TeknolojiTeknoloji Haberleri

Facebook 3 milyardan fazla sahte hesap alıyor

Ekim ayında Facebook'un faaliyetleri


Sosyal ağ, aylık aktif hesapların yaklaşık% 5’inin sahte olduğunu tahmin ediyor. Sosyal ağ tarafından Perşembe günü yayınlanan bir rapora göre, Ekim ayından Mart ayına kadar 3 milyardan fazla sahte hesap çekildi.

Bu, Facebook’un siteden akan konuşma, çıplaklık ve diğer rahatsız edici içerikten nefret etmeye çalışırken Facebook’un karşılaştığı zorlukları gösteren, dünyanın en büyük sosyal ağı tarafından ele geçirilen rekor sayıda sahte hesaptır.

Şirket, aylık aktif kullanıcılarının yaklaşık% 5’inin sahte olduğunu tahmin ediyor. Dünya çapında yaklaşık 2.38 milyar insan her ay Facebook’a giriş yapıyor.

Facebook’un dürüstlük başkan yardımcısı Guy Rosen bir blog yazısında, “Sahte hesaplar için, bir seferde büyük miktarda hesap oluşturmaya çalışan kötü oyuncuların otomatik saldırıları nedeniyle işlem yaptığımız hesapların miktarı arttı.” Dedi.

Rosen, bir konferans görüşmesi sırasında, sosyal ağın tespitinden kaçınmaya çalışan spam göndericiler tarafından çok sayıda sahte hesap oluşturulduğunu söyledi.

Ekim ayında Facebook’un faaliyetleri

Ekim ayından önceki altı ayda Facebook yaklaşık 1,5 milyar sahte hesap indirdi. Şirket, Facebook’taki faaliyetlerin ve insanların çoğunun gerçek olduğuna dair “güvende” olduğunu belirtti. Şirket, ayrı bir blog gönderisinde, kullanıcıların kendilerine maruz kalmadan önce sahte hesaplarını kaldırdığını söyledi. Şirket, sosyal ağların bu sahte hesapların çoğunu, “asla aktif” olamayacak kadar hızlı bir şekilde yakaladığını ve Facebook’un genel kullanıcı numaralarının bir parçası olarak sayılmadığını söyledi.

Sahte hesaplar kötü niyetli olsa da, birisinin evcil hayvan için Facebook Sayfası yerine bir profil oluşturduğu zamanki gibi “kullanıcı tarafından sınıflandırılmış hesapları” da içerir. Bir Facebook sayfası bir profile benzer, ancak diğer şeylerin yanı sıra işletmeler, halka açık şahıslar, organizasyonlar ve evcil hayvanlar için de kullanılır.

Şirket, ilk kez, kaldırılan içeriğin ne kadarının kullanıcılardan ilham aldığına ve bunun sonucunda ne kadar geri yüklendiğine ilişkin veriler yayınladı. Raporda ayrıca, uyuşturucu ve ateşli silahlar gibi platformda izin verilmeyen ürünleri satmaya teşebbüs etmek üzere şirketin aleyhine işlem yaptığı görevlerin hacmiyle ilgili yeni bilgiler de yer aldı.

Şirket, silah satmaya çalışan 1,4 milyon adet ve uyuşturucu satmaya çalışan 1,5 milyon adet içerik üzerinde işlem yapmıştır.

İçerik Ayıklama Yöntemleri

Facebook’un raporu, bir kullanıcı temyiz ettikten sonra hangi içeriğin kaldırılacağına veya sosyal ağda kalmaya karar vereceğini belirten bir tahta oluşturmaya çalışıyor. Sosyal ağ, nefret dolu konuşma, çıplaklık, şiddet ve diğer rahatsız edici içeriğe karşı kurallara sahiptir. Ancak muhafazakarlar, Facebook’un sosyal ağın defalarca reddettiği muhafazakar sesleri sansürlediğini iddia ediyor.

Bu arada, Facebook, sosyal ağın gizliliğini fena halde iddia ettiği iddia edilen ABD ajansı Federal Ticaret Komisyonu’ndan 5 milyar dolar para cezası alabilir. Milletvekilleri ve hatta bazı şirket kurucu ortakları bile ABD düzenleyicilerinden Facebook’tan ayrılmalarını istiyor. CEO Mark Zuckerberg bu fikre karşı çıkıyor, ancak içerik yönetimi de dahil olmak üzere düzenlemeye açık olduğunu söyledi.

Aynı zamanda, Facebook, kullanıcılar daha özel olarak paylaştıkça mesajlaşmayı, grupları ve geçici içerikleri ikiye katlıyor. Zuckerberg, konferans görüşmesi sırasında bu değişimin, güvenliği gizlilikle dengelemeye çalışırken şirketin zararlı içeriği tespit etmesini zorlaştırabilir.

Zuckerberg, “Bu cephelerin çoğunda, elimizden geldiğince zararlı içeriği tespit etmek için iyi bir iş çıkartabileceğimizi bilmiyoruz.” Dedi.

Şefaflık Kurulu

Perşembe günü, Facebook Veri Şeffaflığı Danışma Grubu veya geçtiğimiz yıl kurulan bağımsız bir uzmanlar grubu olan DTAG, Facebook’un toplum standartlarını nasıl uyguladığı ve rapor ettiği üzerine bir incelemesini yayınladı. Genel olarak, danışma grubu, Facebook’un topluluk standartlarını yürürlüğe koyma sisteminin ve otomatik ve insan incelemesinin bir birleşimini içeren inceleme sürecinin iyi tasarlanmış olduğunu tespit etti.

Grup, Facebook’un üç kategoriye girdiğini söylediği site için hala 15 öneride bulundu. DTAG, sosyal medya sitesinin politikalarını yürürlüğe koyma çabalarını göstermek için daha fazla ölçüm istedi. Metrikler, uygulamanın ne kadar doğru olduğunu ve insanların Facebook kararlarına ne sıklıkla katıldığını içerecektir. Facebook ayrıca şu anki ölçümlerini daha iyi açıklamalı – en sık ne tür ihlal söz konusu, ne kadar içerik kaldırıldı ve daha fazlası. Grup ayrıca, Facebook’un kullanıcıların politika değişikliklerinde güncel kalmalarını ve sitede hangi içeriğin uygun olmadığı konusunda “daha büyük bir sese sahip olmalarını” kolaylaştırmasını istiyor.

 

Zuckerberg, “Burada kendi ödevimizi derecelendirmememiz önemlidir.” Dedi.

Addy

Teknoloji İle Yakından İlgilenen Gereksizin Teki

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Reklam engelleyici algılandı.

Reklam engelleyici algılandı, lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakınız.