlar ve korsanlar tarafından kırılması güç şifreler oluşturabilmek adına, karışık kombinasyonlara yer verilmelidir. Çalınması daha kolay olan parolalar genel olarak yalnızca harf ya da yalnızca rakam içermektedir.

Karışık olarak harf ve rakam kullanılması, diğer kişilerin tahmin edebilme olasılığını da ortadan kaldırabilecektir. Bunun yanı sıra güçlü parola kombinasyonunda mutlaka büyük ve küçük harf içeriklerine yer verilmelidir. Aynı anda hem küçük harf hem de büyük harf kullanılır ise bu parolanızın güvenlik seviyesini büyük ölçüde artırabilen bir detay olacaktır.

Parolanızı güçlenmek istiyorsanız bu kombinasyonların dışında birbirinden farklı olan simgelere de yer verebilirsiniz. Karakterler birbirinden farklı olan onlarca seçeneğe sahiptir. Bu nedenle parolanızın güvenlik seviyesini de artırabilmektedir. Bu nedenle parola oluşturulurken bu karakterlerden de bir ya da birkaç tane mutlaka kullanılmalıdır. Herhangi bir hesap oluşturulurken, parola girilmesi esnasında parolanın yan kısmında oluşturulan şifre için zayıf, orta ve yüksek ibarelerinin yer aldığı görülebilecektir.

Güçlü parola oluşturabilmek için yazılan parolanın yanında yüksek ibaresinin yer aldığından emin olunmalıdır. Parolanızın güvenlik detayını artırmak için kullandığınız farklı kombinasyonlar, parolanızı anımsamanızı elbette zorlaştıracaktır. Bu nedenle parola oluşturma işlemi sonrasında, parolanın kimsenin göremeyeceği bir cihaza ya da deftere kaydedilmesinde yarar vardır.

 

Addy

Teknoloji İle Yakından İlgilenen Gereksizin Teki

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Reklam engelleyici algılandı.

Reklam engelleyici algılandı, lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakınız.