Haberler

Facebook CEO’su Mark Zuckerberg: Sosyal ağın ayrılması sorunlarının çözülmesine yardımcı olmayacak


Zuckerberg, bir ayrılmanın sosyal ağın polis içeriğini “zorlaştırmasını” sağlayacağını düşünüyor.

Facebook CEO’su Mark Zuckerberg Perşembe günü yaptığı açıklamada, sosyal ağın ayrılmasının polisliği nefret dolu konuşma ve şiddet gibi zararlı içeriklerin şirket için daha da zorlaştıracağını söyledi.

Teknoloji moğolunun sözleri, şirketin muazzam gücünü durdurmak için artan çağrıların ortasında geldi. Milletvekilleri ve hatta sosyal ağın kurucularından biri bile ABD’deki düzenleyicileri Facebook’ta dizginlemeye çağırdı. Bazı eleştirmenler, bir fotoğraf paylaşım sitesi olan Instagram’ı ve bir mesajlaşma servisi olan WhatsApp’ın şirketten ayrılmasını istedi.

Facebook, kullanıcı gizliliğini korumak, seçim karışmasını önlemek ve nefret dolu konuşmaların ve terörist mesajların platformunda yayılmasını engellemek de dahil olmak üzere uzun bir sorun listesine girmeye başladı. Harvard’da öğrenciler iken Facebook’u Zuckerberg’le birlikte kuran Chris Hughes, bu ay The New York Times tarafından yayınlanan ve CEO’sunun hem “eşi benzeri görülmemiş” hem de “Amerikalı olmayan” o kadar fazla güce sahip olduğunu savundu. ” Bu haftanın başlarında, Facebook’ta güvenliği yöneten Alex Stamos, Zuckerberg’i istifaya çağırmıştı.

Perşembe günü yapılan bir konferans görüşmesi sırasında Zuckerberg, şirketten ayrılmanın en büyük sıkıntılarını çözeceği fikrine karşı çıktı.

Konferans görüşmesi sırasında “Gerçekten şirketten ayrılmanın yolunun bu [sorunları] ele alacağını sanmıyorum” dedi. “Aslında daha da zorlaştıracağını düşünüyorum.”

Zuckerberg nedenini söylemedi, ancak bir Facebook sözcüsü bu ayın başlarında Instagram ve WhatsApp’ın Facebook altında olmasının şirketin spam, seçim karışıklığı ve suçla mücadele etmesine yardımcı olduğunu söyledi. Bunun sebebi, sosyal ağın Facebook’ta rahatsız edici bir görev bırakması durumunda, Instagram ve WhatsApp’ta açılırsa aynı içeriği işaretlemek için yapay zekayı da kullanabilmesidir.

Zuckerberg, Facebook’un TikTok, Snapchat ve Twitter gibi rekabete sahip olduğunu ve “sürekli yeni servislerin ortaya çıktığı çok rekabetçi ve dinamik bir ortamın” bir parçası olduğunu savundu.

Bunun yerine Zuckerberg, düzenlemenin cevabın bir parçası olduğunu öne sürdü. Teknoloji şirketi, hangi içeriğin yasak olduğu için “taban çizgileri” nin ayarlanması ve şirketlerin rahatsız edici içeriği sitelerden uzak tutmasını gerektiren daha fazla düzenleme yapılmasını istedi. Bazı savunuculuk grupları ve Federal İletişim Komisyonu’nun genelkurmay başkanı, içerik denetlemesi için “herkese uyan tek bir çözüm” hakkında endişelerini dile getirdi.

Facebook ayrıca Perşembe günü, ekim-mart ayları arasında ne kadar nefret dolu konuşma, şiddet, çıplaklık ve diğer hakaret edici içerik bulunduğuna dair verileri içeren bir rapor yayınladı. Raporda, şirketin bu altı ay boyunca 3 milyar hesap tuttuğu kaydedildi.

Ephesus

Next Station İs Basmane

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Reklam engelleyici algılandı.

Reklam engelleyici algılandı, lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakınız.