Biyografi

Nihat Hatipoğlu


Nihat Hatipoğlu
 ekranların sevilen din adamları içerisinde yer alan kişidir. Kendisinin hayatı ve yaşam tarzı ise en çok merak edilen konuların başında yer almaktadır. Bu yazımızda Nihat Hatipoğlu hakkında merak ettiğiniz her şeyi öğrenecek ve kafanızdaki soruların cevaplarını almış olacaksınız. 11 Mayıs 1955 senesinde Diyarbakır’da dünyaya gelen Hatipoğlu, din adamlığı ve ilahiyat profesörlüğünün yanı sıra, akademisyen kimliğine sahiptir. Ankara’nın Keçiören ilçesinde mütevazi şekilde hayatını devam ettiren Hatipoğlu, baba tarafından da Diyarbakırlı bir aileye mensuptur. Özellikle Ramazan aylarında ekranların en çok aranan ve izlenen din adamıdır. Düzenli olarak her Cuma gecesi ATV’de dini program yapan ve Pazar sabahları ise insanlardan gelen soruları cevaplayan Hatipoğlu, özellikle anlatmış olduğu peygamber kıssaları ile akıllara kazınmış bir kişidir.

Nihat Hatipoğlu Aile Hayatı

Özellikle son günlerde hakkında çıkan bazı uygunsuz haberler ile gündemde olan Nihat Hatipoğlu evlidir. Kendisi hakkında çıkan Nihat Hatipoğlu’nun yeni sevgilisi kimdir gibi haberleri yalandır ve asılsızdır. Kendisinin eşi Emel Hatipoğlu’dur. Üç tane erkek evladı vardır. Çocuklarının ismi Said, Osman ve Mustafa Hatipoğludur. Oğlu Mustafa Hatipoğlu’yu yeni evlendiren Hatipoğlu, aynı zamanda bir kız çocuğu torunudur. Torunun ismi Zeyneptir. İlahiyat Profesörü Nihat Hatipoğlu’nun babasının ismi Haydar Hatipoğlu olup peygamber soyundan gelmektedir. Babası Hac görevini yaparken kutsal topraklarda vefat etmiş ve bulunduğu yere defnedilmiştir. Annesinin ismi ise Muzaffer Hatipoğlu’dur. Kendisinin anne ve babası da vefat etmiştir. Ömer Vehbi ve Mehmet Fatih isimlerinde iki tane erkek kardeşi vardır.  Boğa burcu olan Profesör Nihat Hatipoğlu Arapça bilmektedir. 1.81 cm boyunda olan Hatipoğlu’nun göz rengi ise kahverengidir.

Nihat Hatipoğlu Akademik Kariyeri

Özel yaşantısı kadar akademik kariyeri de merak edilen İlahiyatçı Nihat Hatipoğlu, derin bir ilme sahip kişidir. İlkokulu Malatya ve Siirt’de tamamladıktan sonra 1975 senesinde Uşak İmam Hatip Lisesine başlamıştır. İlk din hocası ise babasıdır. Bu okulu bitirdikten sonra yüksek tahsil yapmak için Ankara İlahiyat Üniversitesini kazanmış ve eğitimine bu alanda devam etmiştir. 1981 yılında mezun olduktan sonra Ankara Üniversitesi İlahiyat Fakültesinde hadis alanında ana bilim dalında akademik kariyerine devam etmiştir. Kendisi Kuran-ı Kerim’in Anlaşılmasında Hadislerin Rolü ismi ile çalışmalar yapmış ve doktor unvanına sahip olmuştur. Doçent unvanına ise 2000 yılında sahip olmuştur. 2012 senesinde İlahiyat Profesörü olduktan sonra akademik kariyerine devam etmiştir. 1985 ile 1987 seneleri içerisinde ise Mısır’a gitmiş, Arap dili üzerine eğitim almıştır. 11 Mart 2017 senesinde ise Yükseköğretim Kuruluğu Üyeliği görevine getirilmiştir. 2019 senesinde ise Türkiye Cumhuriyetinin Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından Gaziantep İslam Bilim ve Teknoloji Üniversitesine rektör olarak atanmıştır. 2023 senesinin Mart ayı itibari ile görevinden ayrıldığını belirtmiştir. Kendisi ulusal, yerel ve özel tv kanallarında dini programlar yapmış ve yapmaya devam etmektedir.

Kendisinin yaptığı ve halan devam eden televizyon programları şunlardır.

  • 5 sene Kanal A’da dini program hazırlayıp sunmuştur.
  • Ramazan ayı programlarına ise Flas Tv’de başlamış ve 2004 yılında bu programlara aynı kanal içerisinde devam etmiştir.
  • 2005 senesinde Ramazan ayı programına Star Tv’de devam etmiştir.
  • Star Televizyonunda hem iftar hem de sahur programları yapmaya devam etmiş ve 2005 senesinde aynı tv’de Dosta Doğru programını düzenli olarak yapmıştır.
  • Star Tv’de ki iftar ve sahur programları 2005 ile 2010 seneleri arasında devam etmiştir.

Bu tarihten itibaren ATV televizyonuna geçmiş olan Hatipoğlu, düzenli olarak dini programlarına bu platform üzerinden devam etmekte, izleyicilerden gelen dini sorulara canlı olarak cevap vermektedir.

Addy

Teknoloji İle Yakından İlgilenen Gereksizin Teki

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Reklam engelleyici algılandı.

Reklam engelleyici algılandı, lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakınız.