Biyografi

Fatih Terim

Fatih Terim uzun yıllar Galatasaray Futbol Kulübünün başında Teknik Direktör olarak görev yapmış ve sayısız başarılar kazanmış spor adamıdır. 04 Eylül 1953 senesinde Adananın Ceyhan ilçesinin Gökseliye kasabasında dünyaya gözünü açmıştır. Öğrenim hayatına Adana’da başlayın ve ufak yaşta futbol hayatına başlayan Terim, eğitim tahsilini girmiş olduğu motor sanat enstitüsin de kalması sebebi ile bırakmıştır. Futbolculuk hayatına ise 16 yaşında iken Adanademirspor da kaleci olarak oynayarak başlamıştır. Galatasaray Futbol Takımına gelene kadar çok sayıda futbol kulübünde top koşturmuş olan Terim, aynı zamanda Galatasaray’ın İmparator lakabı ile anılan efsanelerinin arasına girmiştir. Şu anda Yunanistan Süper Liginin köklü kulübü içerisinde yer alan Panatinakos ile anlaşan Terim, aktif olarak teknik direktörlük hayatına bu takımda devam etmektedir.

Doğum Tarihi 4 Eylül 1953
Doğum Yeri Adana, Türkiye
Boyu 1.78 m
Eşi Filiz Terim (1974’ten beri)
Çocuk (ları) – Volkan Terim
– Buse Terim
Mesleği Futbol Teknik Direktörü, Eski Futbolcu, Spor Yazarı
Fatih Terim Yaşı 71
Fatih Terim Kariyeri – Futbol Kariyeri: Adanaspor, Galatasaray, AC Milan
– Teknik Direktörlük Kariyeri: AC Milan, Fiorentina,
AC Milan, Galatasaray (3 dönemde toplamda 5 kez)
Fatih Terim Başarıları – Galatasaray ile 5 Süper Lig Şampiyonluğu
– UEFA ve Süper Kupa zaferleri
– Türkiye Milli Takımı ile EURO 2008 Çeyrek Finali
Fatih Terim Hakkında – Tutkulu liderlik tarzı
– “İmparator” lakabıyla tanınması
– Türk futboluna önemli katkılar


Fatih Terim Aile Hayatı

Fatih Terim Türk spor tarihinin yetiştirmiş olduğu başarılı spor adamları içerisinde yerini almıştir. İyi bir profesyonel olmasının yanısıra başarılı bir teknik direktör ve aile babası olan Terim evlidir. 1982 senesinde eşi Fulya Terim ile evlenmiş olup kendisinin Merve ve Buse isminde iki tane kızı vardır. Babası Kıbrıs Türkü olan ismi Talat Terimdir. Annesinin ismi ise Nuriye hanımdır ve babası ile beraber ikisi de vefat etmiştir. Fatih Terim’in Taner isminde bir tane erkek kardeşi vardır. Fatih Terim hem İngilizce, hem de İtalyanca dilini iyi derecede konuşan spor adamıdır. 1.72 cm boyunda olan Terim aynı zamanda bu dillerin yanısıra az da Portekizce diline hakim olup, Brezilyalı futbolcular ile anlaşabilecek kadar konuşabilmektedir.

Fatih Terim Spor Kariyeri

Futbolculuk hayatı kadar teknik direktörlük yaşamı da başarılar ile dolu olan Fatih Terim, İmparator lakabı ile bilinen bir kişidir. Uzun yıllar İtalya’da da teknik direktör olarak görev yapmıştır. Kendisine zamanın İtalya Cumhurbaşkanı olan Giorgio Napolitano tarafından İtalyan Dayanışma Yüksek Liyakat Nişanı ödülü verilmiştir. Galatasaray Futbol Kulübünde hem futbol hem de teknik direktörlük yapmış olan Terim, aynı zamanda Milli Takımın başında da görev almış, teknik direktör Şenol Güneş gibi büyük başarılara imza atmıştır.

Terim’in spor kariyeri şu şekildedir.

  • Adanademirspor da 1969 ile 1973 seneleri arasında futbol oynamıştır.
  • 1973 ile 1984 senelerinde ise Galatasaray Futbol Takımında profesyonel olarak top koşturmuştur.
  • Terim aynı zamanda futbolculuk hayatında A Milli Takımda da görev yapmıştır.

Bu tarihten sonra Avrupa’da futbol hayatı devam etmemiş ve futbola Galatasaray’da jübile yapmıştır. Daha sonra kendisinin teknik direktörlük hayatı başlamış ve uzun yıllar Galatasaray’da teknik direktör olarak başarılı bir şekilde çalışmıştır.

Kendisinin teknik direktörlük hayatı şu şekilde devam etmiştir.

  • Ankaragücü takımı ile teknik direktörlük hayatına başlayan Terim, bu takımda 1987 ile 1989 yılları arasında çalışmıştır.
  • 1 sene Göztepe Spor Kulübünde görev yapan Terim’in görev aldığı yıllar ise 1989 ile 1990 arasındadır.
  • 1990 ile 1993 seneleri arasında Türkiye Milli Takım U-21’in başına geçmiştir.
  • Bu seneden sonra 1993 ile 1996 yılları arasında Türkiye A Milli Futbol Takımının başında Teknik Direktör olarak görev yapmıştır.
  • Galatasaray Futbol Kulübü Teknik Direktörlüğü ise 1996 yılında başlamış ve 2000 yılına kadar devam etmiştir.

Bu tarihte Galatasaray takımı ile dört sene üst üste şampiyon olmuş, aynı zamanda UEFA ve Süper Kupa gibi önemli başarılara imza atmıştır. Bu seneden sonra kendisinin yurtdışı teknik direktörlük hayatı başlamış ve 2000 ile 2001 yılları arasında İtalya’nın köklü kulübü Fiorentinayı çalıştırmıştır.

Teknik Direktörlük hayatına İtalya’da devam eden Terim, 2001 senesinde Fiorentinada ayrılıp başka bir İtalyan devi olan Milan’ın başına geçmiş ve burada da görevini aynı yıl içerisinde bırakmıştır. Daha sonra Galatasaray Futbol Takımının başına ikinci defa teknik direktör olarak 2002 senesinde geçmiş ve buradaki kariyeri 2 sene sürmüştür. Bu görevinden istifa ettikten sonra A Milli Takımın başına geçen ve burada 4 sene görev yapan Terim, 2009 senesinde ise görevini bırakmıştır.

2011 ile 2013 seneleri arasında uzun yıllar futbolculuk ve teknik direktörlük yaptığı Galatasaray’ın başına üçüncü defa geçmiştir. İki senelik Galatasaray Teknik Direktörlüğü serüveninden sonra tekrar A Milli Takımın başında görev alan Terim, 4 sene sonunda 2017 senesinde görevini bırakmıştır. Dördüncü defa Galatasaray Futbol Takımının başına sorumlu ve direktör olarak geçen Fatih Terim, 5 sene görevde kalmış ve 2022 senesinde ise görevinden istifa ederek ayrılmıştır. Her zaman Galatasaraylı olduğunu söyleyen ve ölene kadar da bu takımın bir parçası olduğunu ifade eden Terim, 2023 senesinin 26 Aralık tarihinde Panatinakos ile sözleşme imzalayıp teknik direktörlük hayatına devam etmektedir.

Addy

Teknoloji İle Yakından İlgilenen Gereksizin Teki

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Reklam engelleyici algılandı.

Reklam engelleyici algılandı, lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakınız.