Sosyal Medya

Facebook artık markaların reklam hedefleme verilerinizi nereden aldığını size söylüyor

TechCrunch, daha önce Facebook'un bir reklamverenin sizi bir müşteri listesine eklemek için bir veri aracısı veya reklam ajansı kullanması durumunda göstereceği bir özellik üzerinde çalıştığını bildirmişti.

Facebook şimdi sosyal ağda gördüğünüz reklamlar hakkında size daha fazla bilgi vermeye başlayacaktır.

Teknoloji devi, kullanıcılara daha fazla şeffaflık ve kontrol getirmek amacıyla “Bu reklamı neden görüyorum?” Ve Reklam Tercihleri araçlarında bir dizi güncelleme olduğunu açıkladı.

Öncelikle, “Bu reklamı neden görüyorum?” Bölümü daha ayrıntılı bilgi almak üzere. Artık, neden belirli bir reklamla hedeflendiğinizle ilgili bilgileri paylaşacak sizi eşleşen ilgi alanları veya kategoriler ve veri komisyoncuları dahil olmak üzere bu bilgilerin nereden geldiği. Ayrıca, belirli bir reklamverenden gelen tüm reklamlardan tamamen vazgeçebilirsiniz.

İkincisi, Reklam Tercihleri altında, Facebook size hangi üçüncü taraf veri brokerlerinin kişisel tanımlayıcı bilgilerinizle listeleri yüklediğini gösteren bir “Reklamverenler ve İşletmeler” sekmesini ekledi. Örneğin, bu, müşteri e-posta adreslerinin listesini yükleyen ve bu bilgiyi Facebook’ta reklamları hedeflemek için kullanan bir giyim mağazası olabilir.

TechCrunch, daha önce Facebook’un bir reklamverenin sizi bir müşteri listesine eklemek için bir veri aracısı veya reklam ajansı kullanması durumunda göstereceği bir özellik üzerinde çalıştığını bildirmişti.

Veri brokerlerinden bazılarını ziyaret ederek vazgeçebilirsiniz: Ayarlar> Reklam Tercihleri> Reklamverenler ve İşletmeler> Bilgilerinizi içeren bir liste yükleyen ve paylaşan işletmeler> Şirket adına> Gizlilik seçeneklerine dokunun.

Her türlü reklamdan tamamen vazgeçme seçeneği hala bulunmamakla birlikte, yeni şeffaflık araçları, platformda gördüğünüz reklamlar üzerinde daha fazla kontrol sahibi olmanızı sağlar.

Facebook, özellikle seçim süreçleriyle karışmak ve ABD’de ayrımcı konut reklamları yayınlamak için suistimal edildikten sonra reklam politikalarını küçümsemek için sürekli çalışıyor.

Cambridge Analytica veri skandalı gölgesi ve diğer mahremiyetlerin yanlış anlaşılmasıyla, Facebook’un güncellemeleri veri uygulamalarını daha net bir hale getirmek için doğru yönde atılmış bir adım.

Emre Aslanhan

İletişim emre.aslanhan@gecbunlari.com

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Reklam engelleyici algılandı.

Reklam engelleyici algılandı, lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakınız.