Teknoloji

En Popüler 5 Canlı Yayın Uygulaması

Günümüzde gelinen noktada artık pek çok genç insan canlı yayın uygulamaları kullanıyor. Son yıllarda ana akım medyadan sıkılan pek çok genç farklı arayışlar içerisine girdiler. Bunun bir sebebi de ana akım medya kanallarının belli başlı programları alternatifsiz olarak sunması. Buna karşılık Netflix gibi uygulamaların çıkması pek çok insanın ilgisini mobil uygulamalara yöneltti. Bunlara ek olarak canlı yayın uygulamaları da oldukça revaçta. Bu uygulamalar vasıtasıyla pek çok insan dünyanın değişik yerlerinden kendi zevklerine göre yayınları izleme şansına sahip oluyor. Özellikle twitch uygulaması şuanda dünyada oldukça popüler bir yere sahip. Bu platformlardaki yayınların bedava olması da pek çok insanın buraları tercih etmesindeki ne büyük etken diyebiliriz. aşağıdaki listede bu canlı yayın uygulamları arasından en çok tercih edilenlerini ve popüler olanlarını derledik.

Twitch.com

Twitch.com aslında yeni yeni popülerlik kazansa da çok da yeni olduğu söylenemez. İlk kuruluşu 2012’lere kadar giden twitch en büyük atılımı Amazon.com tarafından alınmasıyla yaşadı. Özellikle bu amazon tarafından gelen büyük fonlarla büyük gelişme kaydetti. Bunun sonucunda ise şimdilerde 20 milyon günlük kullanıcı sayısına ve birkaç milyonluk yayıncı sayısına ulaşmış durumda. Hal böyleyken twitch’in bu kadar popüler olmasını oyun destekli bir platform olmasına ve kuruluş tarihinin eskiliğine dayandırmak mantıklı bir hareket olurdu.  Twitch.com Türkiye’de de oldukça büyük ve canlı bir topluluğa sahip. Ve bu topluluk her geçen gün daha da büyüyor. Ayrıca amazon Prime üyeliğinin de oldukça rekabetçi bir fiyattan sunulması Twitch’i daha da karlı bir uygulama haline getirdi.

Bigo Live (bigo.tv)

Bigo live dünyadaki en popüler canlı yayın uygulamalarından birisidir. Twitch kadar eski olmasa da sunduğu kolay arayüzü ve kullanıcı dostu yayın ortamıyla izleyicilerin beğenisini topladı. Bigo live sadece oyun üzerine kurulmuş bir platform değil. Burada oyundan dansa, dil öğrenmeden yemek yapmaya kadar pek çok opsiyon bulunmakta. Bu çeşitlilik ortamı bigo live uygulamasını iki kat daha çekici hale getiriyor. Platform yapay zeka algoritmaları tarafından desteklenmiş durumda. Bu özelliği de platformun en öne çıkan özelliklerinden birisi. Ayrıca izleyiciler uygulama içi hediyeler göndererek sevdikleri yayıncılara destek olabilirler.

WatchESPN.com

Watchespn.com paralı bir canlı yayın programı. Bu uygulamayı diğerlerinden ayıran en büyük özellik bu platformun spor yayınlarını izlemek için kurulmuş olması. Belli bir ücret karşılığında üye olup dilediğiniz spor ve basketbol maçlarını takip edebilirsiniz. Üyelik ücreti aylık 5 dolar gibi makul bir fiyat olarak belirlenmiş. Bu açıdan oldukça ilginç bir girişim olduğu anlaşılabilir. İlerleyen zamanlarda e-spor ve daha başka yayın kategorilerinin de uygulamaya eklenmesi bekleniyor.

Periscope

Periscope oldukça eski ve hala popülerliğini koruyan bir canlı yayın uygulaması. Bu şöhretini hiç değişmeyen arayüzüne ve basit yayın açma araçların borçlu. Yayın açma işini kompleksleştirmeyen ve bu işi herkesin yapabilmesini sağlayan persicope toplumun her kesimine hitap ediyor. Diğer platformların aksine bu platformda yayın açarak para kazanmak çok zor. Bundan dolayı persicope kullanıcıları siteyi genelde sohbet muhabbet ve haber öğrenme odaklı kullanıyorlar. Ayrıca twitter üzerinden de desteklendiği için asla eskimeyecek uygulamalardan birisi olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz.

Dlive

Dlive blockchain teknolojisi üzerine kurulmuş bir canlı yayın uygulaması. Türkiye’de ve dünyada oldukça popüler olan siteyi amerikada genelde beyaz milliyetçilerin toplandığı bir site olarak tanımlamak yanlış olmaz. Arayüz olarak neredeyse twitch’in anısı olan dlive bağış yapma işini bir oyuna döndürmüş. Yani basitçe sevdiğiniz yayıncılara limon hediye ederek onlara bağış yapmış oluyorsunuz. Ayrıca youtbe’da en çok aboneye sahip olan PewDiePie  da burada yayın yapıyor. Onun sayesinde de oldukça büyük bir tanıtım yapmış oldular.

Addy

Teknoloji İle Yakından İlgilenen Gereksizin Teki

İlgili Makaleler

5 Yorum

  1. Geç bunları sitesinde yok yok maşallah tiwitch ile ilgili bilmediklerimi buradan öğrendim. Bu siteyi favorilerime ekledim.

  2. Bu uygulamaların hepsini yıllardır kullanıyorum çok güvenilir ve sağlam uygulamalar. Video ve yayın konusunda harika bi uygulama. Hepsini kullanıp belli kazançlar sağladığımda oluyor. Tavsiye ettiğim uygulamalar

  3. Gerçekten de canlı yayın açmak için gerekli uygulamalar hakkında bilgi sahibi oldum çok teşekkür ederim paylaşım için

  4. Naçizane aralarında en beğendiğim uygulama twitch uygulamasıdır. Keyifli yayınlar oluyor ayriyeten sevdiğin yayın türünü bulabiliyorsunuz oyundur, sohbettir…

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Reklam engelleyici algılandı.

Reklam engelleyici algılandı, lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakınız.