Genel

Facebook’un şifreli para birimi ile ilgili yeni ayrıntılar, sesi daha da kötüleştiriyor

GlobalCoin nedir?

Verilerimizi yönetme geçmişi göz önüne alındığında, Facebook‘un paramızı yönetmenin büyük olasılıkla berbat bir fikir olduğuna sizi ikna etmek çok fazla olmamalı. Bu, sosyal medya devinin aslında o özel mücadelenin farkında olduğunu gösteriyor.

Facebook, yaklaşmakta olan kripto para birimi GlobalCoin‘in kontrolünü dış şirketlere bırakmayı planlıyor. Dijital para birimini bu ayın sonunda resmen açıklayacak.

Sosyal medya devi, finansal varlıkları ve diğer teknoloji şirketlerini dijital varlıkları yönetmek için bağımsız bir temel oluşturmak üzere kuruyor.

Bunun halkın bir tür demokratik temsilini yaratacağını düşünmeden önce, tekrar düşünün. Vakıfta Facebook / GlobalCoin kullanıcılarının temsil edilip edilmeyeceğinden söz edilmez.

Facebook ayrıca GlobalCoin ağı için bir düğüm işletmek üzere her birine 10 milyon dolar borç verecek. Tüm düğüm operatörlerinin vakıfta temsil edilmesine izin verilecek.

Büyük F, 1 milyar dolarlık ücret üretmek için 100 düğüm başlatmak istiyor. Ancak, bu fonları şifreli para birimini geri almak için kullanmayı planlıyor; Bu nedenle, bir şekilde, düğüm operatörlerinden ilgi ve taahhütlerini dikkate almalarını ve onları ağı desteklemelerine bağlamalarını istiyor. Ama kesinlikle Bitcoin kadar yerelleşmiş olmayacak. Bunun, EOS’un DPoS’si (delegated of Stake) gibi göründüğünü fark etmekte fayda var.

Bilinen insanlara göre, Facebook GlobalCoin‘i, yerel fiat para birimlerinin dengesiz olduğu gelişmekte olan ülkelere yoğun bir şekilde pazarlayacak. Bu, ilk kez kripto para birimi veya dijital belirteçler, ekonomileri zorlayanlara yardım etme sözü vermedi. Yine de, kripto para birimlerinin karmaşık ekonomik ve sosyal mücadeleleri yenmek için yeterli olup olmadığı hala görülüyor.

Genellikle, Bitcoin‘in ekonomik ihtiyacı olanlara yardım edebileceği söylenir. Ancak, Arjantin’in Bitcoin ATM’lerinin akını yaptığı iddiası gibi bazı durumlarda, potansiyel olarak savunmasız olanları avlayan bir fırsattan yararlanılması genellikle.

GlobalCoin nedir?

Pek çok insanın Facebook’un dijital paralara olan baskısını duyduğuna eminim – annem bile olsa, ve bu bir şey söylüyor. Ancak burada TL; DR.

Facebook, son 12 ay boyunca blockchain geliştiricilerini sağ ve ortada bıraktı. Blockchain bölümünü şirketin geri kalanından ayrı tutmasına rağmen, Facebook’un cryptocurrency ile ilgili bir şey üzerinde çalıştığı açıktı.

Bu yılın başlarında, Facebook’un bir şifreleme para birimi üzerinde çalıştığına dair söylentiler ve spekülasyonlar yayılmaya başladı. Bazı raporlar, hiçbir şey doğrulanmadığı halde sosyal medya şirketinin sabit bir koro üzerinde çalıştığını öne sürdü.

Ardından geçen ay Facebook, GlobalCoin adında fiat destekli bir stabilcoin üzerinde çalıştığını açıkladı. Hatta yaklaşmakta olan şifreleme para birimini idare etmek için İsviçre’de yeni bir şirket kurdu.

Raporlar, şirketin madeni parasının karşısındaki yasal zorluklara odaklandığını gösteriyor. Zuckerberg, İngiltere Merkez Bankası valisi Mark Carney ile bir araya geldi ve Winklevi liderliğindeki Wall St. kripto firması Gemini’nin temsilcileri.

GlobalCoin ilk olarak 2020’nin başlarında bir deneme için çıkarıldı. Bu ay hangi Facebook resmi olarak ilan edecek? Bu alanı izle.

Emre Aslanhan

İletişim emre.aslanhan@gecbunlari.com

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Reklam engelleyici algılandı.

Reklam engelleyici algılandı, lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakınız.